کد خبر : ۱۸۹۳۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد

ضرورت مداخله نیروی انتظامی در مدیریت آب یزد

یزد- پایگاه خبری محیط زیست ایران- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد با تاکید بر لزوم مداخله نیروی انتظامی در کنترل و مدیریت آب، بر اهمیت فعالیت این نیرو در رفع نگرانی ها، قانون گریزی ها و قانون شکنی ها تاکید کرد.

ضرورت مداخله نیروی انتظامی در مدیریت آب یزد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روابط عمومی این شرکت ، محمد مهدی جوادیان زاده در نشست مشترک مدیران شرکت آب منطقه ای و فرماندهان نیروی انتظامی استان با بیان اهمیت همکاری تمام ارگان ها و دستگاه های استان در رابطه با تحقق طرح تعادل بخشی آب، نیروی انتظامی را در صدر این دستگاه ها ذکر کرد.
وی افزود: اضافه برداشت ها، اصلاح و تعدیل پروانه ها و مسدود کردن چاه های غیرمجاز باید هماهنگ با ترویج الگوی کشت بهینه و توسعه شبکه آبیاری های نوین انجام شود و علاوه بر اینها عوامل تهدید کننده نیز در این حوزه کنترل شوند.
مدیرعامل آب منطقه ای یزد با اشاره به نامتعادل بودن میزان منابع و مصارف آب استان به عنوان یکی از مهمترین دلایل اختلال در مدیریت منابع آب، تصریح کرد: افزایش صنایع پرآبخواه و کم بازده استان، ذخیره سازی و برداشت های غیرمجاز، توسعه کشت ها و آلوده سازی نیز از دیگر عوامل محسوب می شود.
به گفته جوادیان زاده ، توسعه کشت در دشت های ممنوعه همزمان با کاهش چشمگیر ارتفاع منابع آبی سفره های زیرزمینی این مناطق در 40 سال گذشته از دیگر موارد بحرانی شدن آب در استان است.
** مدیریت درون استانی آب نیازمند همکاری نیروی انتظامی/ تبعات منفی ایجاد برخی اشتغال ها
معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد هم در این نشست بیان اهمیت حفظ امنیت و آرامش جامعه، اظهار داشت: امنیت پایدار، امنیتی است که با مشارکت همه دستگاه ها و تعامل مردم برقرار شود و تمرکز بر تامین منافع عمومی جامعه از محورهای اصلی این تعامل است.
محمدعلی طالبی، نیروی انتظامی را یکی از بازوهای مهم حاکمیت در راستای تامین امنیت جامعه و پیشبرد موثر اهداف نظام عنوان کرد و گفت: در فرهنگ دینی ما منافع عمومی به عنوان بیت المال تعریف شده که آب یکی از این منافع محسوب می شود و نیروی انتظامی می تواند در راستای حفاظت از آن اقدام کند .
وی از موضوع آب به عنوان یکی از مهمترین کانون های بحران کشور در سنوات اخیر یاد کرد و افزود: متاسفانه پس از کاهش فراوانی آب در کشور، شاهد درگیری هایی در مناطق مختلف کشور هستیم لذا مدیریت این مقوله بسیار حائز اهمیت است.
معاون استاندار یزد با تاکید بر این که مدیریت بحران های برون استانی آب در استان یزد به ویژه خط انتقال آب در حوزه وظایف نیروی انتظامی نیست، ادامه داد: اما مدیریت درون استانی آب به دلیل مسائل موجود نیازمند همکاری به موقع و سریع نیروی انتظامی است.
این مسئول درباره اهمیت مداخله نیروی انتظامی در مدیریت این گونه مسائل، یادآور شد: متاسفانه تبعات برخی از اقداماتی که توسط نسل کنونی صورت می گیرد، در صورت عدم مدیریت و کنترل به موقع، شامل حال نسل های بعدی نیز می شود و این در حالی است نسل کنونی به نوعی مخرب محیط زیست و منابع طبیعی بوده است.
طالبی با بیان اینکه برخی از اقداماتی که امروز برای ایجاد اشتغال و بهره مندی از منافع کوتاه مدت صورت می گیرد ممکن است تبعات سویی در دراز مدت ایجاد کند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل تعامل تمامی دستگاه ها به ویژه دستگاه های قضایی و نیروی انتظامی در این قبیل مسئال ضرورت دارد.
** طرحی برای مدیریت وضعیت اجتماعی آب به استانداری ارائه شده است
در ادامه جانشین فرماندهی نیروی انتظامی استان یزد هدف از تشکیل این نشست را تعامل برای حفاظت از منابع آب استان بیان و تأکید کرد : فرماندهی نیروی انتظامی تلاش می کند تا همکاری کاملی را در این راستا با شرکت آب منطقه ای یزد داشته باشد.
سیدرضا مکی با بیان اینکه مسأله کم آبی با امنیت جامعه رابطه مستقیم دارد ، افزود: اگر به دلیل کم آبی، در جامعه مسأله ای پیش آید ، برای جلوگیری از تبدیل یک وضعیت اجتماعی به یک مسأله امنیتی ، طرحی را برای استانداری یزد ارسال کرده ایم.
وی یادآورشد: جایگاه امنیت در زندگی اجتماعی بر کسی پوشیده نیست و برقراری حفظ امنیت و نظم جامعه و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی مهم ترین وظیفه نیروی انتظامی است.
** وضعیت فوق بحرانی در استان یزد به دلیل کاهش بارندگی ، تبخیر بالا و خشکسالی
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد هم گفت: متاسفانه همزمان با کاهش بارندگی ها در استان، میانگین تبخیر در استان افزایش یافته و این در حالی است که در 10 سال گذشته خشکسالی بر اقلیم استان نیز چیره شده به همین دلیل استان یزد در وضعیت فوق بحرانی قرار دارد.
به گفته سید محمد طباطبایی ، هم اکنون 92 درصد از مجموع آب مصرفی استان در بخش کشاورزی، 11 درصد در بخش شرب و بهداشت و هفت درصد در بخش صنعت صرف می شود که این میزان باید در بخش کشاورزی 50 درصد، شرب 20 درصد و در صنعت تا 30 درصد از مقدار کنونی کاهش یابد.
وی از در دستور کار بودن 15 طرح در راستای اقدامات پیشگیرانه برای کاهش استفاده از منابع آبی استان خبر داد و گفت: جلوگیری از برداشت های بی رویه و اطلاع رسانی لازم، بازنگری در سند ملی آب، خریداری برخی از چاه های کشاورزی و مسدود کردن آنها در راستای تامین و حفظ منابع استانی از جمله این اقدامات است.
معاون آب منطقه ای یزد، ساماندهی شرکت های حفاری زیرزمینی و غیرمجاز و نظارت بر این حوزه با کمک نیروی انتظامی، استفاده از پساب در بخش کشاورزی و راه اندازی 20 گشت برای نظارت بیشتر را از دیگر اقدامات موثر در این زمینه اعلام کرد.
وی با بیان اینکه موضوع آب یک موضوع چند ضابطه ای است، ادامه داد: استفاده از توان همه قوای کشور شامل مجریه، قضائیه و مقننه در مدیریت مصرف آب و صرفه جویی 100 درصد این ماده حیاتی ضروری است .
هم اکنون از 6 هزار و 733 منبع آبی استان یک میلیارد و 78 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود که 833 میلیون مترمکعب آن از چاه ها، 163 میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه ها تامین می شود.
آب تجدید شونده منابع زیرزمینی یزد 827 میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود 300 میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه 50 سانتیمتر از سطح منابع آب های زیرزمینی کاسته می شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال 1387،سه هزار و 166 لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال 1395 به 2 هزار و 631 لیتر در ثانیه کاهش یافت.
بخش دیگر تامین آب استان در کنار منابع زیرزمینی داخلی ، خط انتقال آب از کوهرنگ است که 70 درصد آب شرب استان در فصول سال و 60 درصد در فصل تابستان از این محل تأمین می شود.
1968/ 6197

انتهای پیام /*
کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

یزد

،

کشت در دشت های ممنوعه

،

دشت های ممنوعه

،

مدیریت آب یزد

ثبت نظرات
captcha