کد خبر : ۲۲۳۳۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

راهکار کاهش زباله خانگی تبریز به یک کیسه در هفته

با چشم بسته هم می توان فهمید که زباله ها تبریز را تسخیر کرده و در حال جویدن زیست بومش هستند و بوی حضورشان مشام ها را پر کرده است!

راهکار کاهش زباله خانگی تبریز به یک کیسه در هفته

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از تبریز، گرچه تبریز به شهر پاک و بی زباله شهرت دارد اما در تولید زباله هم می رود که صاحب شهرت شود چرا که با تولید روزانه حدود یک هزار و 200 تن زباله بیشترین میانگین سرانه کشوری را دارا بوده و سرانه تولید زباله برای هر شهروند ۶۷۰ گرم است.

در حالیکه طبق آخرین آمار تقریبی شهر اصفهان با 2 میلیون جمعیت هزار تن زباله، مشهد به عنوان شهری گردشگرپذیر با 3 میلیون نفر جمعیت 2 هزار تن زباله، کرج با یک میلیون و 600 هزار نفر جمعیت حدود هزار و 500 تن، شیراز با یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت هزار و 98 تن زباله و تهران با 8 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت و حجم بالای تردد مسافر، 9 هزار تن زباله تولید می کنند اما شهر تبریز در زمینه تولید روزانه زباله با رقمی بالغ بر یک هزار و 200 تن نسبت به دیگر کلان شهرهای پرجمعیت کشور وضعیت ایده آلی ندارد.

به گفته مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری، سالانه برای زباله شهری تبریز به صورت مستقیم و غیرمستقیم ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه می شود که باید فکری به حال دفن زباله های شهری کنیم و ۸۵ درصد زباله های شهری در کشور ما دفن می شوند که یک فاجعه است.

برای مدیریت این میزان زباله که شامل انواع پسماندها می شود، شهرداری تبریز پروژه های زیست محیطی متعددی از جمله بزرگترین مرکز دفع فنی مهندسی بهداشتی پسماندهای شهری، مدرن ترین تصفیه خانه شیرابه پسماندهای شهری کشور و احداث کارخانه زباله سوز را در اولویت احداث و اجرا قرار داده است.

در حال حاضر روزانه بخش اعظمی از زباله تبریز بالغ بر 800 تن دفن و درصد پایینی از آن به کمپوست تبدیل می شود که احداث کارخانه زباله سوز با هدف جلوگیری از دفن این طلای کثیف در دست اقدام قرار گرفته است.

در سال 95 پس از انتشار فراخوان بین المللی شهرداری تبریز، 20 شرکت برای احداث کارخانه زباله سوز اعلام آمادگی کردند و در ادامه براساس شیوه نامه سرمایه گذاری تبریز شرکتی فرانسوی که بیش از 163 کارخانه زباله سوز در کشورهای اروپایی احداث کرده، انتخاب شد .

طبق مصوبه کشوری مقرر شده 8 کلانشهر و هفت شهر شمالی نیروگاه کارخانه زباله سوز احداث کنند که در این میان تبریز به عنوان اولین شهر اقدام کرده و مجوزهای لازم از محیط زیست اخذ شده است

طبق مصوبه کشوری مقرر شده 8 کلانشهر و هفت شهر شمالی نیروگاه کارخانه زباله سوز احداث کنند که در این میان تبریز به عنوان اولین شهر اقدام کرده و مجوزهای لازم از محیط زیست اخذ شده و به گفته علیرضا اصغری مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز تا یک ماه آینده عملیات آن آغاز خواهد شد و احداث کارخانه 36 ماه زمان نیاز دارد که با شرایط حاضر پیش بینی می شود تا چهار سال آینده به بهره برداری برسد .

با احداث این کارخانه علاوه بر حذف هزینه دفن زباله، خروجی کارخانه به صورت انرژی پاک و خاکستر مورد استفاده در آسفالت سازی ارزش افزوده بالایی برای شهر خواهد داشت ، از سوی دیگر این کارخانه در حفاظت منابع زیست محیطی و تولید انرژی نوین و پاک از زباله به جای دفن آن نقش مهمی خواهد داشت که در این راستا جزو برنامه های مهم و اساسی مدیریت شهری تبریز قرار گرفته که مدیریت کلان استان نیز با استقبال از این مسئله حمایت خوبی از احداث آن کرد ه اند .

در این میان پروژه تصفیه شیرابه زباله ها نیز ضمن جلوگیری از ورود شیرابه به آب های زیرزمینی، روزانه 50 مترمکعب آب تصفیه شده را برای آبیاری فضای سبز تبریز وارد چرخه استفاده می کند که خود شیوه ای در مدیریت انرژی و صرفه جویی در بهره برداری از منابع آبی محسوب می شود.

همچنین برای توسعه امنیت بهداشتی شهر تبریز و مقابله با آلاینده های زیست محیطی با پیگیری شهردار تبریز، سلول های دفن زباله شماره دو و سه مرکز دفن فنی مهندسی زباله این کلان شهر احداث می شود که با احداث این سلول ها، در 15 سال آینده شاهد عدم دغدغه در بحث مدیریت پسماند خواهیم بود که این مهم از اقدامات موثر در حفظ محیط زیست و بهداشت شهری در طولانی مدت است.

در این میان ایرج شهین باهر شهردار تبریز هم بر تغییر روش های تفکیک زباله تاکید داشته و به گفته وی؛ با توجه به اینکه زباله به عنوان طلای کثیف همواره مورد توجه بوده، ضروری است از زباله که جزو سرمایه های ملی بوده استفاده کافی برده و موادی که قابل برگشت به چرخه طبیعت هستند را بازگردانیم اما با توجه به اهمیت تفکیک از مبداء و بازیافت پسماندهای برگشت پذیر، رسیدن به سطح ایده آل در این زمینه تنها با همکاری شهروندان عملی و دست یافتنی است.

به عقیده مدیران شهری همراهی و حمایت شهروندان در کاهش تولید زباله و مدیریت پسماند نقش مهمی داشته و می توانند در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و مالی، شهر را در رسیدن به وضعیتی ایده آل هدایت کنند که در این مسیر با انجام کارهای ساده این مهم می تواند عملی شود.

راه حل های ساده برای یک خانواده وجود دارد تا ضایعات و زباله های خانگی را به تنها یک کیسه زباله در هفته کاهش دهند و از طریق یک سری تغییرات ساده در سبک زندگی می توان به آن دست یافت.

استفاده از کیف های مخصوص خرید می تواند میزان پلاستیک هایی که روزانه وارد چرخه پسماند و زباله می شوند را کاهش دهد و تنها کافی است بدانیم که پلاستیک ها همه جا را فراگرفته اند و حتی اولین پلاستیک ساخته شده هنوز جایی در این سیاره در حال گردش است.

با تصور اینکه خانه را می توان به یک محیط کنترل شده تبدیل کرد، می شود ورودی ها و خروجی های خانه را تنها با تغییر جزیی رفتارها کنترل کرده و چند ترفند کوچک را به کار برد تا تفاوتی بزرگ ایجاد شود.

استفاده از کیف های مخصوص خرید می تواند میزان پلاستیک هایی که روزانه وارد چرخه پسماند و زباله می شوند را کاهش دهد و تنها کافی است بدانیم که پلاستیک ها همه جا را فراگرفته اند و حتی اولین پلاستیک ساخته شده هنوز جایی در این سیاره در حال گردش است.

اما چگونه ضایعات خانگی خود را می توان به کیسه ای در یک هفته کاهش داد؟ کاهش ضایعات در خانواده را با جداسازی پسماندهای قابل بازیافت از پسماندهای غیرقابل بازیافت می توان آغاز کرد و تفکیک زباله از مبداء می تواند چرخه بازیافت زباله را کوتاه تر و سریع تر کند که پلاستیک، شیشه، مقوا، بطری های نوشابه و ... از جمله زباله های خشک و قابل بازیافت هستند.

رفتاری که مادران و مادربزرگان ما در ریختن اضافه غذا برای پرندگان داشتند نیز راهی برای هدایت مناسب پسماند غذایی محسوب می شود، از سوی دیگر اضافه های نان را می توان خشک و نگهداری کرد تا به مصرف دامداری ها برسد که در این مورد ضروری است توجه شود نان هنگام خشک شدن روی هم انباشته و دچار کپک زدگی نشود .

برای تهیه کود خانگی ابتدا برای بروز جریان هوا به زباله ها مقداری چوب یا بوته کف زمین پهن کرده و لایه های زباله را روی آن قرار داده و سپس مقداری خاک روی آن پاشیده تا از جمع شدن حشرات و بوی نامطلوب جلوگیری کند و این روند را در طول زمان با جمع شدن زباله ادامه می دهیم. پس از 6 ماه کود مورد نظر آماده می شود.

علاوه بر استفاده از پسماندهای غذایی، از خرید کالاهای بسته بندی شده، خرید لوازمی که با باطری کار می کنند، استفاده از ظروف یکبار مصرف و آب های معدنی تا حد ممکن می توان اجتناب کرد.

از سوی دیگر می توان کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی و یا حیاط خود را تولید کرد به طوریکه حجم زیادی از زباله های تر مانند باقیمانده گیاهان، پوست میوه و سبزیجات و برگ درختان و خاشاک قابل تبدیل به کود بوده و می توان نیاز کود باغچه و گلدان های خود را با استفاده از آنها تامین کرد.

برای تهیه کود خانگی ابتدا برای بروز جریان هوا به زباله ها مقداری چوب یا بوته کف زمین پهن کرده و لایه های زباله را روی آن قرار داده و سپس مقداری خاک روی آن پاشیده تا از جمع شدن حشرات و بوی نامطلوب جلوگیری کند و این روند را در طول زمان با جمع شدن زباله ادامه می دهیم. پس از 6 ماه کود مورد نظر آماده می شود.

تمام این اقدامات راهکارهای ساده اما عملی هستند که هر شهروند با انجام آنها در محیط خانه خود می تواند در مدیریت پسماند و کاهش تولید زباله گامی موثر بردارد و آنچه پر واضح است، گرچه تبریز به لحاظ تمیزی و پاکیزگی شهر وضعیت خوبی دارد اما در زمینه تولید و مدیریت پسماند شهری و تفکیک زباله از مبداء تا نقطه ایده آل فاصله اش بسیار بوده که ضروری است با آموزش های شهروندی با همکاری مدارس و شهروندان این راه را کوتاه تر و سریع تر کنیم.

در قرن حاضر با توجه به روند نزولی منابع زیرزمینی، استفاده از تکنولوژی روز دنیا در زمینه تولید انرژی از پسماندهای شهری امری ضروری است و کشورهای پیشرفته با بهره مندی از تکنولوژی مدرن، تهدید پسماندهای شهری بر تخریب محیط زیست را به فرصتی در راستای تولید انرژی تبدیل کرده اند و بی شک این مهم در کهن شهر تبریز نیز با حمایت و حضور شهروندان همیشه همراه و دلسوزش می تواند جامه عمل بپوشاند .

گزارش از:  یاسمین مولانا

 انتهای پیام

کلید واژه :

پسماند

،

جمع آوری پسماند

،

نذر جمع آوری زباله

،

بازیافت پسماند

،

بازیافت

،

جمع آوری زباله

،

زباله

،

تبریز

ثبت نظرات
captcha