کد خبر : ۱۷۰۷۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس اداره تحقیقات هواشناسی سیستان وبلوچستان

خشکسالی دلیل مهاجرت کشاورزان سیستان و بلوچستان

مدت هاست که خشکسالی کار به دست سیستان و بلوچستان داده است. آنچنان که از حدود دو دهه گذشته این استان با کاهش نزولات آسمانی روبه رو بوده و عرصه را بر اهالی تنگ کرده است.

خشکسالی دلیل مهاجرت کشاورزان سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گفته رئیس اداره تحقیقات هواشناسی سیستان وبلوچستان از ابتدای سال زراعی 97- 1396 حدود 345 روز سپری و تنها 29.4 میلی متر بارش در استان دریافت شده است. «آرمان» در این گزارش با محمدنعیم امینی فرد، رئیس مجمع نمایندگان سیستان وبلوچستان گفت وگو کرده و به زوایای دیگر خشکسالی در این استان پرداخته است. در حالی تنها 20 روز دیگر به پایان سال زراعی جاری باقی مانده است که به گفته رئیس اداره تحقیقات اداره کل هواشناسی سیستان وبلوچستان در 345 روز سپری شده تنها 29 میلی متر باران در این استان باریده و در برخی مناطق حدود 200 روز باران نباریده است.

امسال سیستان وبلوچستان برای دومین سال کم بارش ترین استان کشور شد و خشکسالی همچنان صددرصد مساحت این استان پهناور را در برگرفته است، اما گویا هرچه می گذرد تیغ خشکسالی برنده تر می شود، چرا که در مناطق شمالی، مرکزی و جنوبی سیستان وبلوچستان وضعیت بارش و منابع آبی مناسب نیست و در برخی مناطق از جمله چابهار نزدیک به 200 روز است که باران نمی بارد.

رئیس اداره تحقیقات هواشناسی سیستان وبلوچستان گفت: از ابتدای سال زراعی 97- 1396 حدود 345 روز سپری شده و تنها 29.4میلی متر بارش در استان دریافت کرده ایم. این در حالی است که در شرایط طبیعی باید تا این موقع از سال زراعی 113 میلی متر باران دریافت می شد. بخش ریگی افزود: در 20 روز باقی مانده از سال زراعی جاری حدود سه برابر میزان نزولات جوی دریافتی امسال مورد نیاز است تا به شرایط عادی بارش سالانه برسیم، اما با توجه به الگوهای پیش یابی، همچنین اتفاقی رخ نمی دهد.

**نیم میلیون نفر مهاجرت را آغاز کرده اند
نماینده زابل در مجلس درباره شرایط سخت شمال سیستان وبلوچستان و مهاجرت اجباری نیم میلیون نفر از ساکنان شمال استان هشدار داد. حبیب الله دهمرده با اشاره به شرایط بحرانی در منطقه سیستان وبلوچستان گفت: منطقه سیستان دارای 500 هزار نفر جمعیت است که زندگی مردم در آنجا براساس کشاورزی و دامپروری شکل گرفته است. این کشاورزی و دامپروی بر رودخانه هنرمند استوار بود، یعنی هماگونه که مصر بر اساس نیل شکل گرفت، سیستان نیز بر اساس هیرمند شکل گرفته است. او اظهارکرد: منشأ اصلی رودخانه هیرمند در افغانستان است و در یکی-دو دهه اخیر سد و بندهای ایجاد کردند و موانعی ایجاد کردند که فقط خودشان از آب استفاده کنند. در پی این اقدام، حقابه و سهم ایران از آب به شدت کم شده است.

دهمرده بیان کرد: طبق قرارداد بین ایران و افغانستان سهم ما از آب رودخانه هیرمند زیر یک میلیارد مترمکعب در سال است که افغان ها به این قرارداد نیز پایبند نبوده اند، در همین سال زراعی فقط دو درصد سهم آب ایران به منطقه سیستان رسیده است و بهانه افغان ها کاهش نزولات آسمانی است. در حالی که کاهش نزولات آسمانی به اندازه ای نبوده است که 98درصد سهم ایران کاهش یابد. او که در دولت احمدی نژاد، به عنوان استاندار سیستان وبلوچستان فعالیت می کرد، ادامه داد: ما می دانیم که افغانستان مشکلی برای برداشت آب از هیرمند ندارد و همین مشخص می کند که آنها عمدا اجازه نداده اند که آب به ایران برسد.

این نماینده مجلس با اشاره به کوچ مردم سیستان در سال 50 به استان گلستان در پی کاهش آب رودخانه هیرمند خاطرنشان کرد: در حال حاضر مردم سیستان دار و ندارشان را از دست داده اند و البته جایی را هم ندارند که این بار به آنجا کوچ کنند. او ادامه داد: در سیستان نه درآمدی، نه کارخانه ای و نه صنعتی وجود ندارد. این نماینده مجلس ادامه داد: اگر دولت این اقدامات را انجام ندهد مهاجرت 500 هزار نفر از مردم سیستان به سایر نقاط کشور شروع می شود، اگرچه در حال حاضر نیز برخی از مردم سیستان از این منطقه کوچ کرده اند و با این مهاجرت ها تمامیت ارضی ما دچار مشکل می شود، چراکه با تخلیه سیستان مرز بعدی ما کویر است و نگهداشت این مرز قطعا امکانات و تجهیزات سنگینی لازم دارد.

دهمرده تصریح کرد: نگهداشت این مردم در منطقه سیستان نیاز به عزم جدی دولت دارد و درغیر این صورت این مردم به مناطق حاشیه ای روی می آورند که حاشیه نشینی برای جامعه سم است. به گزارش عصر ایران، او خاطرنشان کرد: مرز برای ما یک فرصت است نباید ما آن را این گونه رها کنیم و مرزنشینان را مورد بی مهری خودمان قرار دهیم.

**گسترش حاشیه نشینی با خشکسالی
رئیس مجمع نمایندگان سیستان وبلوچستان در این باره به «آرمان» می گوید: ما با خشکسالی دامنه دار در استان سیستان وبلوچستان روبه رو هستیم که کاملا هم تشدید پیدا کرده است، یعنی یک خشکسالی 18 ساله در این استان داریم. به ویژه در یکی-دو سال اخیر که ابعاد آن به مرز بحران نیز رسیده است. محمدنعیم امینی فرد می افزاید: در بلوچستان سه هزار شبکه آب آشامیدنی هم نداریم و از آن میزانی که وجود دارد، هزار و 200 شبکه آب آشامیدنی باید با تانکر آبرسانی شود. او ادامه می دهد: خشکسالی در استان منجر به گسترش حاشیه نشینی شده است. همچنین ذخایر پشت سدها شدیدا کاهش پیدا کرده و وضعیت ما در استان برخلاف استاندارد کشوری است.

رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان اظهار می کند: در کشور 70 درصد جمعیت در شهرها و 30درصد در روستاها ساکن هستند، اما در استان ما این نسبت 50 - 50 است. امینی فرد توضیح می دهد: همچنین معیشت مردم این دیار عمدتا از طریق کشاورزی تامین می شود و خشکسالی در سیستان وبلوچستان بلاواسطه در همه وجوه زندگی مردم اثر گذاشته است.

منبع: روزنامه آرمان؛ 1397،6،14
گروه اطلاع رسانی**2059**2002

انتهای پیام /*

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

سیستان و بلوچستان

،

طرح جامع

،

سیستان

،

بلوچستان

ثبت نظرات
captcha