کد خبر : ۲۴۰۹۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان گفت

کاهش ۱۲ میلیون متر مکعبی سفره های آبی گلستان

گرگان- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان گفت: میزان آب های کم عمق نیم متر نسبت به سال های گذشته افت داشته و سرانه سفره آبی استان نسبت به سال گذشته ۱۲ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

کاهش ۱۲ میلیون متر مکعبی سفره های آبی گلستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی نظری، پیش از ظهر یکشنبه در همایش طلایه داران تبلیغ که در امامزاده عبدالله(ع) گرگان برگزار شد اظهار کرد: در اترک امسال ۳۱ میلیون متر مکعب آورد آب داشتیم.

وی افزود: امسال میزان ذخیره آب در گرگان رود ۶۷ میلیون متر مکعب بود که این میزان در سال گذشته ۱۲۹ میلیون متر مکعب بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان گفت: میزان آب های کم عمق نیم متر نسبت به سال های گذشته افت داشته و سرانه سفره آبی استان نسبت به سال گذشته ۱۲ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه ۷۰ درصد آب استان از طریق سطح ها و مدیریت آب های سطحی مهار شده است اما همچنان شرایط خوبی در رابطه با منابع آبی نداریم و ضروری است مردم نسبت به این مسئله هوشیار تر باشند.

نظری ادامه داد: تغییر اقلیم، خشکسالی پیاپی، بارش های کم و برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی موجب کم آبی سفره های زیر زمینی در استان شده است.

وی گفت: اگر چه بارش های کم شده است اما شدت بارش ها بیشتر شده که این مساله موجب وقوع سیلاب و شسته شدن خاک می شود.

به گفته مدیرعامل آب منطقه ای استان شرایط فعلی آب در استان از وضعیت خوبی برخوردار نیست و چنانچه صرفه جویی های مداوم صورت نگیرد نمی توان نیاز آبی استان را با این شرایط تامین کرد.

نظری افزود: بیش از پنج میلیارد نفر از مردم جهان تا سال  ۲۰۲۵ با مشکل بی آبی مواجه می شوند و کشورهای که سرانه آب آن ها زیر هزار متر مکعب است با بحران مواجه می شوند.

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

ثبت نظرات
captcha