کد خبر : ۱۷۰۴۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عضو شورای شهر تهران

زباله مافیا ندارد جریان قدرتمند دارد

گفتگو با آرش میلانی عضو شورای شهر تهران درباره مدیریت پسماند در پایتخت گفت و گو کرده است.

زباله مافیا ندارد جریان قدرتمند دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تهران مساله و معضل کم ندارد. از حوزه شهرسازی و معماری گرفته تا آسیب های اجتماعی و فرهنگی. هر کدام از این مسائل نیازمند چاره جویی است و مدیران شهری هرازچندگاهی از لزوم برنامه ریزی با هدف حل مسائل می گویند. بخش مهمی از مسائل شهر تهران به چالش های زیست محیطی مربوط است. چالش هایی که به سایر مشکلات شهر تهران هم گره خورده اند. مهم ترینش که مردم به چشم می بینند آلودگی هواست.
به جز آن مسائلی مانند مدیریت پسماند، کمبود آب و نظام مدیریت فضاهای سبز، از بین رفتن تنفسگاه های طبیعی شهر و... هم جزو همین چالش ها هستند. «آرش حسینی میلانی»، رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران به روزنامه اعتماد آمد درباره همین مسائل به پرسش های ان «اعتماد» پاسخ گوید. میلانی در طول گفت وگو کوشش کرد تا ضمن پذیرش مسائل موجود از «برنامه محور» بودن شورا در این باره بگوید.
میلانی در عین حال پذیرفت که باید هم سرعت اجرا و هم روند اطلاع رسانی درباره این اقدامات به گونه ای باشد که افکار عمومی در شهر تهران بهتر از این اقدامات مطلع شوند. عضو جوان شورای شهر تهران با یادآوری یکی از شعارهای انتخاباتی لیست امید درباره تفکیک زباله از مبدا، وعده داد که شورای شهر در دوره پنجم با اراده ای قوی تر مساله مدیریت پسماند و تفکیک زباله را به سرانجام برساند. حاصل یک ساعت و نیم گفت وگو با میلانی پیش روی شماست.

*اگر موافق باشید، آغاز گفت وگوی مان را با یک سوال کلی شروع کنیم. اینکه در بین تمامی معضلات زیست محیطی که شورای شهر در طول یک سال نیم گذشته به آن پرداخته، مهم ترین معضلات زیست محیطی که شهر تهران با آن مواجه بوده را در چه محورهایی دیده است؟
به اعتقاد من معضلات شهر تهران را می توان به سه دسته تقسیم کرد. یکی موضوعاتی که همین الان هم برای شهر به عنوان یک چالش مطرح هستند، مثل موضوع آلودگی هوا. یکسری از موضوعات دیگر هستند که شاید الان برای شهر چالش نباشد ولی ممکن است در آینده برای شهرنشینان و شهر به چالشی بدل شود. مثل مساله پسماند. دسته سوم هم موضوعاتی هستند که عملا مغفول مانده اند. مثل موضوع آب و فضای سبز که هنوز ابهامات زیادی در مورد نقش سازمان ها در آنها و چگونگی مدیریت مسائل آنها در شهرهای بزرگ وجود دارد.

*پس فعلا از نظر مدیریت شهری آلودگی هوا اصلی ترین بحران و چالش شهر تهران است؟
بله. البته آلودگی هوا در کنار آلودگی صوتی. منتهی هنوز موضوع آلودگی صوتی چندان مطرح نشده است. حالا چرا به آن پرداخته نشده؟ چون مثل یک قاتل خاموش است. حتی خسارت ها و عوارضی که دارد به صورت مستقیم منجر به مرگ نمی شود. شاخص آن می تواند فشار خون باشد ولی در عمل خیلی ها فشار خون دارند و نمی شود تشخیص داد که چه بخشی از این آمار به آلودگی صوتی مرتبط است.
بخشی از این مغفول ماندن هم به این علت است که شهرداری چندان به این مساله نپرداخته است درحالی که در حوزه ضوابط زیست محیطی ساخت وساز شهرداری مسوول است. یکی دیگر از مواردی که شاید بتوان از آن به عنوان موضوعی در آستانه چالش یاد کرد، مساله «آب» تهران است. اینها از مهم ترین چالش های شهر تهران هستند.

*تا جایی که می دانیم شما نماینده شورای شهر در کارگروه استانی کاهش آلودگی هوای تهران هستید. خود ماهیت این کارگروه هم از موضوعات سوال برانگیز است. اگر ممکن است درباره ترکیب و عملکرد این کارگروه توضیح دهید؟
سال ٩٥ دولت یک برنامه عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا ارایه کرد که در آن برنامه کاهش آلودگی هوا در سطح ملی مشخص شده بود. درهمین راستا کارگروه های استانی تشکیل شد. در تهران هم این کارگروه ١٥ عضو و نماینده از سازمان های مرتبط دارد که هر ٢ هفته یک بار به ریاست استاندار تهران تشکیل جلسه می دهند. نمایندگان سازمان ها در این جلسات گزارش هایی از اقداماتی که در این حوزه بر دوش آنها گذاشته شده ارایه می دهند.
ضمن آنکه براساس موضوع جلسه مسوولان دیگری هم در آن شرکت می کنند. البته شورای شهر به لحاظ حقوقی عضویت رسمی در این جلسات ندارد و بنا به درخواست خود شورای شهر و برحسب وظیفه ای که در اداره شهر داریم در این کارگروه شرکت می کنیم.

*تاکنون مهم ترین خروجی این کارگروه برای شهر تهران چه بوده است؟
مهم ترین دستاورد این کارگروه موضوع کامیون ها بوده است. قرار است که از ابتدای آبان ماه در مورد معاینه فنی کامیون ها سخت گیری بیشتری شود. براساس این طرح قرار است شرط ثبت بار یک کامیون در سامانه ثبت بار این خواهد بود که خودرو، معاینه فنی داشته باشد.

*اتفاقا یکی از موضوعات چالش برانگیز برای مدیریت شهری همین مراکز معاینه فنی بود. بالاخره این مراکز «به روز» شدند و الان می توانند جوابگوی این همه خودرو در تهران باشند؟
بله. خوشبختانه این اتفاق الان افتاده است. به خصوص اینکه مجبور بودند «معاینه فنی برتر» صادر کنند باید امکانات خودشان را به روز می کردند که این اتفاق افتاده است. منتها الان مشکلی که داریم در مورد سامانه «سیمفا»است. باید ظرفیت این سامانه ارتقا پیدا کند اما این سامانه دست وزارت کشور است نه ما. بنابراین هزینه آن را هم باید خود وزارت کشور بدهد. ما سال گذشته ١٣٠ میلیارد تومان به راهنمایی و رانندگی و حل مباحث ترافیکی کمک کردیم. حالا وزارت کشور و دولت باید خودش این مساله را دنبال کند.
همین مساله به پاشنه آشیلی برای ما بدل شده است. یعنی دائم می گویند پول نداریم. درحالی که سازمان برنامه و بودجه می گوید ما برای کاهش آلودگی هوا بودجه مشخص کرده ایم ! یعنی هنوز معلوم نیست بودجه این کارها باید از چه محلی تامین شود. درحالی که خسارت ناشی از آلودگی محیط زیست در تهران براساس تحقیقاتی که انجام شده، بسیار بیشتر از این هزینه هایی است که باید صرف شود.

*سال گذشته این موضوع یکی از چالش های شهرداری تهران بود. گفته می شد این مراکز از لحاظ فنی و تجهیزاتی، چندان به روز نیستند. بعد از آن قرار شد که همین مراکز برگه معاینه فنی برتر بدهند. فکر می کنم مردم حق داشته باشند بدانند اصلا این مرکز تاکنون از عهده معاینات فنی خودروها برآمده که می خواهد معاینه فنی بدهد؟ اصلا آماری از عملکرد این مجموعه دارید؟
بگذارید از آمار خودروهایی که معاینه فنی گرفته اند، آغاز کنیم. براساس آمار سال گذشته بیش از یک میلیون و هفتاد هزار خودرو معاینه فنی گرفته اند که این رقم سه برابر آمار سال ٩٤ است. اما نکته جالب تقسیم بندی این آمار است. براساس گزارش اعلام شده از این تعداد ١٥٠ هزار خودرو معاینه فنی برتر گرفته اند. ضمن آنکه فقط ٥٥ درصد از خودروهای با عمر زیر ٤ سال موفق به گرفتن معاینه فنی برتر شده اند! در مورد خودروهای بالای ٤ سال هم فقط ١٥ درصد خودروها موفق به پاس کردن معاینه فنی شده اند. این یعنی تایید کیفیت پایین خودروهای تولیدشده.

*مساله کامیون ها از آن دست مسائلی است که آلودگی هوای تهران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. سوالی که در این مورد مطرح می شود این است که مگر ما چقدر کامیون داریم که اینقدر روی آلودگی آنها تاکید داریم؟
براساس آمار ما بیش از ٥ هزار کامیون در تهران داریم. واقعیت این است که خروجی کامیون ها یک منبع ثانویه است یعنی با سایر ذرات قاطی می شود و تبدیل به آلاینده می شود. اینکه ما بگوییم خودروهای سواری سهم شان در آلودگی هوا ٣ درصد است این کاملا غلط است. چون اصلا به این سادگی سهم هر نوع خودرو مشخص نیست ولی آخرین اطلاعاتی که من از آن مطلعم حکایت از آن دارد که کلا چیزی حدود ٥٠ درصد آلایندگی خودروها به خاطر انواع خودروهاست.
یک بخشی هم ناشی از عوامل طبیعی است و یک دسته هم ناشی از عوامل کشاورزی است. الان کشورهای پیشرفته به موضوع آلودگی هوا از همه جبهه ها حمله می کنند. بنابراین اینکه بخواهیم کامیون ها را منبع اصلی آلودگی بدانیم به نظرم چندان علمی و منطقی نیست.
البته نباید از این مساله هم چشم پوشی کرد که در بین خودروها، خودروهای دیزلی بیشترین سهم را در آلایندگی هوا دارند. بعد از آن هم موتورها رتبه دوم را دارند. باز هم تاکید می کنم که موتورهای دیزلی فقط کامیون نیستند بلکه شامل اتوبوس ها، کامیون ها، موتورهای دیزلی داخل ساختمان ها و شهرها و... است.

*در طول سال های اخیر، هر وقت صحبت از کنترل موتوسیکلت ها شده است، راهنمایی و رانندگی اعلام کرده که ما نمی توانیم در عمل موتوسیکلت ها را کنترل کنیم. نمی شود به هیچ طریقی موتوسیکلت ها را نظارت و کنترل کرد؟
شاید بهترین گزینه برای کنترل موتوسیکلت ها، راه حل های اقتصادی باشد. یعنی باید از طریق گزینه های اقتصادی آنها را کنترل کرد.

*ولی مشکل اینجاست که الان بسیاری از مالکان خودرو، هر کدام یک موتوسیکلت هم دارند!
بله. این هم مساله ای است. شاید علت آن باشد که مالکان خودرو به خاطر دور زدن طرح ترافیک، اکثریت شان یک موتوسیکلت هم دارند. البته چند وقتی است که راهنمایی و رانندگی اعلام کرده که می خواهد یک ستاد ویژه موتوسیکلت ها راه اندازی کند. اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و ما هم دلیل آن را نمی دانیم.
به هر حال ما آماده هرگونه همکاری در این زمینه هستیم. ضمن اینکه تجربه اقدامات انجام شده از سوی شهرداری هم ثابت کرده که راهکارهایی که تاکنون اجرا شده چندان موثر نبوده است. مثلا قرار بوده موتورهای برقی را جایگزین موتورهای کنونی کنند اما بعدا و در عمل دیده اند که به خاطر قیمت زیاد این موتورها، تامین اعتبار بر ای آن ازعهده بانک شهر خارج است.

*یکی دیگر از چالش های شهرداری در سال جاری، به موضوع اجرای طرح ترافیک جدید تهران برمی گردد. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اعلام کرده بود که قطعا اجرای این طرح در کاهش آلودگی تاثیر خواهد داشت. شما چطور؟ بررسی های شما نشان می دهد که اجرای این طرح در این چند ماهه واقعا در کاهش آلودگی هوا موثر بوده است؟
واقعیت این است که ما در ابتدای اجرای این طرح نگران افزایش تردد خودروها در محدوده مرکزی شهر بودیم. خوشبختانه در پروسه اجرای طرح جدید، تعداد خودروهای دارای طرح ترافیک از حدود ١٣٠ هزار خودرو به ١٠٠ هزار خودرو کاهش پیدا کرد. ضمن آنکه بسیاری از سازمان های دولتی که ٦٠ درصد سهم طرح ترافیک را دارند هم به دلیل اینکه قرار بود در طرح جدید پول بپردازند، رفت و آمدشان را کنترل شده انجام می دهند. مردم هم به همین دلیل ترددشان را به وسط روز شیفت دادند.
خود آقای پورسیدآقایی هم در گزارشی که سه هفته بعد از آغاز اجرای این طرح به شورا ارایه دادند، اعلام کردند که با اجرای این طرح آلودگی کاهش پیدا کرده است. البته این گزارش کفایت آماری نداشت و خود ایشان هم به آن اذعان داشت چون برای بررسی اثربخشی این طرح حداقل باید چند فصل از اجرای آن گذشته باشد. بنابراین شاید برای قضاوت عادلانه و کارشناسی در مورد آن کمی زود باشد.
ضمن اینکه ایستگاه سنجش آلودگی هوای مستقر در سرچشمه حدود ١٥ سال است که دیگر فعال نیست و نمی توان اطلاعات موثقی در مورد آلودگی هوای مرکز شهر به دست آورد. البته گزارش ها حکایت از آن دارد که طول خط ترافیک خودروها در مرکز شهر چند درصدی کم شده ولی اینکه این موضوع چقدر در کاهش آلودگی هوا تاثیر داشته...! قاعدتا یکی از گزارش هایی که شورا در هفته های آینده آن را بررسی خواهد کرد همین موضوع آلودگی هوای مرکز شهر است.

*پس در واقع آمار مورد استناد جدیدی در مورد کاهش آلودگی هوا نداریم و گزارش های تحلیلی ما به سال ها قبل باز می گردد؟
برای این کار باید شبکه ای از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا داشته باشیم. خب الان این شبکه در تهران نسبت به گذشته بهتر شده است. یعنی از لحاظ شبکه مثل شهرهای بزرگ دنیا مثل لندن و... است. اما نقصی که وجود دارد در مورد تحلیل موضعی آلودگی هواست.
مثلا آخرین گزارش وضعیت آلودگی هوا در منطقه ١٢ به سال ٩٢ بازمی گردد. به این مطالعات، مطالعات سیاهه انتشار می گویند. این مطالعات هم به صورت سالانه انجام نمی شود بلکه هر ٥-٤ سال یک بار انجام می شود. البته قرار شده در سال ٩٧ این مطالعات به روز شود.

*در بحث مبارزه با آلودگی هوای شهر تهران به نظر می رسد که در بخش مدیریت شهری برنامه مدون و روشنی وجود ندارد و بقیه دستگاه ها هم جزیره ای عمل می کنند. رویکرد شما در شورای شهر به این مساله چگونه است؟
ببینید ما چهار کارگروه درست کرده ایم یکی از این کارگروه ها مساله آلودگی هوای تهران را پیگیری می کند. از اساتیدی مانند دکتر رشیدی، دکتر مهردادی و دیگران هم دعوت کرده ایم تا به ما مشورت دهند. کارگروه یک برنامه ریزی انجام داده است. تمام مصوبه های قبلی در حوزه آلودگی هوا آنالیز شده و روی موضوع دیزل متمرکز شده ایم. مکاتبات لازم با دستگاه های مختلف را هم مطابق قانون هوای پاک شروع کرده ایم.
در شهرداری هم آقای پورسیدآقایی معاون محترم حمل و نقل و ترافیک روی موضوع آلودگی هوا حساس است. در شورا هم سایر همکاران به طورجدی به این مساله توجه دارند. یک کار دیگرمان هم حضور در جلسات کارگروه استان است. کار دیگرمان هم نهایی کردن طرح تهیه «سیاهه انتشار آلاینده های هوا» است که با همکاری چند دانشگاه قرار است، انجام شود. در آلودگی هوا بدون داشتن اطلاعات دقیق نمی توان کار کرد.
در قالب طرح جامع کاهش آلودگی هوا یکی از کارهای مهم، همین تهیه سیاهه انتشار بوده است. مطالعه تجربه های بین المللی و آشنایی با تجربه های کشورهای دیگر، یکی دیگر از محورهایی است که داریم دنبال می کنیم. بودجه دوچرخه را دو برابر کرده ایم، با خانم امانی کارگروه مشترک داریم و ترویج فرهنگ دوچرخه سواری را دنبال می کنیم. یک مقدار در این بحث عقب هستیم اما شروع کرده ایم.

*همه اقدامات شما برای کاهش آلودگی هوا نیازمند بسته ای از اقدامات اجتماعی است. آیا چنین نگاهی در شورای شهر وجود دارد و این رویکردها طراحی شده است؟
برای کمپین های اجتماعی هم برنامه ریزی کرده ایم. مشخصا برای دوچرخه کارگروهی وجود دارد که تشکل های غیردولتی به مشارکت دعوت شده اند. فعالان اجتماعی یک نامه هم نوشته اند و دو تقاضا را مطرح کرده اند، یکی تقاضای پیش بینی مسیرهای ویژه دوچرخه در شهر و دیگری خواستار حفظ تنوع زیستی و گیاهان تهران شده اند. این موارد را داریم پیگیری می کنیم.

*شما در طول چند ماهه گذشته بارها در مورد تخریب باغ ها هشدار دادید. حتی از لفظ «مافیا» در این زمینه استفاده کردید. ماجرای این «مافیا» در باغ ها چیست؟
منظور افرادی هستند که این باغ ها را می خرند و منتظر روزی می مانند که بتوانند اینها را بسازند. بد نیست تحقیق کنید که چه افراد یا سازمان هایی این باغ ها را می خرند! گفته می شود چیزی حدود ١٠٠ نفر از سازندگان بزرگ که اقتصاد شهر را در دست دارند اینها را می خرند! صحبت ما این است که اینها ریه های تهران هستند.

*الان ما چند باغ در تهران داریم؟
اعداد متفاوتی مطرح می شود. شناسنامه باغ ها بخشی از اینها را مشخص کرده است. تا جایی که به خاطر دارم فضای سبز مشجر تهران- که البته نمی توان هنوز به آنها باغ گفت- حدود ١٦ کیلومتر مربع است. یعنی هزار و ٦٠٠ هکتار که بخش اعظم آن دارای ارزش اکولوژیک است یعنی در برخی از آنها درختانی با قطر مثلا ١٠٠ سانتیمتر قرار دارد. ٢٠ تا ٢٣ هکتار آن هم دارای ارزش میراثی است. فکر می کنم این ٥٠ درصد کل باغ ها باشد. یعنی آمار باغ ها چیزی بیش از ٢برابر آمار موجود است.

*گفتید برخی از سازمان ها نیز خریدار این باغ ها هستند. می توانید چند تا را نام ببرید؟
اجازه دهید فعلا از کنار این سازمان ها بگذریم. ولی به طور کلی می توان از بنیادها به عنوان یکی از همین قطب ها نام برد.

*مثل بنیاد مستضعفان؟
بله.

*ولی گویا بنیاد مستضعفان در جلسه ای که با اعضای شورا داشته رسما اعلام کرده که آماده حفظ و صیانت از باغ های تحت تملکش است؟
البته من در آن جلسه نبودم. ولی این طور که بعدا شنیدم گویا همین طور است. یعنی بنیاد اعلام کرده که حاضر است حفظ باغ های خود را تضمین کند ولی باید شهرداری هم کمکش کند.

*الان بنیاد چقدر باغ دارد؟
خودشان می گویند ١٥ باغ ولی به گفته رییس کمیسیون سلامت شورا تعداد آنها به بیش از ٤٠ باغ می رسد.

*چرا باید شهرداری به بنیاد با آن همه امکانات کمک کند؟
مثلا در بخش آبیاری ممکن است برخی از باغ ها نیاز به آبیاری از طریق تانکر و.... داشته باشند که شهرداری می تواند با امکاناتی که دارد این کارها را به راحتی انجام دهد یا ممکن است نیاز به صدور مجوز حفر چاهی باشد. منظور بنیاد هم همین کمک هاست.

*یکی از همین باغ ها باغ برره است. تکلیف این باغ چه شد؟
همانطور که می دانید مالکیت این باغ با بنیادمستضعفان است. در بازدیدی که آقای اعطا از این باغ داشتند، می گفتند که بخش اعظمی از آن ازبین رفته است. واقعیت هم این است که در مورد این باغ، کار از کار گذشته است. حدود ٢٠٠ درخت باقی مانده است. همین و بس. چون الان مجوز برج باغ را هم دارد و از لحاظ قانونی نمی توان کار خاصی برای آن کرد.

*مالک آن همان بنیاد است؟
بله.

*موضوع بعدی بحث آلوده بودن آب تهران است. حتی در دوره قبل آقای حافظی گزارشی جنجالی در این زمینه ارایه کرد. در ماه های اخیر شایعاتی شنیده می شود که در آنها ادعا شده که آب تهران و به خصوص شهرستان های آن برخلاف گزارش هایی که ارایه می شود همچنان آلوده هستند. می خواهم بدانم شورای شهر در دوره جدید آن، تاکنون به این مساله ورود پیدا کرده است؟
ما یک مرجع رسمی برای موضوع آب داریم که سازمان آب و فاضلاب است. در همان ٦ ماهه اول کار شورای پنجم؛ مدیران این سازمان به صحن شورا آمدند و گزارش هایی را در مورد سلامت آب تهران ارایه دادند که حکایت از سلامت آن داشت.
البته به این موضوع هم اشاره کردند که قبلا مشکلاتی در مورد وجود نیترات داشته اند که با یکپارچه کردن سیستم، مساله حل شده و الان مشکلی نیست. اما در هر صورت اگر باز هم کسی گزارش و مستنداتی در این زمینه دارد ما آماده بررسی آن هستیم. اما نمی دانم که خود شهرداری هم به صورت مستقل کیفیت آب را چک می کند یا خیر.

*امسال هم بخش اعظمی از آب تهران ازطریق این چاه ها تامین می شود؟
نه. معمولا در تابستان ها ٣٠ تا ٤٠ درصد آب مصرفی تهران از طریق چاه ها تامین می شود اما امسال با توجه به بارش هایی که داشتیم وضعیت آب سدها مطلوب بوده و به همین دلیل ترجیح این بوده که از آب چاه ها استفاده نشود. یعنی درحدی بسیار محدود.

*یکی دیگر از مشکلات چرخه غیراستاندارد آبیاری فضای سبز است. قبول دارید نظام آبیاری فضای سبز در شهر فاجعه بار است؟
بله، قبول دارم.

*خب چرا از شورا در این باره صدایی شنیده نمی شود؟
به نظرم شما کانال ما را در شبکه های اجتماعی نگاه نمی کنید چون آنجا اطلاع رسانی می کنیم. ما مشاوران هر ٢٢ منطقه شهر تهران را در موضوع آب خام فراخواندیم و به طور مفصل جلسه داشته ایم. مشکلاتی را که بر سر راه شان بود، اعلام کردند.
از دل آن جلسه متوجه شدیم که موضوع آبیاری چمن ها معضل مهمی است اما اینکه چرا این روند متوقف نمی شود به این دلیل است که هیچ گونه گیاهی به عنوان جایگزین چمن مشخص نشده است. خلاصه مقرر شد برای کاهش سطح چمن کاری موجود اقدام شود. علاوه بر ممنوعیت چمن کاری های جدید، باید ١٠ درصد از سطح بیش از دو هزار هکتاری چمن کاری های موجود کاهش یابد.

*اگر از بحران آب بگذریم، به نظر می رسد «پسماند» جدی ترین مساله حوزه محیط زیست انسانی در ایران است. در شهری مانند تهران، دیگر ادامه کار به شیوه های سنتی ممکن نیست. اما چرا شورای شهر و مجموعه مدیریت شهری در این حوزه اینقدر کُند عمل می کنند؟
یکی از شعارهای لیست امید در انتخابات شورای شهر، همین موضوع تفکیک زباله از مبدا است. در سطح برنامه ریزی ما با مشکل بزرگی روبه رو هستیم که هنوز طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران تهیه نشده است. خیلی خلأ بزرگی وجود دارد. نه تنها در تهران بلکه در بسیاری از شهرها طرح جامع در این حوزه تهیه نشده است. پسماند همیشه به اقتضای مشکلات برنامه ریزی کرده است. مثلا یک زمانی گذاشتن مخزن زباله در شهر راه حل بوده اما الان خود این مخزن ها تبدیل به معضل شده اند.
ما از اساتید و مدیریت شهری دعوت کرده ایم هم اندیشی انجام شده و تهیه طرح جامع پسماند در مرحله برگزاری مناقصه است. این کار بسیار کلیدی است که ما از وضعیت موجود شناخت پیدا کنیم. مثلا ما از سال ٨٨ دیگر آنالیز زباله نداشته ایم.
تغییرات جمعیتی، شرایط محیطی و... همه و همه باید در این طرح روشن شود. یکی از مشکلات ما هم این است که نظام مهندسین مشاور ما هم آمادگی انجام مطالعات در این حوزه را ندارد. ممکن است در حوزه آب تعداد زیادی شرکت مشاور وجود داشته باشد اما در حوزه پسماند این بحث ها جوان است.

*پس باید منتظر تدوین طرح جامع مدیریت پسماند بمانیم یا به موازات آن کار دیگری هم انجام می شود؟
طرح تفکیک زباله تر و خشک در سطح اجرایی در سه منطقه ٢١، ٢٢ و ١٣ به صورت آزمایشی درحال اجرایی شدن است. در گذشته تجربه های ناموفقی وجود داشته اما قرارداد جدید به شکلی است که نفع پیمانکار در اجرای دقیق این طرح است.

*آقای میلانی! بالاخره ما در شهر تهران مافیای زباله داریم یا نه؟
حالا من علاقه ندارم از این کلمه مافیا استفاده کنم. بهتر است بگوییم به هر حال یک جریان قدرتمند در این زمینه وجود دارد.

*به قول شما این «جریان» ممکن است اینقدر قدرت داشته باشد که طرح های مدیریت شهری را مثل گذشته به شکست بکشاند؟
قدرت دارند اما الان فضای گذشته بر مدیریت شهری حاکم نیست و می توانم اطمینان بدهم که موفق نمی شوند.
روزنامه اعتماد
9353

انتهای پیام /*

کلید واژه :

پسماند

،

جمع آوری پسماند

،

نذر جمع آوری زباله

،

بازیافت پسماند

،

بازیافت

،

جمع آوری زباله

،

زباله

،

مافیای زباله

ثبت نظرات
captcha