کد خبر : ۱۵۵۹۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قهرمان ماراتن

حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است

قهرمان ماراتن کشور معتقد است حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است و یک ماراتن همگانی را می طلبد، چرا که این میراث گران بها باید برای نسل های آینده حفظ و نگه داری شود و ما امانت دار این میراث گهربار هستیم.

حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زینب احمد پور 25 ساله از شهر تبریز فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی بعد از برگزاری ماراتن نفسگیر برای احیاء دریاچه ارومیه، پای در جنگل های هیرکانی ابر شاهرود گذاشته و یک بار دیگر می خواهد با دویدن روی ابرها، نفس هایش را برای انتقال فرهنگ و پیام ارزشمند حفاظت از محیط زیست به شماره بیندازد.

او با نفس های به شمارش افتاده و ده ها متر جلوتر از رقیبان خود اعم از مرد و زن در مسیر جاده های خاکی و سنگلاخی و پر شیب جنگل ابر شاهرود تنها به دنبال کسب قهرمانی نیست، به قول خودش دو هدف مهمتر از کسب قهرمانی دارد، اول اینکه اهمیت محیط زیست و آلودگی های ناشی از عدم آگاهی بشر رو به مردم انتقال بدهد و دوم اینکه مشوق مردم برای ورزش و اهمیت دادن به سلامتی خودشان باشد.

اولین ماراتن جنگل در جنگل ابر شاهرود شاید با شعار معرفی جاذبه های گردشگری آغاز شد، اما زمانی که اکبر نقدی، قهرمان ماراتن جنگل در بخش مردان و زینب احمد پور قهرمان نیمه ماراتن جنگل در بخش بانوان پس از اینکه به خط پایان می رسند با در دست گرفتن کیسه های زباله اقدام به جمع آوری زباله از سطح جنگل می کنند، شعار، تغییر می کند و اهمیتی به مراتب بیشتر پیدا می کند، البته این ماراتن یک قانون جالب هم داشت و این بود که هر دونده اگر در طول مسیر شیشه آب معدنی را به زمین جنگل بیاندازد از دور مسابقات حذف خواهد شد.

زینب احمدپور از شهر تبریز قهرمان نیمه ماراتن جنگل در جنگل ابر شاهرود در گفت و گو با اظهار کرد:  13 سال است با ورزش سر و کار دارم، اولین قهرمانیم از 10 سالگی و در مسابقات قهرمانی دانش آموزی شروع شد و تا مسابقات قهرمان کشوری که فدراسیون برگزار می کرد ادامه داشت، در ماده های 800 متر، 400 متر، 1500 مترجزء نفرات برتر ایران شدم، بهترین بازیکن استان بودم، به خاطر آسیب دیدگی سه سال از میادین ورزشی دور بودم، بعد از بهبودی تصیم گرفتم ورزش استقامتی رو ادامه بدهم.

وی ادامه داد: فعالیت خودم را در زمینه حمایت از محیط زیست به ورزشم ارتباط دادم به همین خاطر، مسیر 21 کیلومتری بستان آباد تا تالاب بین المللی گوری گول را جهت حمایت و جلوگیری از نابودی دریاچه ارومیه و گوری گول دویدم. در برنامه های آینده انشاءالله دور دریاچه ارومیه خواهم دوید البته در صورت تأمین هزینه های مالی و حمایت لازم از سوی مسوولین که امیدوارم...

این قهرمان ماراتن افزود: همچنین با شرکت در مسابقات آغاز فصل دو ومیدانی توانستم نتیجه خوبی بگیرم و جزء 5 نفر برتر ایران بشوم، در ادامه تصمیم گرفتم در اولین اکوماراتن جنگل که در جنگل ابر برگزار شد و برای من خیلی جالب بود شرکت کنم، البته با کمک و حمایت پدر و مادر و مهدی دهقانی قهرمان سابق سه گانه ایران، توانستم نتیجه مورد دلخواه رو بگیرم و مقام اول بخش نیمه ماراتن بخش بانوان را کسب کنم.

احمدپور در پاسخ به این سوال که چرا ورزش قهرمانی را به فعالیت های محیط زیست ترجیح دادی، گفت: من زمانی که تصمیم گرفتم در ماراتن جنگل ابر شرکت کنم، هدفم همان هدفی بود که در ماراتن دریاچه ارومیه به دنبال آن بودم، اعتقاد دارم ما ورزشکاران بیشتر و بهتر می توانیم با مردم ارتباط برقرار کنیم و اهمیت محیط زیست و آلودگی های ناشی از عدم آگاهی بشر را به مردم انتقال بدهیم، برگزاری این سری از مسابقات در چنین مناطق بکر و گردشگری علاوه بر اینکه مردم عادی را به ورزش تشویق می کند، آنها را از اهمیت سالم ماندن این محیط آگاه می کند، من هم برای حضور در این مسابقات دو هدف مهم در کنار قهرمانی داشتم، اول اینکه اهمیت محیط زیست و آلودگی های ناشی از عدم آگاهی بشر رو به مردم انتقال بدهم و دوم اینکه مشوق مردم برای ورزش و اهمیت دادن به سلامتی خودشان باشم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص قانون حذف از دور مسابقه با رها کردن زباله و آب معدنی در جنگل، گفت: البته برگزاری چنین مسابقاتی مدیریت به خصوصی را می طلبد چرا که در حین مسابقات به علت فشار رقابت از آب معدنی و برخی مواد خوراکی استفاده می شود که اگر مسوولین برگزاری قوانین خاص و حمل های مناسب جهت جلوگیری از افزایش زباله اعمال نکنند ناخواسته به نابودی این محیط ها کمک خواهیم کرد، بهتر است در این سری از مسابقات علاوه بر وضع قوانین بازدارنده، قوانینی جهت تشویق و امتیاز دهی به نفرات در نظر گرفته شود تا دیگران و مردم عادی با دیدن این صحنه ها به عمق اهمیت موضوع پی ببرند.

این قهرمان ماراتن کشور در خصوص ویژگی های جنگل ابر شاهرود و مناطق گردشگری استان سمنان هم گفت: من با اینکه به خیلی از جاهای ایران سفر کردم، اما از جنگل ابر خبر نداشتم. برای من خیلی جالب بود که جنگل ابر را ببینم و کنجکاو بودم، علاوه بر اینکه خود جنگل و تصوراتی که خود مردم بومی تعریف می کردند در مورد داشتن ابرها و پایین آمدن و تراکم و منظره خاص ابرها، محیط زیست تمیز و بی نظیر، بکر و دست نخورده و... خیلی زیبا و بی نظیر بود، برگزاری مسابقات در این منطقه زیبا و دیدنی به معرفی بیشتر این مناطق در بین مردم و توریست های داخلی و خارجی خیلی کمک می کند. مردم باید آموزشهای لازم جهت تمیز نگهداشتن و همچنین اهمیت زنده و بکر ماندن این مناطق را فرا بگیرند.

زینب احمد پور با اشاره به میزبانی عالی و مردم خونگرم در این اکو ماراتن ادامه داد: یکی از ارزشمندترین میراث شاهرود را روستای خیج کلات اقامتگاه چشمه مراد، در وجود شیرزنان سرزمینم دیدم که با تمام وجود نه تنها اقامتگاه را مدیریت می کردند بلکه تمام محصولات خوراکی و بافته های آنجا را با الیاف طبیعی مهیا کرده بودند و همزمان هر کدام مسئولیت خانواده های خودشان را هم داشتند. جنگلهای باستانی هیرکانی شاهرود ریشه در وجود این شیرزنان دارد، یکی از راه های معرفی جنگل ابر برند سازی و معرفی محصولات بکر و خانگی مردم این ناحیه است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات و محدودیت های ورزش ماراتن به ویژه برای دختران جوان گفت: ورزش ماراتن ورزشی بسیار سخت است، تمرینات ماراتن یا دونده های استقامتی هر روز در یک یا دو وعده انجام می شود، که باید مسافت های بیشتری طی شود و هم اینتروال (تمرینات برای افزایش سرعت) باشد که کمک کند برای سرعتی شدن بدن ورزشکار؛ محل تمرین برای دونده های استقامتی بیشتر در کوه و جاده و مسیر های خاکی است که حداقل 2 ساعت طول می کشد، مشکلات و محدودیت هایی که دونده های دختر با آن مواجه هستند شامل نبود مکان اختصاصی برای دونده های خانم، نداشتن امنیت در مسیر تمرینی، نداشتن لباس مناسب و... اشاره کرد، تمرین کردن در دامنه های کوه یا مسیر های خاکی و خلوت یه جور ریسک کردن حساب می شود.

احمدپور با اشاره به هزینه های سنگین این ورزش گفت: افراد عادی وقتی نگاه می کنند فکر می کنند با یک کفش ورزشی مناسب می توانند ورزشکار حرفه ای شوند، اما ورزشکار حرفه ای هزینه های سنگینی به همراه دارد به طور مثال دونده های استقامتی هر 3 یا 4 ماه نیاز به کفش کتانی دارند، لباس مناسب تمرینی هم که باید پوشیده شود، در کنار این لوازم، مکمل های ورزشی نیز نیاز است، چون بعد از تمرینات سخت باید بدن را آماده کنیم و باید نیاز بدن رفع شود، زندگی ورزشی و ورزشکاری با افراد عادی فرق دارد و باید از همه دلخوشی های فردی بزنی و با قدرت تمرین کنیم و تمرکز و روحیه کامل هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تأمین هزینه ها خیلی سنگین است، ادامه داد: نیاز به اسپانسر و حمایت کننده مالی داریم، متأسفانه نگاه اسپانسر در کشور تک قطبی است و به سمت آقایان و فوتبال است و بانوان فراموش شده اند، با اینکه ما هم خیلی زحمت می کشیم و حتی با محدودیت های که برای بانوان داریم شاید بیشتر از آقایون تلاش می کنیم، امیدواریم روزی برسد که اسپانسرها از بانوان هم حمایت کنند.

گفت و گو از مسعود محقق، 


انتهای پیام

کلید واژه :

فرصت های سازمان حفاظت محیط زیست

،

سازمان حفاظت محیط زیست

،

حفاظت محیط زیست

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha