کد خبر : ۱۵۶۰۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شهرداری تهران

از بریدن گوش تا خودکشی در شهرداری تهران

روز گذشته خبر رسید که ماموران شهرداری تهران گوش کودک زباله گردی را بریدند .امروز هم یک بده کار به شهرداری مقابل بلدیه اقدام به خودسوزی کرد. مسئولان فعلا به نامه نگاری و دستور از پشت میزپرداختند و معلوم نیست پایان این معضلات شهر کجاست؟

از بریدن گوش تا خودکشی در شهرداری تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روز گذشته در شبکه های اجتماعی و رسانه ها فیلمی منتشر شده که گوش  کودک زباله گردی توسط عوامل شهرداری یا پیمانکاران وابسته به این سازمان بریده شده است. کودکی زباله گردی که به خاطر حضور در قلمرو مافیایی «طلای کثیف» در همان جا توسط ماموران شهرداری مجازات شده و با چاقو گوش او بریده شده است. این کودک در نقل این حادثه می گوید که در منطقه سه شهرداری تهران در حال جمع آوری زباله بوده که این بلا بر سر وی آمده است.

با انتشاراین فیلم برخی از اعضای شورای شهر تهران و مقامات کشوری با اظهار نگرانی خواهان برخورد با مسببان اصلی آن شده اند. الهام فخاری ریئس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در این باره گفت: من با شهردار منطقه 3 صحبت کردم و قرار شد که پیگیری های لازم را درباره صحت و سقم این ادعا انجام دهد.

 

دستور پیگیری از پشت میز/ همه دنبال کودک آسیب دیده!

تبعات اجتماعی و رسانه ای برخورد قهرآمیز با یک کودک کار اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور  را واداشت تا در نامه ای خطاب به شهرداری تهران، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی خواست تا با فوریت و جدیت مجرم را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند.

در پی این نامه محمدعلی افشانی که می بایست پیش از صدور درخواست ها و نامه ها خود به عنوان یکی از متولیان اصلی حوزه پسماند در تهران اقدام می کرد، در دستوری به برخی از معاونت ها و شهرداری مناطق عنوان کرد:« پیرو دستور جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رییس جمهوری و در ادامه تذکرات قبلی اینجانب و به منظور تکمیل پیگیری های آغاز شده از ظهر دیروز توسط همکاران منطقه 3 در خصوص پیگیری فیلم منتشر شده از ضرب و جرح یک کودک زحمتکش کار، ضروری است در اسرع وقت نسبت به روشن شدن ابعاد کامل موضوع اقدام به عمل آید. انتظار می رود در گام اول مشخص شود آیا ضارب از عوامل منتسب به شهرداری بوده یا خیر و در گام دوم، ضارب شناسایی و سپس به مراجع قضایی ذیصلاح معرفی شود.»

شهرداری به تذکرات توجه نکرد!

فراهانی؛ عضو شورای شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر درباره پیگیری های گذشته خود برای ساماندهی به بخش پسماند و کودکان کار به تذکری اشاره کرد که از سوی شهرداری مورد توجه قرار نگرفته بود:« کمتر از ۲۰ روز پیش و در ۲۸ مردادماه درباره رعایت حقوق کودکان کار و سایر افرادی که در فرآیند تفکیک زباله مشغول فعالیت هستند به شهرداری تهران تذکر دادم که متاسفانه مانند همه تذکرها مورد بی توجهی قرار گرفت.»

 

فراهانی نیز معتقد به وجود مافیای زباله در شهر تهران است که به انحای مختلف صدها میلیار تومان سود از این بخش نصیب خود می کنند:« اگر دیروز گوش یک کودک را بریدند، باید بدانیم این مافیا هر روز درآمد تعداد زیادی از این کودکان را غارت میکند و شرایط زیست تاسف باری برای آنها در گود محمود آباد و .... فراهم کرده اند.»

این در حالیست که محسن هاشمی؛ رئیس شورای شهر دباره قطعیت موضوع گوش بری و زوایای این حادثه همچنان با شک و شبهه برخورد می کند:« شخصاً به این موضوع ورود پیدا کرده ام و برای بنده این موضوع قطعیت ندارد که همچنین اتفاقاتی رخ داده باشد و تاکنون گزارش قطعی مبنی بر ثابت شدن این حادثه ارائه نشده است

گردش بالای مالی جمع آوری پسماندهای قابل بازیافت برای بسیاری طمع ایجاد مافیا و شبکه های پشت پرده را ایجاد ساخته است. با توجه به بررسی های صورت گرفته نزدیک به 1000 میلیارد تومان گردش مالی اقتصاد زباله ای تهران در سال است و این گردش مالی خود به محلی برای سواستفاده، رانت، رشوه و استثمار کودکان کار تبدیل شده است. هرچند در بحث جمع آوری زباله ها جنسیت نیز دخیل نیست و شاهد کار زنان و دخترانی با سن پایین در این زمینه هستیم.

بدون شک شهرداری تهران به عنوان متولی اصلی پسماند در پایتخت می تواند به راحتی پیمانکاران و کسانی که در این حوزه فعال هستند را برای جلوگیری از سواستفاده از کودکان مدیریت کند ولی مساله اصلی آنجاست که اساسا این سازمان صورت مساله را کاملا پاک می کند. شهردار تهران به خاطر همین مساله در ماه گذشته از شورای شهر کارت زرد دریافت کرده بود. با این حال شهرداری معتقد است که پیمانکاران شهرداری از کودکان زیر سن قانونی برای جمع آوری زباله و پسماندها به هیچ وجه استفاده نمی کند، در حالیکه شهروندان تهرانی هر روز ناظر و شاهد صحنه های زشت جمع آوری زباله ها توسط کودکان کار ایرانی و حتی اتباع خارجی هستند. وجود شبکه های مافیایی زباله گرد و رقابت میان آنها بدون شک قربانیانی نیز داشته که بریدن گوش یکی از کودکان کار تنها گوشه ای کوچکی از صدها معضل و جرم در این حوزه است.

با وجود آنکه اعضای شورای شهر و مقامات خواهان یافتن کودک زخم دیده هستند ولی تا کنون نتوانسته اند وی را پیدا کنند. این در حالیست که برای پیمانکاران شهرداری و ماموران این سازمان که روزانه در سطح شهر فعال هستند و تمامی تحولات مربوط به پسماندها و کودکان کار در سر چهارراهها و خیابان ها را رصد می کنند، یافتن کودک کار تقریبا امری آسان است.

از زخم گوش تا خودکشی در مقابل شهرداری

جلسه امروز شورای شهر تهران برگزار شد.تمام جلسه تحت تاثیر خبر و فیلم کودک کاری بود که توسط عوامی گوش او بریده شده بود. با این حال صبح امروز در خیابان بهشت و در مقابل ساختمان شهرداری تهران صحنه تلخ دیگری رقم خورد. شهروندی با حضور در شهرداری و عدم توجه به درخواست هایش در مقابل ساختمان شهرداری دست به خودسوزی زد.

گفته می شود اقدام به خودسوزی این شهروند در پی پلمپ کردن مغازه اش در منطقه دو شهرداری بوده و او برای جلوگیری از این اقدام در ساختمان اصلی شهرداری تهران حضور یافته بود. به گزارش یکی از های یکی از شهروندان حاضر در محل که خود را سعید معرفی کرد در این باره توضیح داده است:« این فرد حدودا 40 ساله به همراه همسر و فرزندش در حالی که بشدت عصبانی بود از شهرداری خارج شد و پس از سردادن فریاد زدن و بدوبیراه گفتن، بنزین روی خودش ریخت و فندک را روشن کرد.»

 او با بیان اینکه عوامل شهرداری از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن او استفاده کردند افزود: «مردم و عوامل شهرداری مانع شدند که او فرزندش را نیز آتش بزند و آتش زبانه کشیده روی بدنش را نیز خاموش کردند. آنطور که این فرد و خانواده اش می گفتند شهرداری، مغازه او را پلمپ کرده است و او به این علت ناراحت بود.»

در همین زمینه ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر در واکنش به خبر خودکشی یک شهروند تهرانی با پاک کردن صورت مساله خواهان آن شده که این فیلم ها در فضای مجازی منتشر نشود! و رسانه ها نیز آن را بازتاب ندهند:« در برخى کشورهاى جهان نشر اخبار خودسوزی و انتشار فیلم های اقدام به خودکشی ممنوع است چون اشاعه این فیلم ها ممکن است همانند دومینو عمل کرده و باعث اشاعه این عمل در بین مردم شود.»

 

وی در عین حال از شهرداری تهران خواسته تا به مشکل وی رسیدگی کند:« اتفاقی که امروز در مقابل شهرداری افتاد را شبیه به یک اورژانس روانپزشکی ببینیم و به حل معضلات اجتماعی مردم مبادرت ورزیم و توجه داشته باشیم فردى که بیان،  تهدید و یا اقدام به خودکشى مى کند نیازمند رسیدگى تخصصى روانپزشکى فوری است. همچنین در کنار رسیدگی روانپزشکی باید به مشکل پیش آمده برای او هم در اسرع وقت رسیدگی شود.»

در همین حال روایت هایی در همان دقایق اول انتشار فیلم از سوی یکی از های اصلاح طلب مبنی بر حضور محمدعلی افشانی در محل حادثه و خروج سریع وی از محل وجود داشت. ایلنا نوشت: « بر اساس اظهارات شهروندان دقیقا همزمان با خروج شهردار تهران از شورای شهر این اتفاق افتاده است و شهردار پس از مکثی کوتاه صحنه را ترک کرده است.»

با این حال شهرداری تهران در بیانیه ای حضور افشانی در محل حادثه و ترک محل توسط وی را به شدت تکذیب کرده است.

به نظر می رسد که شهرداری تهران در یکسال اخیر آنچنان درگیر مسائل سیاسی و انتخاب و استعفای شهردار شده که به طور کلی حوزه اجتماعی و فرهنگی شهر تهران به فراموشی سپرده شده است. افزایش معضلات اجتماعی مانند معتادان متهاجر، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، تکدی گری و  ... در سطح شهر تهران گویای این واقعیت است که یکی از اولویت های اصلی سازمان شهرداری در دستور کار قرار ندارد. این در حالیست که با وجود شعارها و وعده های فراوان برای بهبود اوضاع اجتماعی پایتخت، تحول خاصی در این حوزه به وقوع نپیوسته است. محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران در همان اوایل کار خود به محل هرندی سرکشی کرد و دیگر خبری از رسیدگی به معضلات اجتماعی نبود.

 قدیمی؛ مدیرعامل سابق سازمان خدمات اجتماعی در همان زمان در گلایه به کم توجهی شهردار و اعضای شورای شهر تهران نسبت به مسائل کودکان کار و معتادن و همچنین مراکز مربوطه در اواخر خردادماه سال جاری در مصاحبه با عنوان کرده بود:« متاسفانه کار در حوزه اجتماعی و فرهنگی در شورای اسلامی شهر تهران و در شهرداری پایتخت تنها معطوف به برگزاری جلسات شیکی شده که اصلا در آن خبری از آسیب پذیران شهر نیست. با تاکید می گویم که بی توجهی به مسائل و مشکلات اجتماعی به صورت مطلق است به گونه ای که همه اعضای شورا و شهرداری از آن به نوعی فرار می کنند و وقت وهزینه شهرداری را در حوزه مسائل اجتماعی –فرهنگی به برگزاری جلسه با هنرمندان و سلبریتی ها در شهر کتاب یا برج میلاد اختصاص می دهند که هیچ ربطی به موضوعات آسیبهای اجتماعی ندارد!»

[videocode]22[videocode]

انتهای پیام/

کلید واژه :

پسماند

،

جمع آوری پسماند

،

نذر جمع آوری زباله

،

بازیافت پسماند

،

بازیافت

،

جمع آوری زباله

،

زباله

،

بریدن گوش

ثبت نظرات
captcha