کد خبر : ۱۷۳۹۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حذف آلاینده های رنگی از محیط زیست

حذف آلاینده های رنگی از محیط زیست با نانوکامپوزیت های پلیمری

محققان با استفاده از نانو کامپوزیت ها روشی را برای حذف آلاینده های رنگی از محیط زیست ارائه کردند.

حذف آلاینده های رنگی از محیط زیست با نانوکامپوزیت های پلیمری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آلودگی های محیطی مهمترین مسائل دنیای مدرن هستند که عمده ترین این آلوده کننده ها رنگ های آلی و مصنوعی هستند؛ چراکه رنگ ها در برابر گذشت زمان، نور خورشید و رفتارهای شیمیایی و بیولوژیکی پایدار و مقاوم می شوند.

از این رو مقادیر کمی از آنها برای آبزیان خطرناک و فعل و انفعالات ناشی از آنها سرطان زا، جهش زا و آلرژی زا است؛ بنابراین حذف رنگ قبل از دفع فاضلاب امری ضروری است.

بر این اساس محققان کشور در پروژه ای با عنوان "حذف آلاینده های رنگی از محیط زیست بوسیله نانوکامپوزیت های پلیمری" اقدام به تهیه نسل جدیدی از نانوکامپوزیت های پلیمری بر پایه آکریل آمید و آکریلیک اسید و بررسی توانایی آنها در حذف برخی از این آلاینده ها کردند.

تهیه پلیمرهای جاذب مواد رنگی، تهیه نانوکامپوزیت های پلیمری بر پایه هیدروژل ها، بررسی توانایی جذب آلاینده های محیطی پلیمرها و نانوکامپوزیت های آنها و بررسی خواص سنیتیکی جذبی مواد سنتز شده از جمله اهداف اجرای این تحقیق به شمار می رود.

این محققان در این تحقیق به نانو کامپوزیت هایی دست یافتند که قادر به حذف آلاینده های زیست محیطی در صنایع نساجی، فرش، کشاورزی، مواد غذایی، استفاده دارویی و مواد آرایشی و کاغذسازی است.

بر اساس اعلام معاونت علمی، این طرح با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران اجرایی شد.

انتهای پیام

کلید واژه :

حذف آلاینده های رنگی

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha