کد خبر : ۲۰۵۳۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برنامه مسئولان برای حل مشکل کمبود آب

بوی نامطبوع آب در برخی روستاهای ایلام

ایلام-در حالی که بعضی روستاهای شهرستان های ایلام با کمبود آب بهداشتی و سالم مواجه هستند، مسئولان از برنامه های خود برای حل مشکل کمبود آب در این مناطق خبر می دهند.

بوی نامطبوع آب در برخی روستاهای ایلام

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از مهمترین مسائل کشور که مشکلات عدیده ای را این سال ها برای مردم پدید آورده مسئله آب است، ذخائر بسیار گران بهایی که از طلا ارزشمندتر است اما این روزها نیز با توجه به کمبودی که در روان آب ها  در کل کشور داریم، با توجه به خشک سالی های متعددی که در سنوات گذشته در این مورد داشتیم این موضوع به یک مسئله ملی تبدیل شده و در برنامه ششم نیز جزو راهبردهای اصلی دولت و نظام است .

همچنین با توجه به این که به روزهای پایانی تابستان نزدیک می شویم ضرورت صرفه جویی در مصرف این نعمت خدادادی نیاز است.

بوی نامطبوع آب در برخی روستاهای ایلام

فاطمه علیزاده از شهروندان استان در گفتگو با گفت: با توجه به این که در روزهای آخر تابستان قرار داریم اما باز هم متاسفانه در برخی مناطق  و نیز در برخی از روستاهای استان با قطعی و کمبود آب مواجه هستیم.

وی در ادامه گفت: در خصوص کیفیت آب در برخی مناطق استان باید ذکر کرد که کیفیت آب در حد معمولی است و در برخی مناطق آب از کیفیت بسیار خوبی برخوردار نیست، از این آب ها بوی نامطبوعی به نظر می رسد که این خود منشا بسیاری از بیماری ها برای سنین پایین کودکان است که باعث بیماری های کلیوی می شود.

وی گفت: از مسئولان درخواست داریم  که در این خصوص اقدام جدی داشته باشند و به کیفیت بهتر آب رسیدگی کنند که بتوانند یک آب سالم و بهداشتی در اختیار شهروندان قرار دهند.

۱۵ روستا بدون آب یا کم آب در شهرستان ایلام

عزیز علی سهیلی مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان ایلام در گفتگو با اظهار داشت: تعداد روستاهای تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی ایلام شامل ۵۵ روستا است، البته کل این روستاها ۶۳ روستا است که ۹ روستا تحت پوشش آب و فاضلاب شهری است.

وی افزود: آب شرب روستاها از طریق ۳۶ باب چشمه ، ۲ حلقه چاه و ۵۵ باب مخزن ذخیره با حجم ۸۳۳۰ مترمکعب و با ۱۶۳ هزار متر خط انتقال همچنین با ۱۲۰ هزار مترشبکه توزیع تامین می شود.

سهیلی بیان داشت: در روستاهای شهرستان ایلام ۱۵ روستای شهرستان بدون آب یا کم آب با ۵۵۰ خانوار تحت پوشش آبرسانی سیار قرار دارند که با ۵ دستگاه تانکر با حجم ۱۸ هزار مترمکعب آبرسانی می شوند.

وی در خصوص کنترل  کیفیت آب بیان داشت: از نظر کنترل کیفی آب نیز طی شش ماهه اول سال ۲۱ هزار و ۵۰۰ مورد کلرسنجی صورت گرفته که نتایج حاصل از این امر مطلوبیت ۹۸ درصدی آب شرب روستاهای شهرستان ایلام است.

وی تصریح کرد: در کل کشور استاندارد مطلوبیت در آب شرب ۹۵ درصد است.

بیشترین مشکل در روستاهای بخش چوار

مدیر آب و فاضلاب روستایی ایلام افزود: بیشتر روستاهایی که در شهرستان ایلام که با تانکر آبرسانی می شوند در بخش چوار هستند، با توجه به این که توپوگرافی خاصی که  بخش چوار  دارد از نظر آب با مشکل مواجه هستند.

سهیلی بیان داشت: متاسفانه در چند سال اخیر خشکسالی هایی که رخ داد این امر باعث شد تعدادی از چشمه های بخش چوار خشک شوند، هم اکنون برای بخش چوار و منطقه گنجوان در نظر داریم که از آب سد گلان برای تامین آب شرب این روستاها استفاده کنیم که مطالعات این امر در دست اجرا است.

وی گفت: در منطقه گنجوان نیز تامین آب از طرح گرمسیری در نظر گرفته ایم و مطالعات این امر نیز انجام گرفته که در حال آماده شدن زیرساخت های آن هستیم.

حل مشکلات آب در روستاها

وی عنوان کرد:  از دیگر روستاهایی که مشکل کمبود آب دارند روستای پاکل گراب است که الان از مجتمع خوش قدم بخش شهرستان بدره تامین آب می شود، مخزن ۵۰۰ مترمکعبی با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان در این روستا در حال احداث است.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان ایلام گفت: همچنین مخزن چنارباشی با ظرفیت ۲۰۰ مترمکعب و اعتبار ۳۰۰ میلیون تومان در حال احداث است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان ایلام با اشاره به این که گلایه برخی از روستائیان از بالا دست و پایین دست بودن روستاهای سد ایلام است که باعث آلایندگی در روستاهای پایین دست می شود، افزود: در چند سال اخیر مطالعاتی در خصوص جمع آوری فاضلاب روستاهای بالا دست شد انجام دادیم و در این راستا اقدامات خوبی انجام گرفته و در حال آماده سازی بستر احداث تصفیه خانه جعفر آباد هستیم، در منطقه داروند و حسین آباد نیز این امر در حال اجرا هستیم که اعتبارات خوبی در این راستا از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده که در سال آینده اجرایی شود.

سهیلی اضافه کرد: حدود ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر با ۷۴۳۰ مشترک روستایی جمعیت تحت پوشش داریم در این ۵۵ روستا ساکن هستند.

وی با اشاره به اقدامات آب و فاضلاب روستای بیان داشت: طی یک ماه اخیر در مجموع حدود ۴ کیلومتر خط انتقال آب روستایی احداث شده، سه مخزن بتونی به حجم ۴۵۰ مترمکعب و عملیات لوله گذاری به طول ۲ کیلومتر انجام گرفته شده و با اجرای این طرح ها تعداد ۴ روستای گنجوان، اناره، سرچم، بانوایزه با ۱۶۷ خانوار از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند شدند همچنین آبرسانی به روستای چغاکبود نیز با اعتبار ۵۰ میلیون تومان نیز انجام گرفته است.

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

ایران

،

طرح جامع

،

ایلام

ثبت نظرات
captcha