کد خبر : ۲۰۵۶۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کندی عملیات اجرایی بدلیل موانع و مشکلات مالی ساخت سد

سد آناهیتا با 64 درصد پیشرفت ناجی دشت های تشنه کرمانشاه

کرمانشاه - پایگاه خبری محیط زیست ایران - سد آناهیتا به سبب موانع و مشکلات مالی عملیات اجرایی آن چندین سال است که به کندی پیش می رود تا دشت های خشکیده و تشنه کنگاور همچنان چشم انتظار تکمیل این سد باشد.

سد آناهیتا با 64 درصد پیشرفت ناجی دشت های تشنه کرمانشاه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از مهم ترین ظرفیت های استان کرمانشاه در حوزه تولید و اشتغال اجرای طرح های کشاورزی است که در این زمینه طرح های مختلفی اجرا شده است.
سد مخزنی آناهیتا یا همان "کبوترلانه" یکی از پروژه های ملی ناتمام استان کرمانشاه است که در 10 کیلومتری غرب کنگاور قرار دارد و در سال 89 در زمان رئیس جمهور وقت کلنگ زنی شد تا بارقه های امید را در دشت های خشکیده این شهرستان به ارمغان بیاورد.
سد مخزنی آناهیتا بر روی جریان خروجی سراب کبوترلانه و یکی از سرشاخه های رودخانه خرم رود که خود آن از شاخه های اصلی رودخانه گاماسیاب می باشد در حال ساخت است.
از آنجایی که چند سالی است تابلو دشت ممنوعه بر پیشانی آب های شهرستان کنگاور آویزان شده، آبگیری این سد بزرگ و هدایت این روان آب ها و مشروب ساختن اراضی پایین دست در توسعه کشاورزی مدرن نسبت به سال های گذشته بسیار حائز اهمیت است.
براساس آخرین وعده مسئولان قرار بود این سد تا پایان سال 95 ثمره آن به بار بنشیند و دشت های دیار آناهیتا را سیراب کند که تاکنون گویا غبار فراموشی سراب کبوترلانه بر روی این وعده ها سایه افکنده است.
اعتبارات قطره چکانی و کمبود نقدینگی موجب شده که این پروژه ملی در زمان مقرر به پایان نرسد و اهالی این دیار همچنان از نعمت بهره مندی از این سد محروم بمانند.

** برنامه زمان بندی آبگیری سد تدوین شود
هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در سفر چند روز پیش خود به کنگاور در بازدید از عملیات ساخت سد آناهیتا گفت: برنامه زمان بندی فعالیت ادامه ساخت سد آناهیتا و همچنین برنامه زمانبندی آب گیری به سرعت باید تدوین شود.
وی با تاکید بر تملک اراضی کشاورزی و واحدهای روستایی پایین دستی سد، افزود: با هماهنگی رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تملک زمین های باقی مانده، مبلغ 2 میلیارد تومان از اسناد خزانه به نقدی تبدیل می شود.

** سد آناهیتا 64 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
سرپرست وقت شرکت آب منطقه ای کرمانشاه نیز در حاشیه این بازدید به مشکلات و چالشهای پیش رو این طرح پرداخت و از استاندار تقاضای مساعدت مالی و تخصیص اعتبار در خصوص پیشبرد اهداف این پروژه را داشت.
مروت قبادی افزود: اگر مشکلات مالی این طرح مرتفع شود می توان در رشد و توسعه اقتصادی، کشاورزی و صنعتی این شهرستان گام موثری برداشت.
وی در ادامه از پیشرفت 64 درصدی این پروژه خبر داد و گفت: سد مخزنی کبوترلانه بر روی جریان خروجی سراب آناهیتا که یکی از سرشاخه های رودخانه خرم رود می باشد احداث شده است.
به گفته سرپرست شرکت آب منطقه ای کرمانشاه؛ از اهداف کلی این طرح، می توان به تامین نیاز آبی اراضی کشاورزی 19 میلیون متر مکعب، تامین آب شرب شهرستان کنگاور پنج میلیون متر مکعب، تامین آب صنعت به میزان پنج میلیون متر مکعب، کنترل سیلاب، جلوگیری از خسارات آن و فراهم کردن امکانات تفریحی و سیاحتی اشاره کرد.
قادری با اشاره به اینکه با پیگیری های مجدانه نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی اعتبار این سد امسال بطور صد درصد تخصیص داده شده است، افزود: برای اتمام ساخت این سد به 58 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی همچنین با تاکید بر اینکه به دنبال آبگیری سد در سال 98 هستیم، تصریح کرد: یکی از ضروریات آبگیری سد تملک زمین های باقی مانده است که تاکنون از 196 هکتار، 104 هکتار تملک شده است.

** 12 میلیارد و 600 میلیون تومان به سد آناهیتا اختصاص یافت
نماینده مردم شهرستان های کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی هم در گفت و گو با ، با بیان اینکه وزارت نیرو باید برای تامین منابع آب دشت بحرانی کنگاور و خشکسالی منطقه به سد آناهیتا توجه جدی داشته باشد، اضافه کرد: سال گذشته با پیگیری ها و مکاتبات فراوان با سازمان برنامه بودجه و وزارت نیرو 9 میلیارد تومان و امسال نیز 12 میلیارد و 600 تومان به این سد اختصاص یافته است.
حسن سلیمانی افزود: با تخصیص این اعتبارات کار سد از سر گرفته شد و شاهد پیشرفت قابل قبولی هستیم.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تصور من این است که با تخصیص این مبالغ می توان تا حد مطلوبی امور احداث این سد را به مرحله مناسبی رساند.

** تامین آب یک هزار و 800 هکتار از اراضی کشاورزی کنگاور
مجری طرح احداث سد آناهیتا نیز در گفت و گو با اظهار کرد: مدت زمان پیمان برای احداث این سد با گنجایش 24.6 میلیون متر مکعبی 34 ماه بود که به مدت 30 ماه دیگر تمدید شده است.
علی رضایی افزود: سد آناهیتا که قابلیت نگهداری 6 میلیون متر مکعب آب برای شرب و سه میلیون متر مکعب برای صنعت را دارد ، قادر است در زمان افتتاح، آب یک هزار و 800 هکتار از اراضی زیرکشت پایین دست سد کنگاور را تامین کند.
وی ادامه داد: ارتفاع این سد از پی 60 متر و از بستر رودخانه نیز 56 متر است.
به گفته وی، با احداث این سد و اجرای طرح بهبود و توسعه شبکه آبیاری و توسعه واحدهای دامداری و احداث صنایع تبدیلی فرآورده های دامی، سیمای اقتصادی - اجتماعی منطقه طرح به طور قابل ملاحظه ای متحول خواهد شد.
باید گفت که اهمیت سدها با توجه به شرایط اقلیمی کشور و موقعیت جغرافیایی استان کرمانشاه و به تبع شهرستان کنگاور طی دهه های اخیر به دلیل کاهش بارندگی ها و لزوم مدیریت آب های روان و مهار این آب های سطحی دو چندان شده است.
از مزایای آبگیری سد آناهیتا ، امکان ایجاد مجموعه های گردشگری در حاشیه سراب کبوترلانه و رونق بخشی بیش از پیش به صنعت توریسم است.
از دیگر اثرات مهم احداث سد یاد شده در رشد صنایع کارگاهی و جنبی نظیر پرورش ماهی، زنبورداری و... است که می تواند اثر مهمی بر اشتغال زایی و رفع محرومیت در این شهرستان داشته باشد.
گزارش از مجید رحمتی

انتهای پیام

کلید واژه :

مدیریت منابع آب

،

سد

،

سد آناهیتا

،

آناهیتا

ثبت نظرات
captcha