کد خبر : ۲۲۱۹۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بصره بی آب و بی برق

بصره بی آب و بی برق روی دریای نفت در تابستان سوزان

کمبود خدمات عمومی و فساد دولتی، جان شهروندان بصره را به لب رسانده است. در طول یک هفته گذشته دست کم ١٠ معترض در بصره کشته شده اند، ساختمان های دولتی و نمایندگی های احزاب به آتش کشیده شدند.

بصره بی آب و بی برق روی دریای نفت در تابستان سوزان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسیرهای منتهی به بزرگ ترین مراکز تولید نفت کشور از سوی معترضان بسته شده است. مقام های امنیتی در بصره، برای کنترل اوضاع مجبور به وضع قوانین منع آمد و شد شبانه در این شهر شدند. معترضان دولت را به سرکوب خشونت آمیز اعتراضات متهم می کنند. این ناآرامی ها در طول یک هفته دست کم ١٠ کشته و ٧٤ زخمی در میان معترضان و نیروهای امنیتی برجای گذاشته است. بصره از میانه تابستان امسال دستخوش ناآرامی است.

قطع مکرر برق، آلودگی آب شرب و فساد دولتی اصلی ترین عامل اعتراض ها در این استان نفت خیز و هاب تجارت خارجی عراق است. طی هفته های جاری آلودگی شدید منابع آب شهر بصره باعث شده است که دست کم ٣٠ هزار نفر از ساکنان این شهر به بیمارستان مراجعه کنند. گسترش نارضایتی از شرایط باعث شده است تا معترضان بصره خشم خود را با حمله به ساختمان های احزاب سیاسی و استانداری نشان بدهند. پنجشنبه شب، معترضان برای چندمین بار به ساختمان استانداری حمله کردند و بخش هایی از آن را به آتش کشیدند، همچنین ساختمان نمایندگی های احزاب نیز از حملات معترضان در امان نبود و دفاتر حزب الدعوه، عصایب الحق، کتائب حزب الله و جریان حکمت توسط معترضان به آتش کشیده شدند. همزمان در بغداد هم سه خمپاره به منطقه سبز بغداد، منطقه امنیتی محل استقرار مراکز دولتی و سفارتخانه های خارجی شلیک شد، خمپاره هایی که هر چند در محلی خالی از سکنه سقوط کردند و آسیب جانی و مالی نرساندند، اما نگرانی از شعله ور شدن مجدد جنگ های داخلی و نبردهای مسلحانه در عراق را افزایش دادند.

سازمان های حقوق بشری به شدت نسبت به خشونت نیروهای امنیتی در رویارویی با معترضان هشدار داده اند. همچنین به گزارش رسانه ها مقام های عراقی فعالیت های بندر کلیدی ام القصر را به دلیل نگرانی از حملات معترضان یا عملیات خرابکاری متوقف کردند و برخی از کمپانی های نفتی خارجی از جمله اکسون-موبیل امریکا و لوک اویل روسیه کارمندان خود را از بصره خارج کرده اند.

** خدمات دولتی زیر سایه دعواهای سیاسی
١٥ سال بعد از اشغال نظامی عراق توسط ایالات متحده امریکا و سرنگونی دولت صدام، هنوز بغداد گرفتار رقابت های سیاسی، فرقه ای، مذهبی و حزبی است. آخرین نمونه این شکاف های عمیق سیاسی، در نتیجه انتخابات اردیبهشت ماه بروز کرد. چهار ماه بعد از برگزاری انتخابات عمومی، گروه های سیاسی در بغداد هنوز به نتیجه ای برای تشکیل یک دولت جدید نرسیده اند. مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی که جریان مورد حمایتش توانست بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را در انتخابات کسب کند، اکنون در یک طرف معادله قدرت در عراق قرار گرفته است.

او با همراهی جریان نصر به رهبری نخست وزیر، حیدر عبادی، جریان حکمت به ریاست عمار حکیم و جریان الوطنیه به رهبری ایاد علاوی، یک ائتلاف برای تشکیل دولت جدید شکل داده است، اما در اولین جلسه پارلمان جدید عراق که هفته گذشته برگزار شد در رقابت با جریان مقابل، این ائتلاف نتوانست بیشتر بودن تعداد کرسی های خود را عملا روشن کند. در برابر جریان صدر، ائتلافی از دو فهرست دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر پیشین و فهرست فتح از میان گروه های شیعه حشد الشعبی، به رهبری هادی العامری تشکیل شده است که ادعا می کند بزرگ ترین ائتلاف پارلمان را در اختیار دارد، هر چند این دو گروه جمعا ٧٣ کرسی پارلمانی را در اختیار خود گرفته اند، اما ادعا می کنند که با عضویت چندین عضو از فهرست های دیگر که با ائتلاف مقابل مخالفند، توانسته اند بیش از ١٥٠ کرسی از ٣٢٩ کرسی پارلمان را به عضویت ائتلاف خود درآورند.

** بی آب و بی برقی روی دریای نفت
اما این رقابت های سیاسی در بغداد، هیچ اثر ملموسی برای مردم بصره در جنوب این کشور برجای نگذاشته است؛ مردمی که سال هاست از آلودگی منابع آب، فقدان امکانات تصفیه و لوله کشی آب شرب و کمبود برق رنج می برند. این در حالی است که بصره میزبان بزرگ ترین منابع نفتی عراق و بیش از ٧٠ درصد از ذخایر اثبات شده نفت خام، تولید کننده بزرگ نفت خام جهان است. در شرایطی که طی سال های بعد از اشغال عراق سرمایه گذاری در نفت بصره رشد چشمگیری داشته، اما همچنان بسیاری از جوانان این منطقه بیکار هستند چرا که شرکت های خارجی از نیروهای بومی برای پروژه های خود استفاده نمی کنند. در کنار کمبود برق و آب، بیکاری و شکاف های سیاسی در پایتخت، فساد گسترده در نهادهای دولتی عراق هم به یک دغدغه جدی تبدیل شده است. در طول ماه های تابستان جاری، قطع صادرات برق ایران به عراق و افزایش قطعی های برق در این کشور، به اعتراض ها در جنوب عراق دامن زد. بر اساس گزارش ها گروهی از معترضان به مراکز سیاسی در بصره، به سوی احزاب نزدیک به ایران حمله کرده اند. گروهی از تحلیلگران معتقدند که هدف از تحریک معترضان برای حمله به احزاب شیعه نزدیک به مقاومت، برای تحت فشار گذاشتن این گروه ها برای جلوگیری از تشکیل یک ائتلاف قدرتمند است.

به گزارش وب سایت نهرین نت، گروه های مقاومت عراق این اقدام ها را توطئه توصیف کرده اند و با صدور بیانیه ای تاکید کرده اند که آتش زدن مراکز الحشد الشعبی و گروه های مقاومت در بصره، تلاشی برای شعله ور کردن آتش فتنه و انتقام از الحشد است که سناریوی داعشی امریکا و عربستان در عراق را ناکام گذاشته است. نهرین نت همچنین فاش کرد که نفوذی هایی که اقدام به آتش زدن برخی مقرهای خاص کردند، هیچ تعرضی به دفترهای ائتلاف «النصر» به رهبری حیدر العبادی یا ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدی الصدر انجام ندادند و حتی کنسولگری امریکا نیز از هرگونه تعرضی در امان ماند و این مساله امکان دخیل بودن برخی طرف ها در این مسائل را نشان می دهد که هدفش زدن الحشد الشعبی و مقاومت در بصره است تا به استان های دیگر هم سرایت کند.

** واکنش سیاستمداران عراق
هر یک از رهبران گروه های رقیب در عراق تلاش کرده اند تا از شرایط نارضایتی در بصره به نفع خود بهره برداری کنند. مقتدی صدر، رهبر جریان سائرون که فهرست تحت حمایتش بیشترین کرسی ها را در پارلمان عراق در اختیار دارد، خواستار برگزاری جلسه فوری پارلمان شده و از نخست وزیر و وزرا خواسته است یا کناره گیری یا در این جلسه اضطراری شرکت کنند.

در برابر هادی عامری، رهبر جریان فتح، خواهان حضور وزرا در بصره شده است و هشدار داده هر وزیری که به بصره سفر نمی کند باید از کار خود کناره گیری کند. «احمد الصافی» نماینده مرجعیت عراق پس از حضور در بصره در ویدئویی به بیان مشکلات این استان و نتایج سفر خود پرداخت. به نوشته پایگاه خبری شبکه السومریه، الصافی در این ویدئو می گوید که پس از بروز بحران آب، به دستور مرجعیت عراق، به بصره رفته و با کارشناسان آب استان دیدار کرده است.

** واکنش آیت الله سیستانی به اعتراضات بصره
آیت الله سیستانی، مرجعیت عالی عراق اقدامات خشونت بار در جریان اعتراضات اخیر بصره را به شدت محکوم کرد و خواستار توقف فوری آن شد. شیخ «عبدالمهدی الکربلایی» نماینده مرجعیت عالی عراق در نماز جمعه این هفته عنوان کرد: حمله و تیراندازی به تظاهرکنندگان مسالمت جو، حمله برخی تظاهر کنندگان به نیروهای امنیتی و نیز حمله به مراکز عمومی و خصوصی و آتش زدن آن را به شدت محکوم کرد. وی تاکید کرد که مرجعیت عراق بارها درباره احتمال رسیدن اوضاع به این سطح از بحران هشدار داده است اما گوش شنوایی در میان مسوولان پیدا نشده است.

کربلایی از همگان به ویژه در دو بخش معترضان و نیروهای امنیتی خواست از دست زدن به هر گونه عمل خشونت بار خودداری کنند و به شکل فوری خشونت ها را متوقف کنند.

منبع: روزنامه اعتماد، 1397.6.17

انتهای پیام

 

 
 
 
 
 
 
کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بصره

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

ثبت نظرات
captcha