کد خبر : ۲۲۱۴۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس گروه آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تغییرات آب و هوا

10 میلیون دلار کمک خارجی برای حفاظت از اکوسیستم بختگان

رئیس گروه آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تغییرات آب و هوا، با اشاره اینکه کنوانسیون بین المللی تغییرات آب و هوا به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز کشورهای در حال توسعه در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، سازوکارهای مالی ایجاد کرده است، از تصویب ملی پروژه حفاظت از اکوسیستم های طبیعی بختگان به منظور دریافت کمک 10 میلیون دلاری خبر داد.

10 میلیون دلار کمک خارجی برای حفاظت از اکوسیستم بختگان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از ابهامات مهم در بحث الحاق به توافق نامه تغییرات اقلیمی پاریس، دستیابی کشورهای در حال توسعه به منابع مالی و تکنولوژیکی به منظور کاهش مصرف سوخت های فسیلی است. در کشور ما نیز یکی از نگرانی ها برای الحاق به توافق نامه پاریس عدم توانایی مالی و فناورانه دراستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سازگاری با تغییر اقلیم است.

شواهد حاکی از آنست که کنوانسیون بین المللی تغییرات آب و هوا، در راستای تامین نیاز مالی و تکنولوژیکی کشورها سازوکارهایی قانونی ایجاد کرده است. در این باره مجید شفیع پور - رئیس گروه آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تغییرات آب و هوا و رئیس موسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران- در گفت وگو با ، با اشاره به حمایت مالی کنوانسیون تغییرات آب و هوا از کشورهای عضو این کنوانسیون در راستای کنترل گازهای گلخانه ای و سازگاری با تغییر اقلیم، اظهار کرد: صندوق سازگاری با تغییر اقلیم برای کشورهایی است که به منظور اجرای پروژه های سازگاری با اقلیم نیاز به منابع مالی دارند. این صندوق، منابع مالی بلاعوض تا سقف ۱۰ میلیون دلار و وام های کم بهره در اختیار کشورها قرار می دهد.

وی ادامه داد: از قبل از توافق نامه پاریس در کنوانسیون تغییرات آب و هوا، در این صندوق سازگاری با تغییر اقلیم وجود داشت و هنوز هم برقرار است که به موضوعات غذا، بهداشت آب و کشاورزی اختصاص دارد.

رئیس گروه آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تغییرات آب و هوا در پاسخ به این پرسش که آیا کشور ما تا به حال از این صندوق سبز اقلیم استفاده کرده است یا خیر؟ گفت: تاکنون کشور ما هیچ پروژه ای را در این زمینه به تصویب نرسانده تا بتوانیم از منابع مالی این صندوق استفاده کنیم، اما از حدود یک سال پیش، تهیه پروژه ای به منظور حفاظت از اکوسیستم های طبیعی بختگان، جنگل های زاگرس و منابع آبی مرتبط با آن، توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با مشارکت وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی آغاز شد. این پروژه تقریبا نهایی شده و در مقیاس ملی به تصویب رسیده است، مشاوران بین المللی نیز آن را تأیید کرده اند تا بتوانیم ۱۰ میلیون دلار به منظور اجرای این پروژه حفاظتی دریافت کنیم.

شفیع پور با بیان اینکه صندوق اقلیم سبز سازو کارهای دیگر برای تأمین منابع مالی برای کشورهای عضو کنوانسیون تغییرات آب و هوا است، گفت: برای استفاده از این صندوق، صرفا کشورهای در حال توسعه مثل ایران می توانند از طریق ارائه پروژه، منابع مالی بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت دریافت کنند.

به گفته رئیس موسسه ملی تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران، صندوق اقلیم سبز، از سه سال پیش، فعال شده و برای اجرای پروژه های مربوط به سازگاری با اقلیم و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای منابع مالی پرداخت می کند. پیش بینی ها بر این بوده که صندوق اقلیم سبز، هر ساله، توسط کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مثل چین، برزیل، کره جنوبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس که امکان تامین کمک های مالی دارند؛ تا حدود 100 میلیارد دلار تغذیه شود.

وی در ادامه با اشاره به ساز و کار مالی سوم در کنوانسیون تغییرات آب و هوا، اظهار کرد: هر یک از موسسات مالی بین المللی مثل بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه و بازسازی اروپایی و بانک توسعه آسیایی، منابع مالی خود را تا حد چند 10 میلیارد دلار برای پروژه های تغییر اقلیم اختصاص داده اند. این منابع از طریق همکاری های دوجانبه تامین می شود و طرح های مربوط به سازگاری با اقلیم و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را پوشش می دهد.

شفیع پور ادامه داد: در کنوانسیون تغییرات آب هوا معین شده که در کشورهای توسعه یافته عضو کنوانسیون تغییرات آب و هوا که ۴۰ کشور هستند؛ سالانه حداقل 100میلیارد دلار، تامین منابع مالی برای پروژه های کشورهای درحال توسعه صورت می گیرد. این همکاری ها از طریق مذاکرات دوجانبه بین کشورها است، برای مثال ایران می تواند با یک کشور توسعه یافته مثل نروژ وارد مذاکره شده و از مبلغی که این کشور برای اعتبار اقلیمی هزینه کرده است؛ استفاده کند. دریافت منابع مالی از طریق همکاری های دو جانبه، برای کشورهای عضو توافق نامه پاریس میسر است.

وی در مورد اقدامات لازم برای دریافت کمک های مالی برای پروژه های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سازگاری با اقلیم، اظهار کرد: باید کشورهای در حال توسعه، پروژه هایی را تهیه و به تصویب کنوانسیون تغیییرات آب و هوا برسانند. نکته حائز اهمیت آن است که کمک های مالی در حوزه تغییر اقلیم بلاعوض نیست و تامین منابع به شکل سهمیه ای و اعانه ای نیست.

رئیس گروه آسیا و اقیانوسیه در کنوانسیون تغییرات آب و هوا گفت: تاکنون کشورهایی مثل بنگلادش، پاکستان، فیلیپین و حتی کشورهای کوچک آفریقایی توانسته اند، پروژه هایی را در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سازگاری با اقلیم تصویب کرده و از صندوق های ایجاد شده در کنوانسیون تغییرات آب و هوا استفاده کنند.

انتهای پیام

کلید واژه :

احیای دریاچه بختگان

،

دریاچه بختگان

،

بختگان

ثبت نظرات
captcha