کد خبر : ۱۷۰۳۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کارشناس مسئول گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

مثبت شدن آزمایش 171 نفر در خراسان شمالی به سرطان روده

بجنورد- پایگاه خبری محیط زیست ایران- کارشناس مسئول گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سه ماه نخست امسال آزمایش 171 نفر در استان مثبت اعلام شد و این افراد برای انجام مراحل تشخیص و درمان به سطح دو ارجاع داده شدند.

مثبت شدن آزمایش 171 نفر در خراسان شمالی به سرطان روده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و نقل از روابط عمومی دانشگاه، فرزانه اکبریانی افزود: طرح غربالگری سرطان روده بزرگ (سرطان کلورکتال) بر روی یکهزار و 200 نفر از مردم این خطه در سه ماه نخست امسال انجام شد.
کارشناس مسئول گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: آزمایش خون در مدفوع این افراد به منظور تشخیص زودهنگام سرطان کلورکتال در مراکز بهداشتی و درمانی استان انجام گرفت.
وی یادآورشد : 44 نفر از این افراد تاکنون به مرکز تشخیص و درمان سرطان بیمارستان امام علی (ع) شهرستان بجنورد مراجعه کرده اند و کولونوسکوپی برای آنان انجام شده است.
به گزارش خراسان شمالی روی کمربند سرطان قرار دارد.
کمربند سرطان از شمال ایران از استان هایی همچون استان گلستان تا شمال چین ادامه دارد که خراسان شمالی نیز متاسفانه در این کمربند قرار دارد و به همین دلیل در برخی از سرطان ها از جمله سرطان دستگاه گوارش نسبت به میانگین کشور بیشتر و روند افزایشی دارد.
یک فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد، علائم و راههای پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش را تشریح کرد.
دکتر پژمان علوی نژاد به گفته است: دستگاه گوارش از مهمترین ارگان های بدن است که برخی از مواد غذایی و آلاینده ها می توانند به این دستگاه آسیب رسانده و فرد را به انواع بیماری مبتلا کنند.
وی افزود: سرطان های روده بزرگ و معده از شایع ترین سرطان ها هستند و در صورت تشخیص در مراحل اولیه، با اقدامات موضعی قابل درمان می باشند اما در مراحل پیشرفته در بیشتر اوقات قابل درمان نیستند.
علوی نژاد در خصوص عوامل بروز بیماری گفت: مصرف مواد غذایی مانده و فاسد، نمک سود و فرآوری شده، فست فود و چربی ها، غذاها و نوشیدنی های داغ و استعمال دخانیات و مشروبات الکلی احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهند.
این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد ادامه داد: مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های داغ سوختگی موضعی ایجاد می کنند و می توانند به مرور بافت سرطانی ایجاد کنند.
وی گفت: استرس به سیستم ایمنی و دفاعی بدن آسیب می رساند و می تواند نقش تسهیل کننده در بروز سرطان داشته باشد.
علوی نژاد بیان کرد: برخی از ذرات و آلودگی های معلق در هوا می توانند از طریق بزاق دهان وارد بدن شده و در تماس با مخاط گوارشی قرار گیرند در نتیجه عاملی در بروز سرطان محسوب می شوند.
وی در خصوص راه های پیشگیری اظهار کرد: هرچه الگوی مصرف مواد غذایی به سمت مواد طبیعی و تازه پیش برود شانس ابتلا کاهش می یابد در نتیجه سبک زندگی و رژیم غذایی سالم، پرهیز از مصرف مواد غذایی فرآوری شده و فاسد، انجام فعالیت های فیزیکی به علت بهبود سیستم ایمنی می تواند از جمله راه های پیشگیری باشد.
استان خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد.
6042

انتهای پیام /*

کلید واژه :

سرطان

،

سرطان روده

ثبت نظرات
captcha