کد خبر : ۲۰۵۰۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر دفتر آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست

پایش کیفیت آب دریای خزر

مدیر دفتر آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ابلاغ استاندارد کیفیت آب های محیطی دریای خزر، این استانداردها را ابزاری برای تعیین شاخص های کمی به منظور اعمال محدودیت های محیط زیستی و گسترش نظارت بر صنایع مستقر در سواحل دانست.

پایش کیفیت آب دریای خزر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در تاریخ 12 شهریور ماه جاری، استاندارد کیفیت آب های محیطی دریای خزر، توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به تمامی دستگاه های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، نهادها و دستگاه های نظامی، انتظامی، امنیتی، اشخاص حقیقی و حقوقی ابلاغ شد. در این باره ضیاءالدین الماسی -مدیر دفتر آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت تعیین شاخص های کمی به منظور بهبود وضعیت محیط زیست دریای خزر اظهار کرد: وقتی در مورد کیفیت مطلوب محیط زیست صحبت می کنیم؛ باید معیار و شاخصی کمی برای تعیین محدودیت ها و تعیین سطح مطلوبیت محیط زیست داشته باشیم، همچنین برای هدف گذاری برنامه ها در مسیر بهبود و ارتقای کیفیت محیط زیست باید بدانیم در چه وضعیتی قرار داریم و  مسیر حرکت به چه سمتی باید باشد تا به وضع مطلوب دست یابیم. 

وی ادامه داد: مزیت استاندارد کیفیت آب های محیطی دریای خزر به این است که در پروژه های توسعه ای مثل نیروگاه، بندر و صنایع مختلف مستقر در حاشیه دریا که ملزم به ارائه گزارش ارزیابی زیست محیطی هستند؛ گزارش ها به طور کمی و هدف گذاری شده تهیه و ارائه می شود. به طور کلی این استاندارد میزان اثرگذاری طرح های توسعه ای را در محیط زیست دریای خزر با عدد و رقم مشخص می کند و همین موضوع نظارت سازمان محیط زیست را در صدور مجوز برای اجرای طرح های توسعه ای دقت بیشتری بخشیده و تسهیل می کند.

به گفته الماسی، استاندارد کیفیت آب های محیطی دریای خزر، در چارچوب کنوانسیون تهران(کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر) تهیه و ابلاغ شده است. چون بر اساس توافقات منطقه ای بین پنج کشور حاشیه دریای خزر، باید پایش آب دریای خزر توسط کشورها صورت گیرد. ضمن اینکه تهیه و ابلاغ استاندارد ملی آب های محیطی دریای خزر، فرصت تعامل بین کشورهای حاشیه خزر را در موضوع پایش فراهم می کند.

وی ادامه داد: استاندارد کیفیت آب های محیطی دریای خزر با همکاری دستگاه های مرتبط از جمله وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نفت تهیه شده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

دریای خزر

ثبت نظرات
captcha