کد خبر : ۲۳۶۷۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون بهداشت وزیر بهداشت

فاضلاب های سرگردان امنیت آب را تهدید می کنند

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به مناسب نبودن سیستم تصفیه فاضلاب در کشور، تاکید کرد که با توجه به خشکسالی فعلی و پایین آمدن سطح آب، اگر فاضلاب ها به رودخانه ها ریخته شوند، غلظت مواد آلاینده افزایش پیدا می کند و امنیت آب به شدت به خطر می افتد.

فاضلاب های سرگردان امنیت آب را تهدید می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا رییسی ، درباره تأثیر خشکسالی بر امکان بازگشت برخی بیماری ها به کشور، توضیح داد و گفت: خشکسالی امکان شیوع برخی بیماری ها را افزایش می دهد. باید توجه داشت که بحث مدیریت خشکسالی در این زمینه مطرح است و  الزاما خشکسالی باعث بیماری نمی شود؛ بلکه باید مدیریت آن را بدانیم. در خشکسالی اتفاقاتی از جمله کمبود و قطعی آب و در نهایت به خطر افتادن امنیت و سلامت آن اتفاق می افتد؛ این موضوع به عنوان یکی از مشکلات اصلی ما در این زمینه مطرح است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما بحث فاضلاب هاست؛ درصد زیادی از فاضلاب های کشور سیستم تصفیه مناسبی ندارند با توجه به خشکسالی فعلی و پایین آمدن سطح آب،  اگر به رودخانه ها ریخته شوند، غلظت مواد آلاینده افزایش پیدا می کند و امنیت آب به شدت به خطر می افتد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به کاهش سطح آبهای زیرزمینی در کشور، تصریح کرد: با توجه به کاهش سطح این آبها و همچنین فرسودگی شبکه انتقال آب، سوراخ هایی در این مسیر وجود دارد؛ به همین دلیل هنگام قطعی آب با توجه به اینکه با استفاده از پمپ، این آبها بیرون کشیده می شود، آب بیرون رفته از لوله ها با فاضلاب آلوده شده و به داخل سیستم بر می گردد که این موضوع می تواند مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کند.

رئیسی با بیان اینکه مراکز بهداشت به صورت مرتب میزان کلر باقی مانده آب را رصد می کنند، ادامه داد: این مراکز نتیجه گزارش های خود را به آب و فاضلاب اعلام می کنند، اما باید توجه داشت که همه میکروارگانیسم ها و ویروس ها با کلر از بین نمی روند. گاهی مردم به دلیل قطعی آب، مجبور می شوند از سرچشمه هایی آب تهیه کنند که نه کلر دارند و نه از نظر بار میکروبی کنترل شده اند. مصرف این آب مردم منطقه را دچار مشکل می کند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: بحث مواد شیمیایی موجود در آب مانند نیترات نیز می تواند مخاطرات جدی برای مردم ایجاد کند؛ برای مثال اگر این ماده شیمیایی به میزان زیاد در آب زیاد وجود داشته باشد می تواند باعث بروز برخی سرطان ها باشد. نیترات بالای آب ناشی از فاضلاب انسانی یا کودهای کشاورزی است.  بیشتر بیماریهایی که ممکن است در شرایط خشکسالی با آنها روبرو شویم، بیماری های ویروسی و میکروبی مثل اسهال و «ایکولای» است.اگر در آب منطقه ای باکتری ایکولای وجود داشته باشد به معنی آلودگی با مدفوع انسانی است.

وی همچنین اضافه کرد: اگر به دلیل خشکسالی  آب در روخانه ای راکد شود، آن نقطه به محل تجمع انواع پشه ها تبدیل می شود که می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی مانند سالک، مالاریا و ... شود. ثابت شده است احتمال برگشت بسیاری از بیماری ها از جمله مالاریا در نقاطی که به سمت خشکسالی می روند افزایش پیدا می کند. این در حالی است که ایران در زمینه کنترل  مالاریا بسیار پیشرو است و آمار درخشانی دارد، اما در عین حال این تهدید نیز وجود دارد. در حال حاضر بیشترین موارد ابتلا به مالاریا در کشور، وارداتی و مربوط به کشورهای افغانستان و پاکستان است. دو دهه پیش سالیانه حدود ۶۲ هزار مورد ابتلا به مالاریا گزارش می شد، اما در سال ۹۶، حدود ۹۳۰ مورد ابتلا داشتیم که ۸۷۱ مورد وارداتی بود. بعضی از فلزات سنگین در برخی از چشمه ها نیز وجود دارد که با گرما و تبخیر آب به دلیل کاهش حجم آن،  ممکن است میزان بیشتری از آن وارد بدن شود.

انتهای پیام

کلید واژه :

فاضلاب های سرگردان

،

امنیت آب

ثبت نظرات
captcha