کد خبر : ۱۷۲۱۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرکل دفتر پایش های فراگیر سازمان محیط زیست

کنترل بوی نامطبوع واحدهای صنعتی و دامداری با پایش بو

مدیرکل دفتر پایش های فراگیر سازمان محیط زیست با بیان اینکه آلودگی «بو» نیازمند پایش است، گفت: به همین منظور سال گذشته دستگاه اندازه گیری آلودگی بو را خریداری کرده ایم و درانتظار تعیین استانداردهای ملی در این زمینه هستیم.

کنترل بوی نامطبوع واحدهای صنعتی و دامداری با پایش بو

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شینا انصاری مدیرکل دفتر پایش های فراگیر سازمان محیط زیست از آغاز پایش «بو» در کشور خبر داد و گفت: غفلت از پایش آلودگی بوهای نامطبوع به دلیل ملموس تر بودن آلودگی های هوا و آب بود اما این آلودگی آزاردهنده از این پس مورد پایش قرار می گیرد. 

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته نیز پایش این آلودگی جزو پایش های جدید محسوب می شود واستانداردهای اروپایی در خصوص آلودگی بو در سال ۲۰۰۳ تصویب شده است. 

مدیرکل دفتر پایش های فراگیر سازمان محیط زیست با اشاره به مشکلاتی که بوی نامطبوع برخی واحدهای صنعتی و دامداری به وجود آورده و باعث طرح شکایت های مختلفی از سوی مردم می شود، اظهار داشت: تصفیه خانه ها، واحدهای کشتارگاهی و دامداری، زون های پتروشیمی و نفتی از جمله واحدهایی هستند تولید بوی نامطبوع دارند.

انصاری با اشاره به اینکه پیش از این با دریافت شکایات مردمی از بوی متصاعد شده از تصفیه خانه هایی که در محدوده شهری قرار دارند، کارشناسان این سازمان به پایش تصفیه خانه اقدام می کردند اما با پایش براساس استاندارهای آب نتیجه ای گرفته نمی شد، ابراز داشت: در واقع آلودگی های این تصفیه خانه ها حدود مجاز استانداردها را داشتند، مشکل آلودگی بوی منتشر شده از این واحدها بود که به دلیل نداشتن حدود قانونی نمی توانستیم اقدامی کنیم. 

وی ادامه داد: چالش بوی متصاعد از واحدهای آلاینده مسیر فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) نیز در این سال ها گریبان سلامت مردم و محیط زیست را گرفته بود، بوی متصاعد شده به دلیل تجمع چند واحد آلاینده در مسیر فرودگاه بود و ما نمی توانستیم بدون وجود دستگاه سنجش سهم هر واحد را بررسی کنیم.

مدیرکل دفتر پایش های فراگیر سازمان محیط زیست با تأکید بر اینکه این نوع آلودگی همانند دیگر آلودگی ها نیازمند پایش و تعیین حدود استاندارد است، گفت: به همین منظور سال گذشته دستگاه اندازه گیری آلودگی بو را خریداری کردیم و آموزش های استفاده از این دستگاه تکمیل شده است.

وی افزود: با تهیه این دستگاه در حال حاضر در انتظار تعریف استانداردهای ملی برای برخورد با واحدهای آلاینده هستیم که این استانداردها از سوی مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست در دست تدوین است. 

انصاری در خصوص نحوه کاهش آلاینده های بو از سوی واحدهایی که آلاینده شناخته می شوند، گفت: برای مثال علت اتساع بوی نامطبوع از تصفیه خانه های فاضلاب به دلیل کاهش کارایی تصفیه خانه است که برای رفع این مساله نیازمند توسعه و تکمیل شبکه فاضلاب هستیم. 

وی ادامه داد: در خصوص واحدهای کشتارگاهی غیراستاندارد نیز به نظر می رسد اگر سیستم های تصفیه فاضلاب این واحد ارتقا یابد، مساله بوی نامطبوع آنها حل خواهد شد. 

انتهای پیام/

کلید واژه :

پایش بو

،

کنترل بو

ثبت نظرات
captcha