کد خبر : ۲۲۴۷۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

منع به کارگیری کودکان

منع به کارگیری کودکان زباله گرد توسط پیمانکاران پسماند شهر

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا طی نامه ای به شورای شهر تهران، ضمن هشدار نسبت به وضعیت سلامت و امنیت کودکان کار در تهران، خواستار منع به کارگیری کودکان زباله گرد توسط پیمانکاران پسماند شهرداری شد.

منع به کارگیری کودکان زباله گرد توسط پیمانکاران پسماند شهر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در این نامه خطاب به شهرداری و شورای شهر آمده است: "چنانچه مستحضرید بارزترین جلوه گاه سیمای انسانی شهر شایسته، رعایت کرامت و حقوق شهروندان در سپهر عدالت است. خصوصاً اقشار ضعیف، آسیب پذیر و کودکان در صدر اهمیت مناسبات عادلانه قراردارند؛ بارزترین وصف "عدالت" استقرار هر شیئی در موضع خود است. کودکان، معصوم ترین و نیازمندترین مخلوقات در میان ما انسانها هستند؛ جای آنها در میان زباله های شهروندان نیست! "

در این نامه با اشاره به اعتراض مکرر نهادهای مدنی فعال در حوزه حقوق کودک نسبت به استخدام غیر قانونی کودکان توسط پیمانکاران مدیریت پسماند طرف قرارداد با شهرداری آمده است:

"چهره دهشتناک زباله گردی کودکان معصوم، هیچگاه در بوته روزمرگی های زمانه، عادی سازی نخواهد شد! همه شهروندان در قبال این رخداد دهشتناک نامبارک مسئولیت انسانی دارند و باید غیرت مدنی خود را ابراز کنند. تکالیف نهادهای مسئول به تبع اولی بر زمین مانده و انتظار تسریع در اقدام بایسته می رود. آسیب های اجتماعی تبعی، ضرورت مداخله کنش مندانه و هدفمند شورای محترم شهر را موجه می سازد. سکوت شورای شهر، خلاف عهد نمایندگی شهروندان و میثاق وجدانی اعضای محترم تلقی می شود. "

این کمیسیون با ابراز نگرانی از استمرار این روند غیر قانونی و خلاف موازین زیست انسانی و قواعد حقوق بشر و شهروندی تاکید داشته:

1. اصل چهل و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر منع بهره کشی از کار دیگران تاکید دارد. همچنین به کارگیری کودکان در مشاغل سخت مانند زباله گردی حسب مواد ۷۹و ۸۳و ۸۴ قانون کار و همچنین مقاوله نامه محو فوری بدترین اشکال کار کودک و آیین نامه اجرایی آن و ماده ۳۲پیمان نامه حقوق کودک غیرقانونی و ممنوع است. لکن متاسفانه بصورت سیستماتیک شاهد نقض این مقررات توسط پیمانکاران شهرداری هستیم.  

2.   مکرراً اخباری حاکی از سوء رفتار با کودکان زباله گرد منتشر می شود و مستمرا با خشونت و بد رفتاری مواجه هستند. از خشونت های کلامی و برخوردهای توهین آمیز گرفته تا ضرب و شتم که به شکل گسترده، حقوق اساسی آنها را نقض و به جای حل ریشه ای این آسیب اجتماعی، صرفا به مواجهه ای خشونت آمیز در مقابل این پدیده دست می زنند. اخبار منتشر نشده و مکتوم تعرض ها و شکستن حریم و کرامت معصومانه این کودکان خود شرح محزونانه مستوفایی دارد؛ وضعیت مخاطره آمیز مستمری که این کودکان در آن زندگی می کنند زیبنده ایران اسلامی نبوده و مرزهای هشدار را پشت سر گذاشته است.

3.  کودکان زباله گرد در معرض انواع بیماری های سخت هستند و روند درمانی ایشان نیز با مشکلات عدیده ای مواجه است. این گروه از کودکان از حق کودکی محروم و در معرض انواع آسیب های جسمی، جنسی و روانی قرار دارند. حق بهره مندی از آموزش رایگان که در کنف محرومیت از نیازهای اولیه در ردیف سایر اولویت های فرعی جای یافته است! جذب مدد داوطلبانه شهروندان و حمایت از گروه های مردم نهاد حامی کودکان در زمره بایسته های شورای شهر است.

4. کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز ضمن نگرانی از روند رو به رشد جذب کودکان در زباله گردی و تعدد حوادث ناگوار، با توجه به نقش ذاتی شورای شهر حسب اصل صدم قانون اساسی و وظایف مصرح شوراها طبق بندهای ۲ و ۳ و ۴ و ۱۸ ماده ۷۱ قانون شوراها و تاکید بر نقش نظارتی شورا نسبت به تخلفات صورت گرفته از سوی شهرداری و سازمان ها و شرکت های وابسته به آن، درخواست اتخاذ تصمیم قانونی آن شورا در موضوع کودکان زباله گرد را دارد.

5. انتظار می رود شورای شهر، ضمن مقابله با ناقضین حقوق کودک، مبادرت به  شناسایی کودکان زباله گرد و ارائه بسته های حمایتی به ایشان و خانواده های آسیب و نیز کودکان مهاجری که در معرض ظلم مضاعف هستند نموده و با همکاری سایر نهادهای متولی در راستای تقویت، تامین و توانبخشی، امکان قطع ارتباط کامل کودکان با زباله گردی را فراهم کند.  

در ادامه این نامه اظهار امیدواری شده "رنج ملال آور فرداسازان میهن کاسته و در آستانه شروع سال تحصیلی به جای غور در انبان زباله گردی، خود را برای رشد و تعالی مهیا سازند. در مسیر حمایت از حقوق کودکان محامی و مدافع شما خواهیم بود. "

انتهای پیام

کلید واژه :

کودکن زباله گرد

،

پیمانکاران پسماند شهر

،

زباله گرد

ثبت نظرات
captcha