کد خبر : ۲۴۰۷۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت

کاهش آلودگی هوای شهر تهران با ۲ میلیارد دلار

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: اگر دولت ۲ میلیارد دلار به شهرداری تهران اختصاص دهد، می توانیم آلودگی هوای شهر را کاهش دهیم.

کاهش آلودگی هوای شهر تهران با ۲ میلیارد دلار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محسن پورسیدآقایی در خصوص برنامه های حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: سال گذشته ۲ درصد و ۸ روز هوای ناسالم برای تمامی گروه های جامعه داشتیم و ۱۴ روز نیز هوا پاک بوده است. 

وی ادامه داد: غلظت آلودگی هوا در نیمه دوم سال به شدت افزایش پیدا می کند و این افزایش آلودگی هوا بین آبان تا بهمن ماه است. 

وی یادآور شد: براساس اقداماتی که از گذشته آغاز شده است، دی اکسید گوگرد در هوای تهران حذف شده و این روند با حذف گوگرد از سوخت مصرفی آغاز شده است و امیدواریم تا پایان امسال به زیر عدد ۷ در دی اکسید گوگرد برسیم که پایین تر از حد استاندارد است. 

پورسیدآقایی گفت: وضعیت ایران به لحاظ آلایندگی PM10 ذرات بالای ۱۰ میکرون، از شهرهای بزرگ چین، هند و قاهره بهتر است و لازم است که جایگاه تهران به سمت بهبود بیشتر پیش برود. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: در سال ۲.۶ میلیارد دلار خسارت آلودگی هوای شهر تهران است و به دنبال کاهش این موضوع هستیم. اگر دولت ۲ میلیارد دلار بودجه برای شهر تهران بگذارد، می توانیم آلودگی هوای تهران را برطرف کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: توسعه BRT، LRT و نوسازی ناوگان خودروهای سنگین به نصب فیلتر دوده و اجرای طرح LEZ از برنامه های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است. 

وی گفت: در زمستان ۹۶ در معاونت حمل و نقل برنامه جامعی را تدوین کردیم که ۳۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای کاهش آلودگی هوا نیاز است که ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن از طریق دولت و مابقی را بخش خصوصی باید تأمین می کرد. 

پورسیدآقایی گفت: برای کاهش آلودگی هوا در این طرح، نوسازی اتوبوس ها، مینی بوس ها تعویض کاتالیست تاکسی ها و دیگر موارد مدنظر بوده است که اجرای این موارد ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک دولتی بوده است. 

وی با تأکید بر اینکه اگر ۲ میلیارد دلار از منابع دولتی به شهردرای اختصاص یابد، می توانیم آلودگی هوا را کاهش دهیم، گفت: در سال ۹۴ از ۲۱ آذر تا ۱۰ دی ماه سکون کامل و وارونگی هوا را در تهران داشتیم که اگر این برنامه را اجرایی کنیم، دیگر به وضعیت فعلی آلودگی هوا نخواهیم رسید.

وی افزود: با پیشنهاد دادیم در بودجه سالیانه، دولت یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به شهرداری اختصاص دهد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: طرح LEZ در تهران اجرایی شده است و منابع حاصل از آن ۱۵۰ میلیاردبه شهرداری واریز شد و از طریق جرایم راهنمایی و رانندگی نیز ۲۱۵ میلیارد تومان برای شهر تهران تخصیص گذاشته شده که تاکنون ۱۷۳ میلیاردتومان آن ابلاغ شده است. 

پورسیدآقایی ادامه داد: در همین راستا شهرداری ها اوراق مشارکت با تدوین ۵۰ درصد از سوی دولت اقدام کرده است و ما در تهران ۳ مصوبه در رابطه با رفع آلودگی هوا داریم.

وی بیان داشت: فاز دوم طرح کاهش از اول آبان ماه اجرایی می شود و معاینه فنی در کل شهر تهران الزام خواهد شد. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار کرد: با مصوباتی که دریافت کرده ایم، مبادی ورودی شهر را به دوربین های ثبت تخلف مجهز کرده و ۴۶ سامانه را طراحی کرده ایم و اقدامات اتصال آن به فیبر نوری نیز انجام شده است. 

وی افزود: یکی از مشکلات ما عدم رؤیت پلاک ها در شب بود که دوربین ها به پروژکتور مجهز شده اند و در هنگام شب نیز می توانند پلاک ها را رؤیت کنند. 

پورسیدآقایی بیان داشت: با نصب دوربین ها بر روی خودروها، ثبت تخلف سیار معاینه فنی را اجرا کرده ایم و با همکاری پلیس راهور، تیم هایی در کنار بزرگراه ها مستقر شدند که خودروها را تست معاینه فنی می کنند که آیا معاینه فنی آنها درست است یا خیر. 

* ۸۰ درصد ناوگان سنگین تهران معاینه فنی درستی ندارند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت: ۸۰ درصد ناوگان سنگینی که در تهران تردد می کنند، معاینه فنی درستی ندارند و موجب آلودگی هوای شهر می شوند. 

وی افزود: ۸۷۰ دوربین ثبت تخلف برای شهر تهران در خصوص معاینه فنی درنظر گرفته شده است که می توانند وضعیت معاینه فنی خودروها را چک کنند و در این خصوص پوشش وسیعی را ایجاد می کنیم تا هیچ خودرویی بدون معاینه فنی نتواند در سطح شهر تردد کند. 

وی ادامه داد: ساماندهی CRN را در شهر تهران راه اندازی کردیم و به هر شهروندی که معاینه فنی دریافت کرده است، سه هفته قبل از اتمام معاینه فنی پیامک انقضا آن را اعلام می کنیم تا معاینه فنی خود را تمدید کند. 

ادامه دارد... 

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

برقی کردن موتور سیکلت ها

،

موتور سیکلت برقی

،

خسارت آلودگی هوای تهران

ثبت نظرات
captcha