کد خبر : ۲۲۱۹۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

احیای دریاچه بختگان

احیای دریاچه بختگان و 11 تالاب استان فارس بحران بزرگ زیست محیطی

شیراز- پایگاه خبری محیط زیست ایران - 11 تالاب استان فارس از جمله بزرگ ترین آن موسوم به بختگان طی یک دهه گذشته یا بدل به شوره زاری خشک شده است که کام زمین در آن برای قطره ای آب گشوده شده یا در حال خشک شدن هستند با این حال، هنوز این بحران بزرگ زیست محیطی به خواستی ملی بدل نشده است.

احیای دریاچه بختگان و 11 تالاب استان فارس بحران بزرگ زیست محیطی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در جلسه های متعددی که برای نجات تالاب های فارس گرفته می شود، هر بار سمت پیکان به سوی یکی از نهاد ها و مسئولان نشانه می رود و بیش از آنکه راه حلی اجرایی و عملیاتی ارائه شود، زمان به شناسایی قصورکنندگان صرف می شود.
گاه می شنویم الگوی نادرست مصرف آب عامل اصلی این خشکسالی معرفی می شود، گاه دانشگاه شیراز که طی این سال ها برنامه جامع مطالعاتی را ارائه نکرده است، گاه دولت که بودجه کافی احیای تالاب ها را به استان فارس اختصاص نمی دهد.
گاهی نیز نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی که درد دریاچه ها و تالاب های فارس را هنوز آنچنان که باید فریاد نزده اند و مردم نیز هنوز درباره خشکی تالاب های فارس ناآگاه مانده اند و خواسته ای عمومی برای نجات این دریاچه ها شکل نگرفته است.
آنچه منجر به ارائه برنامه های اساسی برای احیای دریاچه ارومیه شد، در درجه نخست تبدیل درد خشکی این دریاچه به خواسته همه مردم بود که بودجه ای 260 میلیارد تومانی را برای فعالان احیای دریاچه به ارمغان آورد، حال آنکه سهم فارس با 11 تالاب درحال نابودی تنها دو و نیم میلیارد تومان بوده است که فقط قریب به 10درصد آن محقق شده است.
چندی پیش معاون رئیس جمهوری، عیسی کلانتری در پنجمین جلسه ستاد احیا و حفاظت از تالاب های استان فارس که نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی بزرگترین غایبان آن بودند، بر نقش دانشگاه شیراز برای احیای این تالاب ها، به ویژه تالاب بختگان تاکید کرد.
پیش از این دکتر مجید صوفی، استاد دانشگاه شیراز برنامه ای را برای حفظ تالاب های استان ارائه کرده بود اما رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور عنوان کرد که آن برنامه باید ذیل برنامه جامع قرار گیرد؛ بدین ترتیب همه چشم ها هم اکنون به دانشگاه شیراز دوخته شده است تا هرچه سریع تر برنامه ای جامع و کاربردی برای نجات تالاب ها ارائه دهد.
استاد دانشگاه شیراز و مشاور استاندار فارس در گفت و گو با عنوان کرد: آنچه هم اکنون درباره آن صحبت می کنیم طرح نجات تالاب بختگان است که در 200 کیلومتری شرق شیراز و در شهرستان نی ریز قرار دارد و در این زمینه ، ستاد ملی نجات دریاچه ها در فارس که زیر نظر استانداری فعالیت می کند از دانشگاه شیراز خواسته است که طرح شرح خدمات را برای نجات تالاب بختگان تعیین کند.
دکتر عزت الله رئیسی اردکانی گفت که سازمان محیط زیست و دانشگاه شیراز باعنوان کارفرمایان طرح نجات تالاب ها هستند و انجام مطالعات برای ارائه طرح جامع به عهده دانشگاه است همچنین دانشگاه شیراز طرحی را که پیش از این دکتر صوفی ارائه کرده بود منظور می کند و اعمال و اجرای هر دو کار ادامه می یابد.

** مطالعات صورت می گیرد، بودجه تعلق نمی گیرد
وی با تاکید بر اینکه اصل مطلب برای نجات دریاچه ها و تالاب های فارس تامین بودجه کافی است، ابراز داشت: قریب به 10 سال است که دریاچه بختگان، دومین دریاچه بزرگ ایران از لحاظ مساحت خشک شده است و برای احیای آن تلاش های بسیاری صورت گرفته است اما بودجه کافی و مورد نیاز تأمین نمی شود.
این متخصص هیدروژئولوژی و پژوهشگر دانشگاه شیراز افزود: عنوان کردن این موضوع که از سوی دانشگاه شیراز تلاشی صورت نگرفته، نادرست است زیرا طی این سال ها مرتب بودجه ای تعیین شده و از طریق مراجع مختلف اعلام شده اما محقق نشده است.
وی برای مثال به طرح نجات دریاچه دشت ارژن اشاره کرد و بیان داشت: پنج سال است که طرح نجات دریاچه دشت ارژن تهیه شده سازمان محیط زیست نیز آن را تصویب کرده ولی هنوز هیچ بودجه ای برای آن تامین نشده است.
رئیسی اردکانی بدل نشدن خواست مردم فارس درزمینه نجات تالاب ها به مطالبه ای ملی را از مسائل بسیار مهمی دانست که آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.
مشاور استاندار فارس با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد در موضوع نجات دریاچه ارومیه بسیار تلاش کردند تا این مساله را به خواستی ملی بدل کنند گفت: متاسفانه در فارس این سطح از مطالبه گری هنوز شکل نگرفته است و طبیعی است که خواسته نجات این دریاچه با 110 کیلومتر مربع وسعت و نقش بسیار مهم آن در اکولوژی منطقه مغفول مانده و هنوز به مساله ای ملی بدل نشده است بنابراین مردم، سازمان های مردم نهاد و مطبوعات باید بیش از پیش برای این موضوع تلاش کنند.
این استاد دانشگاه شیراز در ادامه گفت: در زمان انتخابات یکی از موضوعاتی که در گفت و گو ها و مناظره ها مطرح می شد، خواسته احیای دریاچه ارومیه بود زیرا همه مردم خواهان آن بودند اما آیا این مساله درباره فارس نیز رخ داد؟
رئیسی ابراز داشت: ما مردم فارس باید این مطالبه را به جریانی ملی بدل کنیم و از مدیریت استان در این زمینه حمایت کنیم.
این متخصص هیدروژئولوژی و پژوهشگر دانشگاه شیراز بیان کرد: احیای دریاچه بختگان که ظرفیت آن به اندازه چنین سد است، از نظر زیست محیطی و اکولوژیکی اهمیت دارد زیرا بخار آب این دریاچه و رطوبت آن انجیرستان استهبان را تامین می کرد که درحال حاضر با تانکر آبیاری می شود.
رئیسی افزود: نه تنها امروز زیبایی دریاچه از میان رفته است، بلکه فارس از منبع آبی 200 میلیارد متر مکعبی محروم شده است.
وی با اشاره به برنامه یادشده که به دست دانشگاه شیراز در حال تدوین است گفت: در این برنامه روش های مختلف تامین آب دریاچه بررسی می شود و پژوهشگران در تلاش اند از همه راههای ممکن آب دریاچه را تا حدودی تامین کنند و امیدواریم ظرف یک سال آینده مرحله مطالعه به پایان برسد و وارد فاز اجرایی شویم.
تلاش های برای صحبت با دست کم یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات آن ها برای تبدیل این موضوع مهم و حیاتی به خواسته ای ملی و پاسخگویی در قبال اختصاص بودجه مناسب، طی چند روز گذشته بی نتیجه ماند تا نمایندگان فارس در مجلس همچنان غایبان اصلی طرح احیای دریاچه های استان باشند.
تبدیل این خواسته به جریانی اجتماعی و مدنی که در آن مردم کشور، باعنوان بزرگ ترین اهرم مطالبه گری خواهان نجات منابع آبی مهم استان باشند، با وجود تجربه دریاچه ارومیه و نیز با وجود رسانه ها و شبکه های اطلاع رسانی کار دشواری به نظر نمی رسد، بلکه همتی استانی و فرااستانی می طلبد.

انتهای پیام
کلید واژه :

احیای دریاچه بختگان

،

دریاچه بختگان

،

بختگان

ثبت نظرات
captcha