کد خبر : ۱۶۲۰۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دبیر اجرایی دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران گفت

پایش آلودگی های زیست محیطی با کمک زمین شناسی اقتصادی

دبیر اجرایی دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران گفت: در ایران اگر از معادن طلا به خوبی بهره گیری شود، می تواند موجب سرازیر شدن ارز به کشور شود و تا حدودی وابستگی به نفت را کاهش دهد.

پایش آلودگی های زیست محیطی با کمک زمین شناسی اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمایت جمالی روز سه شنبه در نشست خبری دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، اظهار کرد: علم زمین شناسی به بررسی مرکز زمین تا بالای اتمسفر می پردازد؛ رشته زمین شناسی با قدمت بیش از 50 سال در دانشگاه اصفهان تاکنون فارغ التحصیلان بسیاری تربیت کرده است که بیش از 80 درصد از دانش آموختگان این دانشکده در بخش های معدنی خصوصی و دولتی مشغول به کار هستند.

وی افزود: مواد معدنی اگر در مسیر درست کنترل شوند، به تنهایی می توانند موجب پیشرفت یک کشور شوند؛ پایه و اساس بسیاری از کشورهای پیشرفته وجود منابع معدنی و استفاده بهینه از آن است. در ایران نیز اگر از معادن طلا به خوبی بهره گیری شود، می تواند موجبات سرازیر شدن ارز را در کشور فراهم کند و تا حدودی نیز وابستگی به نفت را کاهش دهد. 

دبیر اجرایی دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران تصریح کرد: علاوه بر شناسایی منابع زمین، باید آلودگی های زیست محیطی را شناسایی و از آن ها جلوگیری کنیم؛ گروهی از آلودگی های زیست محیطی به طور مستقیم با اکتشاف مواد فلزی مرتبط است که می تواند منبع آلودگی آب و خاک و هوا شود. 

وی روش های بررسی کنترل معادن در حیطه مشکلات زیست محیطی را از دیگر محورهای این همایش دانست و گفت: معادن فعال می توانند برای زیست بوم اطراف خود خطرات سلامتی ایجاد کنند، از این رو بررسی آلودگی های فلزی در هنگام اکتشاف فلزات از اهمیت بالایی برخوردار است. 

جمالی با بیان اینکه متاسفانه در ایران شرکت های بزرگ معدنی وجود ندارد، تصریح کرد: معدن کاری در کشورهای مختلف توسط شرکت های بزرگ صورت می گیرد، در ایران شرکت های بزرگ سرمایه گذاری برای کشف معادن وجود ندارد و اکتشاف کنندگان با سرمایه گذاری اندک معمولاً بین پنج تا 10 سال فعالیت می کنند و این نقطه ضعف این صنعت در کشور است.

وی با اشاره به قدمت بالای فعالیت های معدنی در استان اصفهان، گفت: تپه سیلک کاشان دارای شواهد 6 هزار ساله معدن کاری است، علاوه بر اینکه بسیاری از معادن بزرگ ایران مانند معدن نخلک واقع در 250 کیلومتری شرق اصفهان، فعالیت های معدنی با قدمت بیش از ۲۰۰۰ سال دارند.

دبیر اجرایی دهمین همایش ملی انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران درباره زلزله در اصفهان، گفت: پتانسیل زلزله خیزی در کشور به میزان قابل توجهی بالا است، با این وجود اصفهان یکی از استان هایی است که احتمال ایجاد زلزله در آن بسیار کم است.

وی با اشاره به گسل شهر زفره، افزود: این گسل یکی از گسل های فعال در ایران است که تا نطنز و قم ادامه دارد، با این حال فاصله زیادی تا مرکز اصفهان دارد.

انتهای پیام

کلید واژه :

محيط زيست

،

شاخص محيط زيست

،

شاخص عملکرد محيط زيست

ثبت نظرات
captcha