کد خبر : ۲۲۵۱۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست

گردوغبار عامل سرطان و تبدیل تالاب میان کاله به کانون گردوغبار

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی ۷۵ درصد سرطان های گوارشی ناشی از گردوغبار است، گفت: به دلیل استقرار کشور ما در کمربند بیابانی و نبود الگوهای صحیح توسعه ای امکان ایجاد کانون های گردوغبار وجود دارد و برای مثال تالاب میانکاله ممکن است به کانون گردوغبار تبدیل شود.

گردوغبار عامل سرطان و تبدیل تالاب میان کاله به کانون گردوغبار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی در نشست خبری با موضوع اقدامات ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار که امروز (شنبه،۱۷ شهریورماه) در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور ما در کمربند بیابانی واقع شده است و تغییرات بارشی صورت گرفته در اثر تغییر اقلیم باید بدانیم که گردوغبار پدیده ای است که تا مدت ها در این منطقه وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد: پیش بینی ها نشان می دهد که تغییرات اقلیم به شکلی پیش می رود که در مناطق گردوغبارخیز کشور، بارش ها کمتر خواهد شد. این موضوع قطعا فشار بیشتری روی منابع آب ایجاد می کند. از سوی دیگر در نتیجه چنین شرایطی احتمال ایجاد کانون های جدید گردوغبار نیز وجود دارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: گرچه وظیفه سازمان محیط زیست حاکمیتی و نظارتی است اما در بحث گردوغبار، پسماند و آلودگی هوا وارد کارهای عملیاتی شده ایم. همچنین سعی داریم نقش تسهیل کنندگی را برای دستگاه های اجرایی در این موضوعات انجام دهیم.

تجریشی تأکید کرد: متولی بسیاری از مشکلاتی که در حوزه محیط زیست وجود دارد؛ سازمان محیط زیست نیست. برای مثال سدهایی که ساخته شده و مانع ورود سیلاب به تالاب ها می شود، موضوعی است که حتما وزارت نیرو باید در مورد آن پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: همچنین سازمان جنگل ها آمارهای مربوط به تخریب ها و مدیریت چرا و دام را در اختیار دارد که باید ارائه دهد. افزون بر این سازمان هواشناسی نیز متولی شناسایی کانون های گردوغبار کشور است که باید در این زمینه به دستگاه های داخلی گزارشات خود را ارائه دهد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی موظف به تهیه برنامه آمایش سرزمینی است، گفت: آمایش سرزمین مباحث مختلف از جمله بارگذاری روی منابع طبیعی را مشخص می کند. واضح است که برخی از کانون های گردوغبار کشور بر اثر تغییر کاربری ها و خشکی تالاب ها صورت گرفته است.

تجریشی با بیان اینکه احتمال ایجاد کانون های جدید گردوغبار در کشور وجود دارد، اظهار کرد: شواهد نشان می دهد که اگر مدیریت درستی صورت نگیرد، تالاب میانکاله تبدیل به کانون گردوغبار خواهد شد. قطعا آنچه که میان کاله را به این وضعیت دچار کرده الگوهای غلط توسعه ای در این منطقه است.

وی در ادامه با اشاره به جهانی بودن موضوع گردوغبار اظهار کرد: براساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی ۷۵ درصد سرطان های گوارشی مربوط به گردوغبار است. بنابراین آنچه در این موضوع اهمیت پیدا می کند پیشگیری و اجرای روش های درست برای مقابله با گردوغبار است. تجربه در حوزه آبریز دریاچه ارومیه نشان می دهد که روشی مثل قرق می تواند اثرات بهتری در مقابله با پدیده گردوغبار داشته باشد. به طوری که در حوزه دریاچه ارومیه بالغ بر یک میلیون هکتار قرق صورت گرفته و همین موضوع ۶۰ درصد از رخدادهای گردوغبار را کاهش داده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تفاهم نامه این سازمان با نهادهای علمی کشور به منظور انجام پژوهش های محیط زیستی تصریح کرد: اخیرا تفاهم نامه ای بین رئیس سازمان محیط زیست و وزیر علوم به منظور پیگیری علمی چالش های محیط زیستی کشور منعقد شده است و قرار است از ۵۰ تن از اساتید به عنوان فرصت مطالعاتی در بازه های ۲، ۳ و ۶ ماهه استفاده شود تا به بحث های محیط زیستی بپردازند. همچنین سازمان محیط زیست با بنیاد نخبگان و بنیاد علم ایران تفاهمی منعقد کرده تا در قالب هفته های پژوهشی به چالش های محیط زیستی پرداخته شود و از ظرفیت های بین المللی نیز در این زمینه استفاده شود.

انتهای پیام

کلید واژه :

گرد و خاک

،

ذرات معلق

،

آلودگی هوا

،

گردو غبار

،

سرطان

،

تالاب

،

میانکاله

ثبت نظرات
captcha