کد خبر : ۱۷۸۱۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر عامل آب منطقه ای یزد گفت

کشت در دشت های ممنوعه و بحران منابع آبی در یزد

مدیر عامل آب منطقه ای یزد گفت: توسعه کشت در دشت های ممنوعه همزمان با کاهش چشمگیر ارتفاع منابع آبی سفره های زیرزمینی این مناطق در 40 سال گذشته از دیگر موارد بحرانی شدن آب در استان است.

کشت در دشت های ممنوعه و بحران منابع آبی در یزد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد مهدی جوادیان زاده، مدیرعامل آب منطقه ای یزد در نشست مشترک شرکت آب منطقه ای و فرماندهان نیروی انتظامی استان پیرامون اهمیت موضوع احیاء و تعادل بخشی منابع زیرزمینی آبی که به همت جهاددانشگاهی یزد برگزار شد، با بیان اهمیت همکاری تمام ارگان ها و دستگاه های استان در رابطه با تحقق طرح تعادل بخشی آب، نیروی  انتظامی را در صدر این دستگاه ها ذکر و اضافه کرد: اضافه برداشت ها، اصلاح و تعدیل پروانه ها و مسدود کردن چاه های غیرمجاز باید هماهنگ با ترویج الگوی کشت بهینه و توسعه شبکه آبیاری های نوین انجام شود و علاوه بر اینها عوامل تهدید کننده نیز در این حوزه کنترل شوند.

این مسئول با اشاره به نامتعادل بودن میزان منابع و مصارف آب استان به عنوان یکی از مهمترین دلایل اختلال در مدیریت منابع آب، تصریح کرد: افزایش صنایع پرآبخواه و کم بازده استان، ذخیره سازی و برداشت های غیرمجاز، توسعه کشت ها و آلوده سازی نیز از دیگر این عوامل محسوب می شود.

سید محمد طباطبایی، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد هم در سخنانی بر اهمیت تعامل بیشتر در راستای کمک به اجرای قوانین در حوزه محافظت از منابع آبی استان تاکید و اظهار کرد: متاسفانه هم زمان با کاهش بارندگی ها در استان، افزایش میانگین تبخیر را نیز شاهد هستیم و  این در حالی است که در 10 سال گذشته خشک سالی بر اقلیم استان نیز چیره شده است لذا استان یزد در وضعیت فوق بحرانی قرار دارد.

به گفته وی، در حال حاضر 92 درصد از مجموع آب مصرفی استان در بخش کشاورزی، 11 درصد در بخش شرب و بهداشت و هفت درصد در بخش صنعت صرف می شود که با توجه به وضعیت بحرانی استان در این حوزه باید این میزان در بخش کشاورزی 50 درصد، در بخش شرب 20 درصد و در صنعت تا 30 درصد از مقدار کنونی کاهش یابد.

طباطبایی از در دستور کار بودن 15 طرح در راستای اقدامات پیشگیرانه برای کاهش استفاده از منابع آبی استان خبر داد و گفت: جلوگیری از برداشت های بی رویه و اطلاع رسانی لازم، بازنگری در سند ملی آب، خریداری برخی از چاه های کشاورزی و مسدود کردن آنها در راستای تامین و حفظ منابع استانی از جمله این اقدامات است.

وی ساماندهی شرکت های حفاری زیرزمینی و غیرمجاز و نظارت بر این حوزه با کمک نیروی انتظامی، استفاده از  پساب در بخش کشاورزی و راه اندازی 20 گشت برای نظارت بیشتر را از دیگر اقدامات موثر در این زمینه خواند.

وی با بیان این که موضوع آب یک موضوع چند ضابطه ای است، اظهار کرد: استفاده از کلیه قوای کشور شامل مجریه، قضائیه و مقننه در مدیریت مصرف آب و و صرفه جویی 100 درصد این ماده حیاتی ضروری است.

طباطبایی لازمه همکاری بیشتر دستگاه ها به ویژه نیروی انتظامی در موضوع احیاء و تعادل بخشی منابع زیرزمینی آب را یادآور شد و تصریح کرد: باید نیروی انتظامی به منظور همکاری در این حوزه و در راستای کاهش هزینه ها و تبعات تخلفات، این مسائل را بتواند بدون طی کردن مراحل اداری و در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار دهد.

محمدعلی طالبی،  معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد در این نشست که در شرکت آب منطقه ای یزد برگزار شد، از موضوع آب به عنوان یکی از مهمترین کانون های بحران کشور در سنوات اخیر یاد کرد و افزود: متاسفانه پس از کاهش فراوانی آب در کشور، شاهد درگیری هایی در مناطق مختلف کشور هستیم لذا مدیریت این مقوله بسیار حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر این که مدیریت بحران های برون استانی آب در استان یزد به ویژه خط انتقال آب در حوزه وظایف نیروی انتظامی نیست، ادامه داد: مدیریت درون استانی آب به دلیل مسائل موجود نیازمند همکاری به موقع و سریع نیروی انتظامی است.

این مسئول در مورد اهمیت مداخله نیروی انتظامی در مدیریت این گونه مسائل، یادآور شد: متاسفانه تبعات برخی از اقداماتی که توسط نسل کنونی صورت می گیرد، در صورت عدم مدیریت و کنترل به موقع، شامل حال نسل های بعدی نیز می شود و این در حالی است نسل کنونی به نوعی مخرب محیط زیست و منابع طبیعی بوده است.

وی عنوان کرد: برخی از اقداماتی که امروز جهت ایجاد اشتغال و بهره مندی از منافع کوتاه مدت صورت می گیرد ممکن است تبعات سویی در بلند مدت ایجاد کند لذا تعامل تمامی دستگاه ها به ویژه دستگاه های قضایی و نیروی انتظامی در این قبیل مسئال ضرورت دارد.
انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

خوزستان

،

طرح جامع

،

یزد

،

کشت در دشت های ممنوعه

،

دشت های ممنوعه

،

ثبت نظرات
captcha