کد خبر : ۲۰۷۲۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران

برداشت 450 میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی درتهران

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به برداشت 450 میلیون مترمکعبی از آب های زیرزمینی در شهر تهران گفت: به طور معمول ۷۰ درصد آب شرب تهران از منابع پشت سدها و ۳۰ درصد از محل منابع آب زیرزمینی تأمین می شود.

برداشت 450 میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی درتهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ارش حسینی میلانی، درباره بحران آب در شهر تهران گفت: آخرین نسخه طرح جامع آب مربوط به سال ۱۳۸۵ است و پس از گذشت ۱۲ سال، این طرح ملی توسط وزارت نیرو به روز نشده است. در طرح جامع آب پس از بهنگام سازی اطلاعات آب و جمعیت و محیط زیست، تصویری از نیازها، مصارف و راهکارهای مدیریت آب در هر حوضه درجه دوم تا افق معینی ترسیم می شود. این چشم انداز آبی برای کسب آمادگی در برابر بحران آب بسیار راهگشا است و در مورد منطقه شهری تهران، این مطالعه باید هر پنج سال به روز شود که هنوز انجام نشده است.
 
این عضو شورای شهر تهران در تشریح ممنوعیت کاشت چمن در شهر تهران نیز گفت: صحبت هایی انجام شده تا برنامه ای تنظیم کنند و استفاده از چمن را کاهش دهند. می دانیم که سالانه یک میلیارد متر مکعب آب، مصرف آب شرب تهران است. به طور معمول ۷۰ درصد آب شرب تهران از منابع پشت سدها و ۳۰ درصد از محل منابع آب زیرزمینی تامین می شود. در حقیقت، ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از منابع زیرزمینی برداشت می شود وعلاوه بر آن ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون متر مکعب هم شهرداری برای آبیاری فضای سبز از چاه ها برداشت می کند.

حسینی میلانی ادامه داد: در مجموع ۴۵۰ میلیون متر مکعب برداشت آب از منابع زیرزمینی داریم که برای ماندن در شرایط ثابت ما در وضعیت لب مرزی قرار داریم. بنابراین شهرداری تهران باید برداشت خود از این منبع را کم کند و از پساب شهری حقابه بگیرد. وزارت نیرو اخیرا اعلام کرده است برداشت از سفره باید به ۷۰ میلیون متر مکعب محدود شود و باقی مانده نیاز آبی فضای سبز از پساب تصفیه شده تامین شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر وضعیت در حوضه آبخیز شهر تهران نرمال بوده و به اصطلاح، چراغ شهر تهران سبز است و مشکلی ندارد، اظهار داشت: وضعیت سال آینده هم بستگی به بارش هایی دارد که از مهرماه آغاز می شود که همواره باید با توجه به تغییرات اقلیمی انتظار کاهش بارش ها را داشت. فارغ از میزان بارش و مصرف در شهری مثل تهران باید سطح چمن کاری کاهش یابد.

رئیس کمیته محیط زیست با بیان اینکه رویکرد کاهش سطح چمن کاری در دستورکار سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران قرار گرفته است، تصریح کرد: سازمان پارک ها جلساتی را با حضور متخصصان برگزار کرده و در چند بوستان نیز به صورت پایلوت بحث شناسایی گونه جایگزین چمن در حال انجام است. اگر در شرایط آبی سخت قرار بگیریم حتی ممکن است مجبور شویم در برخی نقاط به دلیل مشکل کم آبی چمن ها را دیگر آبیاری نکنیم. بنابراین باید در این مورد با شهروندان و افکارعمومی گفت وگو کنیم تا به همراه سایر راهکارهای مدیریت تقاضا ، مشارکت شهروندان در زمینه مصرف درست آب شروع و در نهایت تاب آوری فضای سبز تهران را برای روزگار دشوار افزایش دهیم.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha