کد خبر : ۲۲۷۰۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سپتیک تانک و چاه جذبی راهکار جلوگیری از آلودگی محیط زیست با فاضلاب

امروزه از سپتیک تانک فاضلاب، به عنوان راهکاری موثر و کارآمد در جهت جلوگیری از آلودگی محیط زیست در راستای زودن و تجزیه فاضلاب و همچنین حفظ سلامت محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتیک تانک و چاه جذبی راهکار جلوگیری از آلودگی محیط زیست با فاضلاب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در حال حاضر، استفاده از سپتیک تانک در سراسر دنیا به عنوان متدی موثر در جهت حفظ محیط زیست می باشد که طراحی منحصر به فرد آن باعث می گردد تا این دستگاه همزمان از دو طریق بیولوژیکی و طبیعی جهت تجزیه و تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده نماید.

چگونگی کارکرد سپتیک تانک

زمانیکه فاضلاب دفع شده از خروجی لوله های سرویس های بهداشتی، وارد مخازن نگهداری تصفیه فاضلاب سپتیک می شوند، آب و مواد جامدتر همزمان با هم وارد می شوند که پس از پر شدن به دلیل کاهش سرعت حرکت فاضلاب، قسمتی از مواد معلق و سنگین فاضلاب در مخزن ته نشین گردیده و آب زلال تری به قسمت دوم مخزن سپتیک تانک منتقل می شود؛ سپس با توجه به اینکه در محیط مخزن اول، شرایط مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می گردد، باکتری های بی هوازی فعال و آزاد گردیده و در نهایت شروع به تجزیه لجن موجود و مواد آلی در کف مخزن می کنند و بر اساس فعل و انفعلات صورت گرفته، در مخزن سپتیک تانک یا گندانبار به پساب تبدیل خواهد شد.

در این بخش، پسابی که از تصفیه فاضلاب خارج می گردد را می توان به فاضلاب شهری، چاه جاذب و حتی به آب های سطحی که در مجاور دستگاه قرار دارند جهت مصارف کشاورزی، هدایت نمود. این امر یعنی بازگشت آب سالم تر به محیط زیست جهت مصارف غیرخوراکی، می تواند سرمایه عظیم محیط زیست را بیش از پیش حفظ و حراست نماید.

هنگامیکه تصفیه فاضلاب به شکل ناقص در مخزن سپتیک تانک صورت گیرد، فاضلاب از طریق دو روش دفع می شود:

روش شماره 1، روش دفع پساب در زمین می باشد که در این حالت، در صورتی که شرایط ایجاد چاه جذب کننده برای فاضلاب وجود داشته باشد و سطح آب موجود زیر زمینی پایین باشد و یا شرایط به گونه ای باشد که امکان نفوذ پذیری در زمین وجود نداشته باشد ولی سطح آب زیر زمینی بالا باشد، پساب باید در زیر سطح زمین پخش گردد. در این روش، پساب با استفاده از کمک یک شبکه از لوله های سوراخ دار موجود در زیر زمین که در عمق خاک به اندازه 45 تا 90 سانتی متر ایجاد شده است پخش می شود.

روش شماره 2، وارد نمودن و هدایت پساب موجود و بدست آمده به فاضلاب شهری است که در این روش، پس از آن که عملیات مربوط به پیش تصفیه در مخازن سپتیک تانک انجام شد، پساب موجود در خروجی را می توان به فاضلاب شهری، جهت عملیات تکمیلی تصفیه فاضلاب هدایت نمود.

نصب و اجرای سپتیک تانک فاضلاب انتخابی است چاره ساز و انعطاف پذیر برای جمعیت های محدود در یک واحد ساختمانی، مجتمع های چند واحدی آپارتمانی، موسسات کوچک و بزرگ، پادگان های نظامی و یا حتی مراکز تجاری و تفریحی.

این محصول با برخورداری از کیفیت و راندمان بالا تا به امروز توانسته نیاز مشتریان را برطرف نموده و رضایت حداکثری آنان را اتخاذ نماید. گفتنی است در این راستا یکی از پر فروش ترین مدل های تولیدی برای استفاده کاربردی در موارد ذکر شده، سپتیک تانک پلی اتیلن فاضلابی می باشد.

شرکت فنی مهندسی فرآب صنعت زلال، شرکتی است پیشتاز در زمینه تولید و توزیع پکیج ها و سیستم های تصفیه فاضلابی با بهره گیری از به روز ترین متد که با تکیه بر دانش فنی و تجربی متخصصان فنی و ارشد خود، پروژه های موفق بسیاری را در تمام کشور به انجام رسانده و رضایت حداکثری مشتریانش را در زمره افتخاراتش به یادگار داشته باشد.

انواع سپتیک تانک فاضلاب

شرکت مهندسی فرآب صنعت، بزرگترین تولیدکننده و تامین کننده انواع مخازن سپتیک تانک درکشور می باشد که با بهره گیری از خط تولید پیشرفته و روز دنیا در ایران، توانسته است تا نیاز مشتریان این محصول را با بالاترین کیفیت و راندمان برطرف نماید. این شرکت در حال حاضر انواع مخازن تصفیه فاضلابی سپتیک خود را در 3 مدل تولید می کند که به شرح ذیل می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن
سپتیک تانک فایبرگلاس
سپتیک تانک بتنی

لازم به ذکر است که سپتیک فاضلابی از جنس پلی اتیلن و بتنی بصورت استوانه عمودی و افقی با توجه به نیاز و ابعاد مورد نظر کارفرما، طراحی و تولید می شود، همچنین سپتیک تانک های با جنس فایبرگلاس به شکل مکعب مستطیل تولید می گردند.

سپتیک تانک پلی اتیلن

در این مدل از محصولات فاضلابی، مواد مصرفی استفاده شده در ساخت سپتیک از نوع PE یا پلی اتیلن می باشد که با گرید 100 و به صورت سه لایه ساخته می شود.

شرکت مهندسی فرآب صنعت با توجه به نیاز مشتریان و همچنین تامین سپتیک تا حجم 100 متر مکعبی (100000 لیتر) به صورت یکپارچه، به عنوان بزرگترین و معتبر ترین شرکت تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن در کشور، مطرح و شناخته شده است که تا به این لحظه، بزرگترین شرکت های دولتی، خصولتی و خصوصی و حتی افراد حقیقی ( به جهت استفاده از ویلاهای شخصی )، این مدل از محصولات را به این شرکت سفارش داده و با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه، دستگاه خود را تحویل گرفته اند.

سپتیک تانک بتن مسلح

سپتیک تانک بتنی تولید شده از جنس بتن مسلح، محصولی استوانه ای شکل می باشد که در ساخت آن از سیمان تیپ 5 ضد سولفات بهره گرفته شده است. در این نوع از سپتیک فاضلابی، داخل و خارج مخزن با استفاده از پلیمر های شیمیایی به صورت ایزوله در آمده که در ظرفیت های مورد نظر و درخواست مشتری طراحی، تولید و ساخته می گردد.

شایان ذکر است که مخازن سپتیک بتنی بر اساس نیاز کارفرما به صورت پیش ساخته تولید شده و به سراسر کشور قابل ارسال هستند که در هنگام تحویل، در محل پروژه به راحتی توسط درخواست کننده و یا کارفرما قابل نصب و راه اندازی می باشند.

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک از جنس فایبرگلاس از دیگر محصولات تولیدی این شرکت می باشد که به صورت مکعب – مستطیل طراحی، تولید و اجرا می شود. این محصول با استفاده از الیاف پلی استر و پلی رزین تولید می شود که با توجه به نوع طراحی و اجرای آن، از مهمترین مزایای آن می توان به مواردی همچون، اجرا و پیاده سازی سریع و راحت دستگاه، هزینه مناسب و پایین آن، کیفیت بالا و سبکی وزن و استفاده از فضای کمتر، ساخت مطابق با ابعاد و اندازه های درخواستی مشتریان با توجه به محدودیت در ساخت، عدم ایجاد جلبک در دستگاه می باشد.

مراحل سفارش، تولید و راه اندازی سپتیک تانک

پس از آن که مصرف کننده بر اساس نیاز خود با شرکت مهندسی فرآب صنعت زلال، تماس گرفته و بر اساس ابعاد و اندازه های مورد نظر خود، سفارش دستگاه مورد نظر را نهایی نمود، طراحی و ساخت سپتیک تانک شروع می شود.

شایان ذکر است که قبل از شروع به تولید دستگاه، از طرف کارشناسان شرکت، نقشه های اجرایی برای کارفرما ارسال خواهد شد و پس از تایید کارفرما، دستگاه سفارشی می شود.

پس از ساخت، دستگاه به هر نقطه از کشور که پروژه کارفرمای محترم در آن مکان می باشد، قابل ارسال خواهد بود.

گفتنی است، خریداران محترم می بایست پیش از آن که دستگاه به مقصد پروژه ارسال گردد، بر اساس نقشه هایی که از قسمت فنی مهندسی شرکت فرآب صنعت دریافت کرده؛ نسبت به خاکبرداری محل نصب اقدام نموده و پس از دریافت محصول، با هماهنگی واحد مهندسی فرآب صنعت، اقدام به نصب و راه اندازی مخزن سپتیک تانک نماید.

ذکر چند نکته مهم

در صورتی که محل نصب سپتیک تانک، مسیر تردد ماشین آلات سنگین باشد، باید با استفاده از فنس، جداسازی انجام شود. همچنین، عمق محل نصب دستگاه سپتیک باید به گونه ای باشد که خروجی فاضلاب مورد نظر بصورت ثقلی قادر باشد تا وارد لوله های سپتیک تانک شود.

محل نصب دستگاه بایدحداقل به میزان 10 متر از ساختمان های مجاور و همچنین 30 متر از چاه های آب اطراف محل نصب فاصله داشته باشد.

یکی از نکات بسیار ضروری که باید به آن توجه ویژه ای داشت، زیر سازی مناسب و رگلاژ محل نصب سپتیک تانک می باشد که باید آنرا با دقت انجام داد. شیب سطح زیر سپتیک تانک برای این منظور باید صفر درصد در نظر گرفته شود و حداقل فاصله مناسب دستگاه تا ساختمان های مجاور، 3 متر باید باشد.

مزیت های سپتیک تانک عرضه شده توسط شرکت مهندسی فرآب صنعت

نصب و راه اندازی سریع وآسان
نیاز دستگاه به فضای محدود و کم
کارکرد دستگاه بدون ایجاد سر و صدا
فعالیت به صورت اتومات بدون نیاز به برق
بی نیاز از قطعات یدکی و همچنین قطعات خاص صنعتی
بی نیاز از هرگونه هزینه سرویس و نگه داری پس از نصب و راه اندازی سپتیک تانک
نگه داری و تولید دستگاه، به هیچ وجه ارز بری نخواهد داشت و مناسب مصرف کننده خواهد بود.
COD،BOD  فاضلاب ورودی را به نسبت قابل ملاحظه ای در قسمت خروجی کاهش خواهد داد.

کلید واژه :

محیط زیست

،

سپتیک تانک

،

چاه جذبی

،

آلودگی محیط زیست

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha