کد خبر : ۱۹۵۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استفاده بد از فناوری بیشترین ضربه را به محیط زیست می زند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اگر سرمایه گذاری انجام نگیرد دلالی و تورم رونق می گیرد بنابراین باید در هر شرایطی از سرمایه گذاران استقبال و شرایط را برای حضور آنان فراهم کرد.

استفاده بد از فناوری بیشترین ضربه را به محیط زیست می زند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عیسی کلانتری در نشست شورای اداری استان ایلام اظهار کرد: در هفته دولت باید عملکرد دولت را برای امیدآفرینی بیشتر تشریح کرد.

وی با بیان اینکه در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی باید تصمیمات اشتباه آسیب شناسی شوند، تصریح کرد: تجربه ای که از خدمت در دولت های مختلف از سال ۱۳۶۰ دارم این است که هرچند امروز در شرایط سختی قرار داریم اما ظرفیت حل مشکلات نیز وجود دارد که این مهم مستلزم تشخیص درست اولویت ها است چون امروز با محدودیت های ریالی، پولی و ارزی مواجه هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود نیروی انسانی متخصص گفت: راه به کارگیری این نیروها سرمایه گذاری در بخش های مختلف است چون در غیر این صورت و با وجود بوروکراسی های اداری،  نیروی متخصص نمی تواند آن گونه که باید نقش آفرینی کند.

کلانتری تصریح کرد: باید بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را در کشور خلق کنیم اما با اهداف چشم انداز برنامه ششم فاصله داریم تا بتوانیم به اقتصاد اول منطقه تبدیل شویم.

وی با بیان اینکه بیشترین نرخ بیکاری مربوط به افراد تحصیلکرده است و راهی جز سرمایه گذاری برای اشتغال آنان وجود ندارد، تصریح کرد: اگر سرمایه گذاری انجام نگیرد دلالی و تورم رونق می گیرد بنابراین باید در هر شرایطی از سرمایه گذاران استقبال و شرایط را برای حضور آنان فراهم کرد.

کلانتری ادامه داد: پیش بینی نکردن مشکلات زیست محیطی برای طرح های عمرانی نتیجه ای جز گرفتاری برای مردم ندارد. به عنوان مثال ذوب آهن اصفهان به جای اینکه در شرق باشد باید در غرب اصفهان ساخته می شد و نیروگاه شهید رجایی به دلیل مکان یابی نامناسب ۲۰ درصد به آلودگی هوای تهران اضافه کرده است.

وی دلیل این مشکلات را فقدان آمایش سرزمین در کشور دانست و گفت: متاسفانه به دلیل این نقص نمی دانیم چه صنعتی در کجا مناسب است و نسبت به سواحل شمالی و جنوبی کم توجه بوده ایم.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مسائل زیست محیطی به هیچ وجه نمی تواند بازدارنده توسعه باشد و توسعه هم نباید به محیط زیست ضربه بزند، ادامه داد: در گذشته مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها اختیارات کافی نداشتند و برای ۹۹ درصد کارها باید از تهران مجوز می گرفتند که خوشبختانه این مشکل حل شده است.

کلانتری با تاکید بر اینکه در بهره گیری از محیط زیست باید حقوق نسل های آینده محترم شمرده شود، گفت: استفاده بد از تکنولوژی بیشترین ضربه را به محیط زیست می زند.

وی با اشاره به وظایف سازمان حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: یک سری وظایف، اجرایی و دسته دیگر سیاستگذاری، نظارتی و پایشی است و دولت تدبیر و امید به موضوع پسماندها، گرد و غبار و احیای تالاب ها توجه جدی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دولت بیش از ۱ میلیارد دلار برای بهبود وضعیت پسماندها بودجه گذاشت اما مجلس با این اعتبار موافقت نکرد، تصریح کرد: امروز شهرهای شمالی از این موضوع رنج می برند و در حال نابودی هستند.

معاون رئیس جمهور گفت: دولت برای حل موضوع گرد و غبار ۲۰۰ میلیون دلار را اختصاص داد اما مجلس تنها با ۱۰۰ میلیون دلار آن موافقت کرد و همه ی این مبلغ را هم برای خوزستان گذاشت، در حالی که امروز سیستان و بلوچستان هم دارد نابود می شود. جازموریان و استان فارس هم وضعیت خوبی ندارند.

 کلانتری با اشاره به مسائل اقتصادی کشور هم گفت: مسائل اقتصادی ما ریشه سیاسی دارد و برای مشکلات سیاسی نمی توان نسخه ی اقتصادی پیچید و نباید در شرایط تحریم اجازه دهیم وحدت ملی خدشه دار شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر وامید هیچ اصراری بر تکرار مصوبه های اشتباه هم ندارد، تصریح کرد:  در نظام جمهوری اسلامی هر کس به اندازه اختیاراتش مسئول است.

 معاون رئیس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه فعالیت دولتمردان در دولت تدبیر و امید شفاف است و حقوق همه مدیران دولت مشخص است.

کلید واژه :

فناوری

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha