کد خبر : ۱۶۰۲۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ایران آماده کمک به عراق

ایران آماده کمک به عراق برای مهار آتش در تالاب هورالعظیم است

جلسه شورای عالی آب ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

ایران آماده کمک به عراق برای مهار آتش در تالاب هورالعظیم است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش های ارائه شده در خصوص آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم و تلاش های انجام شده برای مهار آتش در این تالاب، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در زمینه خاموش کردن آتش تالاب هورالعظیم کمک های لازم را به دولت عراق انجام دهد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت و ملت ایران در مشکلات و مقاطع مختلف از هیچ کمکی به دولت و ملت عراق دریغ نکرده اند، خاطرنشان کرد: دو کشور دوست و برادر باید تمام مساعی خود را برای حل و فصل مشکلات این چنینی بکار بندند و امیدواریم با استقرار دولت جدید این کشور شاهد گسترش همکاری ها در همه عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی باشیم.
وی با اشاره به روابط مستحکم و صمیمانه تهران و بغداد تصریح کرد: خوشبختانه تردیدی در اراده تهران و بغداد برای افزایش مناسبات فیمابین وجود ندارد. البته برخی مسائل نیز میان دو کشور وجود داشته و دارد که ممکن است به توسعه همکاری ها آسیب وارد کند که باید از طریق مذاکره و گفتگو نسبت به حل و فصل آنها اقدام شود.
جهانگیری پیامدهای زیانبار زیست محیطی ناشی از آتش سوزی تالاب هورالعظیم بر زندگی ساکنان استان خوزستان را یادآور شد و افزود: متأسفانه آثار این آتش سوزی شرایط زندگی در خوزستان را به مخاطره انداخته و مردم شریف این استان را در وضعیت بدی قرار داده است که امیدوارم با همکاری دولت عراق هر چه سریعتر شاهد رفع این مسائل باشیم. با وجود محدودیت منابع آب و خشکسالی در کشور، ایران همواره به تعهدات خود در تامین سهم 20 درصدی آب هورالعظیم پایبند بوده و انتظار این است که عراق نیز در تامین سهم خود کوشا باشد.
معاون اول رییس جمهور همچنین به موضوع خشک شدن دریاچه هامون در شرق کشور و مصایب ساکنان شهرهای شمال سیستان و بلوچستان از بابت ریزگردها اشاره کرد و از وزارت امور خارجه خواست تا برای تامین منافع ملی از طریق نهادهای بین المللی موضوع حقابه کشورمان از رودهای مرزی را فعالانه و با جدیت دنبال کند.
وی از اقدامات صورت گرفته توسط نیروهای مسلح، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و مدیران استان خوزستان در کمک به خاموش کردن آتش تالاب هورالعظیم قدردانی کرد و از آنان خواست تمام مساعی خود را برای کمک به دولت عراق به منظور مهار آتش در تالاب هورالعظیم بکار بندند.
در این جلسه که وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان نیز حضور داشتند، رییس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از آخرین وضعیت آب و هوای کشور و پیش بینی بارش ها برای فصل پاییز ارائه کرد و گفت: براساس پیش بینی ها میزان بارش ها در کشور در فصل پاییز نرمال خواهد بود.
در ادامه این جلسه موضوع آتش سوزی در تالاب هورالعظیم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نمایندگان وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان هر کدام گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در جهت کمک به خاموش کردن آتش سوزی در این تالاب ارائه کردند.

انتهای پیام

کلید واژه :

آتش سوزی

،

منابع طبیعی تالاب هورالعظیم

ثبت نظرات
captcha