کد خبر : ۱۸۸۷۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مهاجرت اجباری بدلیل کولاک گرد و خاک خاک در سیستان و بلوچستان

دیار رستم، پهلوان نامی ایران زمین سال هاست می جنگد اما نه با تورانیان بلکه با گرد و خاک؛ دشمنی که موجب مهاجرت اجباری صدها نفر از مردم این دیار شده است.

مهاجرت اجباری بدلیل کولاک گرد و خاک خاک در سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیستان و بلوچستان دروازه ورود ایران به آب های آزاد و پهناورترین استان کشور است که وسعتی به اندازه فاصله استان قزوین تا مشهد دارد. به جرات می توان گفت سهم 11 درصدی از مساحت کل ایران نتوانسته از کوه مشکلات مردم این استان بکاهد. هم اکنون فقر و گرد و غبار تنها یک گزینه برای ادامه زندگی پیش روی مردم این سرزمین نهاده است؛ مهاجرت اجباری.

در این سال ها کمتر مسئول و رسانه ای فریاد مردم مظلوم و نجیب این استان را شنیده و به کمک آن ها شتافته است.در میان این بی خبری، خبر خانه نشینی 6ماهه مردم سیستان و بلوچستان، بیماری و فقر، مردم ایران را شوکه کرده است اما این نخستین باری نیست که زندگی اسفبار مردم این دیار موجب شوک ایرانیان شده است. به جرات می توان گفت انتخاب زابل به عنوان آلوده ترین شهر جهان، بدترین خبر سال های اخیر درباره سیستان و بلوچستان بوده است.

گزارش سه سال گذشته سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن بود که زابل در سیستان و بلوچستان با میانگین آلایندگی 271 میکروگرم بر مترمکعب در سال، آلوده ترین شهر جهان است. سازمان جهانی بهداشت(WHO) در گزارشی اعلام کرد زابل در ایران، آلوده ترین شهر جهان است که در آن مردم ماه ها از وجود طوفان های غباری در تابستان رنج می برند. غلظت ذرات معلق در هوای زابل، آلوده ترین شهر جهان، 11 برابر حد استاندارد سازمان جهانی بهداشت برآورد شده بود.

زندگی مردم دیار رستم با هامون پیوند خورده است، هامونی که این روزها نفس های آخر خود را می کشد و به همین دلیل نفس مردم سیستان و بلوچستان نیز بریده شده است. روزگاری بادهای 120 روزه در این استان می وزید اما هم اکنون به دلیل تغییر اقلیم و خشکی هامون این بادها به 180 روز، یعنی 6 ماه رسیده است. 6 ماه خانه نشینی در استانی که با فقر در ابتدایی ترین زیرساخت ها مواجه است، یعنی فاجعه. براساس آمار درحال حاضر چشمه گرد و خاکی به وسعت نیم میلیون هکتار بر اثر خشکی هامون به وجود آمده که مهم ترین عامل لقب گرفتن زابل به عنوان آلوده ترین شهر دنیا بوده است.

به گفته نماینده زهک، زابل و هیرمند در سال 92، سه هزار خانوار از استان سیستان وبلوچستان به دلیل خشکسالی مهاجرت کرده اند.این موارد، تنها گوشه ای از مصایب و مشکلات مردم استان سیستان و بلوچستان است که ایجاد منطقه آزاد می توانست دردی از مشکلات آن ها را درمان کند. فقر شدید در تمامی زیرساخت های برخی از استان های مرزی، دو راه بیشتر برای مردم این استان ها باقی نگذاشته است؛ مهاجرت یا عضویت در گروه های تروریستی. چندی پیش عضویت مردم استان سیستان و بلوچستان با مبالغ بسیار ناچیز مانند صد تا 300 هزار تومان در گروه های اشرار و تروریستی، موجب شگفتی بسیاری شد؛ چرا که این دستمزدها به اندازه ای پایین بود که کمتر کسی در ازای آن حاضر به انجام عملیات های تروریستی می شد.

حبیب ا... دهمرده، نماینده زابل در مجلس نیز در تذکری از رییس جمهور انتقاد کرده که چرا به مساله خشکسالی و ریزگردهای ویرانگر سیستان و بلوچستان که تبدیل به فاجعه شده، طبق قول های داده شده رسیدگی نمی شود. او گفته است:«آقای رییس جمهور! برای برون رفت از وضعیت کنونی، پیشنهادات متعدد کوتاه و بلند مدت به شما ارسال شده است و دستور اجرای آن را داده اید، ولی آیا پیگیری کرده اید که چند درصد از این دستورات اجرایی شده است؟ آیا می دانید که مردم هیچ درآمدی ندارند. در آب شرب مشکل جدی وجود دارد و آیا اطلاع دارید مردم در حال ترک استان و پیوستن به حاشیه شهرها هستند؟آیا حاضر هستید برای چند روزی در سیستان وبلوچستان زندگی کنید؟ اگر شما جای مردم بودید چه می کردید؟ چرا به وظایف ذاتی خود عمل نمی کنید؟ مردم چه گناهی کرده اند که باید این همه مجازات شوند؟»

اما ماجرای خشکی هامون از دیپلماسی ضعیف آبی ایران آغاز می شود. حقابه تالاب هامون از رودخانه هیرمند افغانستان به شدت کاهش یافت و ایران تلاش جدی برای گرفتن این حقابه نکرد. شاید مسئولان آن زمان هیچگاه تصور نمی کردند که عدم اختصاص حقابه از هیرمند برای هامون چه آینده اسفباری برای مردم سیستان و بلوچستان رقم خواهد زد. حقابه ای از رودخانه هیرمند افغانستان به تالاب اختصاص داده شده بود که از زمان احداث سد روی رودخانه هیرمند این حقابه از سوی دولت افغانستان پرداخت نشده است. با این اقدام روند خشک شدن تالاب هامون شدت گرفته وشاهد افزایش میزان غلظت ریزگردها بودیم که یکی از مولفه های تهدید سلامت جامعه است.

برخی از مسئولان مشکلات مردم زابل را فقط مربوط به چند سال اخیر می دانند؛ این درحالی است که بسیاری از ساکنان زابل صحبت از چند دهه زندگی مشقت بار و سخت می کنند. زابل مشکلات طبیعی دارد که بر اثر نبود مدیریت کارآمد، تبدیل به بحران شده است. عمده مشکل این منطقه نبود استراتژی مدیریت منابع آبی منطقه است. براساس معاهدات بین المللی باید سازوکار مشخص و تعریف شده ای در مدیریت منابع آبی وجود داشته باشد اما اتفاقی که می افتد، نبود مدیریت در این سوی و آن سوی مرز است. طرف افغانستانی زمانی که آب پشت سد زیاد می شود، دریچه را باز می کند و شاهد سیلاب در سیستان هستیم و زمانی که بارش کم است دریچه سد را می بندند و ارمغان آن چیزی جز خشکی هامون و گرد و خاک نیست.

این منطقه از چند صدروستا تشکیل شده که از یک سو رسیدگی به همه آن ها کار دشواری است و از سوی دیگر به دلیل بیکاری، مردم در فقر شدید زندگی می کنند که نتیجه این مشکلات فقر در ابتدایی ترین امکانات زندگی است. برای حل مشکلات زابل دولت باید استراتژی ای در مدیریت منابع آبی و توانمندسازی مردم منطقه را اجرا کند. پروژه هایی همچون احداث بازاچه های مرزی با سازوکار تعریف شده ای که به سکوی صادارات بی رویه تبدیل نشود؛ می تواند گرهگشای این مشکل باشد اما نباید فراموش کرد که توانمندسازی مردم زابل بدون حل مشکل حقابه هامون دردی از آن ها را دوا نخواهد کرد.

منبع: روزنامه قانون، 1397.6.15
گروه اطلاع رسانی**2002**

انتهای پیام /*
 
 
 
 
 
 
 
کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

سیستان و بلوچستان

،

طرح جامع

،

سیستان

،

بلوچستان

،

آلودگی هوای سیستان

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha