کد خبر : ۱۷۵۴۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

میزان ذرات معلق در هوای اراک بالاتر از استاندارد است

اراک - پایگاه خبری محیط زیست ایران - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: میزان ذرات معلق در هوای اراک روز چهارشنبه بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است و کیفیت هوای این کلانشهر برای دومین روز متوالی در شرایط ناسالم برای گروه های سنی حساس قرار دارد.

میزان ذرات معلق در هوای اراک بالاتر از استاندارد است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «رضا میرزایی» در گفت و گو با افزود: بر اساس گزارش مرکز پایش آلاینده های هوای اراک شاخص کیفیت هوای این کلانشهر در ساعت 7 صبح روز جاری (چهارشنبه) به 46 میکروگرم بر متر مکعب رسید که نشانگر وضعیت هشدار است.
وی بیان کرد: میانگین غلظت 24 ساعت گذشته ذرات کمتر از 2 و نیم میکرون کلانشهر اراک 37 واحد اعلام شده و بر این اساس شاخص کیفیت هوا به عدد 105 رسید که بیانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه های سنی حساس در روز گذشته (سه شنبه) بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میکروگرم بر متر مکعب است و توصیه می شود در روزهای که کیفیت هوا ناسالم است گروه های سنی حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.
کلانشهر اراک با 520 هزار نفر جمعیت به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون ها و چشمه های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلانشهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشا محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون 12 هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار 100 تن در سال است.
کلانشهر اراک پارسال 70 روز آلوده و از ابتدای سال جاری تاکنون 19 روز آلوده را در کارنامه خود دارد.
3005/6013/

انتهای پیام /*
 
 
 
 
 
 
 
کلید واژه :

گرد و خاک

،

ذرات معلق

،

آلودگی هوا

،

گردو غبار

،

آلودگی هوا

،

آلودگی هوای اراک

،

کشاورزی

،

صدمه محصولات کشاورزی

ثبت نظرات
captcha