کد خبر : ۲۰۰۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سامانه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی شیراز فعال شد

شیراز-پایگاه خبری محیط زیست ایران-مدیر کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب گفت: سامانه اندازه گیری بر خط (آنلاین) اثر تجمعی شدت میدان امواج الکترومغناطیسی شیراز بر روی پایگاه اینترنتی این سازمان به نشانی www.cra.ir برای استفاده عموم شهروندان فعال شد.

سامانه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی شیراز فعال شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ندا رحیمی، دوشنبه در گفت و گو با افزود: دستگاه های ثابت اندازه گیری اثر تجمعی تشعشعات در 18 نقطه شهر شیراز از جمله صدرا راه اندازی شده که میزان تشعشعات فرکانسی از 300 کیلوهرتز تا 18 گیگاهرتز را اندازه گیری و گزارش می کند و شهروندان می توانند نتایج اندازه گیری ها در نقاط مختلف را به شکل بر خط مشاهده کنند.
وی ادامه داد: مکان یابی سامانه های اندازه گیری بر اساس شاخص های مختلفی مانند تراکم جمعیت، زمان پرتوگیری، وجود افراد حساس در مکان هایی مانند بیمارستان ها، مدارس، مهدهای کودک، سرای سالمندان و شیرخوارگاهها انجام شده است.
او اظهار داشت: بر اساس استاندارد کمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیر یونساز (ICNIRP) و همچنین استاندارد ملی ایران، کمترین آستانه پرتوگیری امواج الکترو مغناطیسی، 28 ولت بر متر است که در این سامانه به شکل خط چین قرمز در نمودار مناطق مختلف مشخص شده است.
مدیر کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب بیان کرد: بر اساس قانون، متولی حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی است و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تنها اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الکترومغناطیسی را انجام می دهد و نتایج را برای ارزیابی و تایید به سازمان انرژی اتمی ارسال می کند.
بیست و دوم تیرماه 97 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نصب 18 سایت اندازه گیری امواج رادیویی در شیراز خبر داد و گفت: در دیگر شهرهای کشور که ذهنیت وجود پارازیت های مضر در فضای آنها وجود دارد، این اندازه گیری انجام و نمایشگر آن نصب می شود.
محمدجواد آذری جهرمی افزود: وضعیت فرکانسی مانند نمایش آلودگی هوا، به طور زنده در این شهرها نشان داده می شود تا شهروندان از آن آگاه شوند.
بر پایه وعده وزیر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از روز چهارم شهریور 97 خروجی اندازه گیری برخط اثر تجمعی تشعشع امواج رادیویی شهرهای تهران و شیراز را در دسترس مردم قرار داده است.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام آمادگی کرد در صورتی که اعضای شوراهای اسلامی شهرها یا شهرداران کلانشهرها درخواست مشابهی داشته باشند، بررسی و اقدام می شود.
بر اساس قانون، وظیفه اندازه گیری سطح تجمعی تشعشعات رادیویی به عهده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و حفاظت در برابر آنها بر عهده سازمان انرژی اتمی است.
به گفته آذری جهرمی، 'معیاری که به لحاظ فنی در استانداردهای علمی مضر بودن آن بر بدن انسان ثابت شده، بحث اثرات گرمایی تشعشعات فرکانسی نظیر موبایل، وای فای، تلویزیون، ماهواره و غیره به صورت تجمیعی است که در فضا وجود دارد'.
6122 /6118

انتهای پیام /*

کلید واژه :

سامانه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی

،

تشعشعات الکترومغناطیسی

،

تشعشعات

ثبت نظرات
captcha