کد خبر : ۱۹۱۸۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازیافت فلزات گرانبها در پسماند الکترونیکی منبع عظیم انرژی یا چالش زیست محیطی

به گفته محققان در حالی کشور با موانعی برای بازیافت و ساماندهی پسماند الکترونیکی مواجه است که این پسماندها دارای مقادیر زیادی فلزات گرانبها هستند.

بازیافت فلزات گرانبها در پسماند الکترونیکی منبع عظیم انرژی یا چالش زیست محیطی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حمید امیدوار در نشست تخصصی بازیافت و ساماندهی پسماندهای الکترونیکی با بیان اینکه حجم این نوع پسماندها در کشورهای آسیایی و اروپا زیاد است، گفت: در میان کشورها، کشورهای آسیایی بیشترین حجم تولید پسماندهای الکترونیکی را دارند.

وی با اشاره به آمارهای جهانی، خاطر نشان کرد: صنعت باتری خانگی در امریکا از فروش سالیانه 3 میلیارد دلار باتری به 25 میلیارد دلار افزایش می یابد.

امیدوار با تاکید بر اینکه حجم باتری های از رده خارج شده قابل توجه است، اظهار کرد: طبق آمارها سال 2004 در آمریکا 8 میلیارد باتری و در ژاپن 6 میلیارد باتری از رده خارج شده است.

به گفته وی، استفاده از انواع باتری در صنایع مختلف باعث انباشت حجم عظیمی از انواع باتری های مستعمل می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه در هر ساعت 4 هزار تن پسماند الکترونیکی به دور انداخته می شود، خاطر نشان کرد: این در حالی است که پسماندهای فلزی حاوی بهترین فلزات هستند.

امیدوار به باتری های مستعمل نیکل کادمیوم اشاره کرد و گفت: این نوع باتری ها از دهه 1960 به عنوان یک منبع مهم انرژی است و حدود 43 تا 49 درصد وزن این باتری ها از عناصر نیکل و کادمیوم تشکیل شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازیافت این نوع باتری ها را موجب کاهش مسائل زیست محیطی دانست و یادآور شد: در صورت بازیابی ازحدود 46 تا 75 درصد انرژی لازم برای استخراج این عناصر از منابع اولیه آنها انرژی مصرف می شود.

به گفته وی، ۱۱ درصد باتری های قابل شارژ در دنیا باتری های نیکل کادمیوم هستند.

امیدوار با اشاره به محدود بودن معادن نیکل در دنیا، اظهار کرد: این منابع در کشورهای افغانستان و بولیوی قرار دارند، لذا سرمایه گذاری برای بازیافت باتری های لیتیومی حائز اهمیت است.

وی کافی نبودن فعالیت پژوهشی در مدیریت بازیافت پسماند الکترونیکی، نبود آگاهی مردم و صنایع از زیان های این نوع پسماندها و نبود سیاست های مدون برای اجرای قوانین و روش های مدیریتی را از موانع موجود در پسماند الکترونیکی عنوان کرد.

*تعطیلی برخی شرکت های بازیافت پسماندها به دلیل نبود خوراک

مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعطیلی برخی از شرکت های بازیافت کننده پسماندهای الکترونیکی به دلیل نبود خوراک، گفت: این در حالی است که باتری های مستعمل از کشور صادر می شوند.

علی میرنژاد در این نشست با اشاره به حمایت های وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنعت بازیافت پسماند الکترونیکی، افزود: هیات دولت مصوبه دریافت عوارض از واردات کالا و صرف آن برای بازیافت را ابلاغ کرده است. 

وی ادامه داد: پیشنهاد ما به این مصوبه این است که اگر عوارضی اخذ می شود، برای بازیافت همان صنعت هزینه شود.
میرنژاد با اشاره به اقدامات شهرداری برای بازیافت پسماندها، خاطر نشان کرد: علی رغم اقدامات صورت گرفته در نهادهای مختلف، ولی مشکلات ما در زمینه بازیافت مواد خاص و جمع آوری این مواد و توزیع آن به شرکت های بازیافت کننده باقی مانده است.

مدیر کل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت با تاکید بر اینکه ما هنوز شیوه های بازیافت پسماند الکترونیکی را نمی دانیم، اظهار کرد: در حال حاضر نهادهای مختلف و حتی در منازل مسکونی تجهیزات الکترونیکی مستعمل در انبارها انباشته می شوند و هنوز شیوه انتقال این تجهیزات به بخش های صنعتی را در اختیار نداریم.

میرنژاد با اشاره به تجربیات کشورهای مختلف در زمینه بازیافت پسماندهای الکترونیکی، افزود: در کشور شرکت های بازیافت کننده راه اندازی شد، ولی به دلیل نبود خوراک اولیه تعطیل شدند.
وی همچنین به صادرات باتری های مستعنل از کشور اشاره کرد و گفت: بر این اساس ما صادرات سرب ناشی از باتری ها را ممنوع اعلام کردیم.

این نشست با حضور فعالان عرصه بازیافت پسماندهای الکترونیکی و شرکت های دانش بنیان و نمایندگان ستاد توسعه فناوری های انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه و همچنین انجمن باتری و ذخیره سازهای ایران برگزار شد.

انتهای پیام/ 

کلید واژه :

پسماند

،

جمع آوری پسماند

،

پسماندهای الکترونبک

،

بازیافت پسماند

،

بازیافت

،

بازیافت فلزات گرانبها

،

بازیافت فلزات

ثبت نظرات
captcha