کد خبر : ۲۰۶۱۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حفاظت از کوه شاه

عزم جدی برای حفاظت از کوه شاه وجود دارد

بافت - نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه گفت: همه مدیران شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه برای جلوگیری از تخریب کوه شاه و تمامی ظرفیت های منابع طبیعی و محیط زیستی هماهنگ هستند.

عزم جدی برای حفاظت از کوه شاه وجود دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی بختیاری پنجشنبه شب در جشن آزادسازی کوه شاه در روستای تلخه چار گفت: انسان هایی در تاریخ ماندگار می شوند که با اندیشه زندگی کرده اند و حضور ما در این منطقه نشانه ای از ایثار و ازخودگذشتگی شهدا است.

وی ادامه داد: چگونه می شود به وسیله لودر به فضای زیست محیطی لطمه وارد شود اما تنبیهی متوجه افراد خاطی نشود؟ چنین وقایعی را پیگیری کرده و پیام شمارا در قالب نامه رسمی به مسئولان ارائه می کنم.

بختیاری با اشاره به اینکه هزاران هنر ارزشمند در دست زنان و مردان این خطه وجود دارد، افزود: باید با احیای این هنرها در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

وی با بیان اینکه امروز همه برای حفاظت از کوه شاه آمادگی دارند، بیان داشت: مشاهده می کنیم با وجود مشکلات حوزه کشاورزی برخی افراد اعلام می کنند سختی ها را تحمل کرده  و حاضر به ترک منطقه نیستند چرا که معتقدند منابع طبیعی به آنها زندگی بخشیده است.

نماینده مردم بافت، رابر و اروزئیه گفت: اگر کوه شاه زنده بماند من و شما زنده می مانیم و هر جا طبیعت خدای را دست کاری کرده ایم لطمه دیده ایم.

وی اظهار کرد: چرا دنبال این هستیم که یک طبیعت بکر که به مردم زندگی می بخشد را تخریب کنیم؟ همه مدیران شهرستان برای جلوگیری از تخریب کوه شاه و تمامی ظرفیت های منابع طبیعی و محیط زیستی هماهنگ هستند.

عضو کمیته مردمی نجات کوه شاه هم در این مراسم با انتقاد از انجام فعالیت های معدنی در این منطقه گفت: نزدیک به ۱۵۰ هزار اصله درخت گردو شناسنامه دار در منطقه وجود دارد.

رسول زندی ادامه داد: ۱۲ هزار نفر در دامنه کوه و ۲۰۰ هزار نفر در پیرامون کوه از آب این منطقه و کوهستان استفاده می کنند.

وی گفت: متأسفانه اخیرا شاهد فعالیت های معدنی در این منطقه بودیم و در حالیست که کوه شاه ذخیره معدنی چندانی هم ندارد. با اقدام گروه های زیست محیطی و مردم منطقه از فعالیت های معدنی در این منطقه جلوگیری شد و برای اولین بار بود که مردم توانستد که از تخریب بسیار وحشتناک زیست محیط جلوگیری کنند.

زندی گفت: در این شش سال گذشته به طور مرتب جشن نجات کوه شاه برگزارشده و هرساله در شهریورماه این جشن در یکی از روستاهای منطقه برگزار می شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه امسال باز هم متوجه شدیم عده ای دیگر روی این معدن دست گذاشته اند. خوشبختانه ما مطلع شدیم و اهالی منطقه جلوی این جریان را گرفته اند.

زندی گفت: برای فرهنگ سازی مسیر روستاهای منطقه از آلودگی و زباله پاک سازی می شود.

جشن آزادسازی کوه شاه با حضور جمع زیادی از اهالی روستاهای بنگان، تلخه چار، بیدان، باغ فخروئیه، آهوئیه و همچنین تعداد زیادی از کوهنوردان، طبیعت دوستان و حامیان کوه شاه در روستای تلخه چار شد.

کلید واژه :

حفاظت از کوه شاه

،

کوه شاه

ثبت نظرات
captcha