کد خبر : ۱۵۷۱۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مصرف پلاستیک

ایران در میان ده کشور نخست دنیا در زمینه مصرف پلاستیک

علت اصلی بسیاری از آسیب های اجتماعی و آسیب به محیط زیست، تغییر سبک زندگی گذشتگان و بی توجهی به ظرافت های زندگی آن هاست.

ایران در میان ده کشور نخست دنیا در زمینه مصرف پلاستیک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از نوستالوژی های بسیاری از ما، خانه مادربزرگ بود و پارچه ای که وقتی بازش می کردی، بود نان تازه، همه اتاق را می گرفت. زمانی که خبری از کیسه های نایلونی نبود و مردم این قدر طبیعت را آزار نمی دادند.

با حرکت در مسیر مدرنیته، ما هم بسیاری از سنت ای خوب گذشته را کنار گذاشتیم، و در مسیری حرکت کردیم که از آن به عنوان مصرف گرایی یاد می شود. در این مسیر سبک زندگی ما هم به سویی رفت که بعدها از مجموعه آن به عنوان ایجاد خطرات زیست محیطی نام برده شد.

ایران در میان ده کشور نخست دنیا در زمینه مصرف پلاستیک

یکی از چالش هایی که دنیا در سال های اخیر به شدت با آن رو به رو شده، استفاده بسیار فراوان از نایلون و ظروف پلاستیکی است.

به گفته کارشناسان محیط زیست، حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ سال طول می کشد پلاستیک ها تجزیه شوند و گاهی دیده شده که پلاستیک ها در اعماق دریا هم یافت شده اند. در واقع پلاستیک در چرخه طبیعت طوری چرخیده اند که همه جا این زباله ها دیده می شود.

نکته دیگر اینکه ایران با تولید بیش از ۵۰۰ هزار تن پلاستیک در سال، جزء ۱۰ کشور نخست دنیا در مصرف پلاستیک است . اگر چه در سال های اخیر ، به برکت شبکه های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی ، جنبش های مردمی با هدف کاهش مصرف پلاستیک شکل گرفته است، اما به نظر می رسد عدم توجه به تغییرات ساختاری و قانونی مارا با وضعیت بدتری در سال های آتی رو به رو خواهد کرد.

جهان برای کاهش مصرف پلاستیک قیام کرده است

الهام ترابی کارشناس محیط زیست در گفتگو با عنوان کرد: بسیاری از پلاستیک ها قبل از تبدیل با مواد افزودنی ترکیب می شوند و سپس به عنوان ظروف نگهداری و توزیع غذا مصرف می شوند که این امر اثرات منفی این ظروف را دو چندان می کنند.

وی با اشاره به استفاده از ظروف یکبار مصرف با منشاء گیاهی افزود: از سال ۱۹۷۰ در زمان بحران نفت کار روی پلیمرهای گیاهی آغاز شد و پلیمرهای گیاهی با ترکیباتی مانند سیب زمینی ، ذرت و گندم مورد آزمایش قرار گرفتند. این تولیدات از نظر زیست محیطی قابل قبول هستند زیرا این ظروف بعد از ۶ تا ۸ ماه به چرخه طبیعت بر می گردد و مشکلات محیطی کم می شود.

زینب نصیری مدیر کل سلامت شهرداری تهران نیز با اشاره به اقدامات جهانی برای کاهش این مواد گفت: اتحادیه اروپا درحال تصویب قانونی است که تولید قاشق، چنگال، چاقو و نی پلاستیکی یک بار مصرف را در کشورهای اروپایی ممنوع می کند. در انگلستان دریافت کیسه پلاستیکی از سال ۲۰۱۵ پولی شده است و از همان زمان میزان کیسه پلاستیک رها شده در سواحل ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در آلمان دور انداختن هرگونه بطری شیشه ای و پلاستیکی کار عجیبی است و شرکت های تولید کننده پلاستیک به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی خود، فرایند بازگرداندن بطری به سوپر مارکت ها را تسهیل کرده اند. در دهلی و بمبئی مصرف مواد پلاستیکی ممنوع و جرایم نقدی و غیر نقدی دارد. در کالیفرنیا ریختن زباله جرایم نقدی و تأدیبی دارد. در کنیا واردات ، فروش و تولید کیسه پلاستیکی تجدید ناپذیر جریمه نقدی و مجازات زندان دارد.

هویت کنار گذاشتنی نیست

این روزها در ایران هم تلاش های بسیاری صورت می گیرد تا شاهد کاهش مصرف پلاستیک باشیم، در این میان ان جی او ها بار اصلی را به دوش دارند.

این گروه های مردم نهاد با طراحی شعارهایی مانند نه به کیسه پلاستیکی، روزی یک کیسه پلاستیک کمتر، نه به نایلون و همچنین حضور در مکان های گردشگری، کوهستان و رودخانه های تهران و جمع آوری داوطلبانه زباله و نایلون تلاش می کنند جامعه را نسبت به این موضوع مهم، حساس تر کنند.

از سوی دیگر مسئولیت اجتماعی همه ما حکم می کند تا در مسیر کاهش زباله و بویژه زباله های نایلونی گامی جدی تر برداریم. در این میان، قطعا توجه به بسیاری از سنت ها و داشته های قدیمی مان می تواند راهکاری مناسب برای اصلاح الگوی مصرف باشد. قطعا نمی توان با کنار گذاشتن همه داشته ها و باورها، هویت را حفظ کرد.

کلید واژه :

پسماند

،

جمع آوری پسماند

،

نذر جمع آوری زباله

،

بازیافت پسماند

،

بازیافت

،

جمع آوری زباله

،

زباله

ثبت نظرات
captcha