کد خبر : ۱۶۹۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران نفس راحتی می کشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از خروج دام ها از پارک ملی توران خبر داد و گفت: پارک ملی توران به واسطه زیست حیات وحش در خطر انقراض و از جمله یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران نفس راحتی می کشد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  عباسعلی دامنگیر، از مهمترین و شاخص ترین کارهایی که این اداره از ابتدای سال گذشته، تاکنون و برای اولین بار به مرحله اجرا رسانده است را احیاء گونه منحصر به فرد گورخر ایرانی در پارک ملی کویر، خرید سامانه های عرفی دامداران، واقع در پارک ملی توران و خروج کلیه دام ها از این پارک ملی برشمرد و افزود: آغاز پروژه فنس کشی و ایمن سازی کریدور عبور یوزپلنگ آسیایی در جهت حفظ جان گونه های شاخص جانوری که در معرض تصادفات جاده ای هستند از دیگر اقدامات این اداره کل است.

وی اضافه کرد: این ایمن سازی در جاده ترانزیتی میاندشت- عباس آباد به طول 8 کیلومتر در دو سوی محور با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال، در حال انجام است.

وی گفت: اداره حفاظت محیط زیست استان سمنان در دولت تدبیر و امید توانست مجوز و ساخت 8 پاسگاه محیط بانی در پارک ملی توران، کویر و مناطق حفاظت شده جنگل ابر، رودبارک و دامغان را اخذ نماید همچنین تجهیز و نوسازی ناوگان خودرویی با خرید 35 دستگاه خودرو، 33 دستگاه خودروی کمک دار و سواری جهت تقویت ناوگان موتوری، خرید یک دستگاه کامیون 10 تن جهت حمل آب و علوفه وحوش و خرید دو دستگاه خودروی نیسان جهت کاهش اثرات خشکسالی در مناطق و خرید تجهیزات حفاظتی انفرادی شامل 70 دستگاه دوربین چشمی، 20 عدد جی پی اس از مهمترین اقدامات این اداره در سال های اخیر بوده است.

دامنگیر از تولید 60 برنامه تلویزیونی شب های اطلسی با مشارکت صدا و سیما، جهت آموزش و تنویر افکار عمومی و اخذ مجوز و جذب 33 تن از فرزندان شهدا، ایثارگران و جانبازان خارج از سهمیه استخدامی اداره کل و از محل سهمیه استاندار خبر داد و گفت: یکی از بارزترین دستاوردهای این دولت در زمینه محیط زیست استان، ارتقاء سطح حفاظتی منطقه امن صیدوا در منطقه حفاظت شده پرور، به پارک ملی صیدوا و ارتقاء سطح حفاظتی منطقه آزاد جنگل ابر به منطقه حفاظت شده است که قدمی بزرگ در جهت افزایش جمعیت وحوش و حفاظت بهتر از این مناطق خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین این اداره جهت تثبیت کانون بحرانی گرد و غبار و بیابان زدایی و حفاظت از سکونتگاه های روستایی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها اقدام به اجرای پروژه نهالکاری ذخیره گاه زیستکره توران با گونه های سازگار (تاغ) به وسعت 650 هکتار ، کرده است.

دامنگیر از دستاوردهای این دولت در بخش محیط زیست انسانی این اداره کل به ایجاد و تجهیز آزمایشگاه ادارات محیط زیست شهرستان های گرمسار و شاهرود، نصب و راه اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوای گرمسار و نصب و راه اندازی ایستگاه هواشناسی اداره کل اشاره و تصریح کرد:اعتبارات هزینه ای محیط زیست در سال جاری نسبت به سال 92 140 درصد افزایش داشته که این مهم در طول 30 سال گذشته بی نظیر بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین از تامین اعتبار برای افزایش پرداختی به محیط بانان استان در بخش جیره غذایی، فوق العاده نوبت کاری و فوق العاده سختی کار خبر داد و گفت: حمایت از محیط بانان از اولویت های کاری در این اداره کل است.  
انتهای پیام

کلید واژه :

یوزپلنگ آسیایی

ثبت نظرات
captcha