کد خبر : ۱۵۵۳۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بهره برداری دستگاه تخلیه آب کف مخازن هیدروکربنی

بهره برداری دستگاه تخلیه آب کف مخازن هیدروکربنی در دو پالایشگاه

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس دستگاهی را برای تخلیه آب کف مخازن نفت و گاز ارائه کردند که به گفته آنها بر خلاف نمونه های خارجی برای نصب آن نیازی به تخلیه کامل مخازن نیست.

بهره برداری دستگاه تخلیه آب کف مخازن هیدروکربنی در دو پالایشگاه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس محمدرضا مجیدپور با بیان اینکه این شرکت فعالیت خود را از 8 سال قبل آغاز کرد، گفت: بخشی از فعالیت تحقیقاتی ما به طراحی و ساخت سیستم های ابزار دقیق برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مربوط می شود.

وی طراحی و ساخت دستگاهی برای تخلیه آب کف مخازن هیدروکربنی را از جمله دستاوردهای این شرکت دانش بنیان عنوان کرد و یادآور شد: دستگاه طراحی شده قادر است به صورت اتوماتیک آب کف مخازن فرآورده های نفتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی را تخلیه کند.

مجیدپور با بیان اینکه مخازن نفتی عمدتا مخازن بزرگی بوده و ترکیبی از آلکان ها و هیدرات های کربن در پالایشگاه های نفت هستند، اظهار کرد: برای جداسازی ترکیبات گوگردی و سایر ناخالصی ها از روش شست وشو با آب استفاده می شود که در اثر آن پسابی حاوی ترکیبات H2S (سولفید هیدروژن) و NH3 (آمونیاک) ایجاد می شود که با نام "آب ترش" معروف است.

وی با بیان اینکه این آب در مخازن هیدروکربنی ته نشین و در کف مخازن این امر باعث بروز مشکلات می شود، ادامه داد: خوردگی مخازن و اختلال در فرآیند پالایش از جمله این مشکلات است؛ از این رو لازم است این آب از کف مخزن تخلیه شود.

این محقق فرآیند تخلیه آب از کف مخازن را بسیار سخت و پر هزینه دانست و یادآور شد: در حال حاضر خروج آب ترش به صورت دستی و با شیر تخلیه انجام می شود که این امر باعث می شود مقداری از فرآورده های نفتی هم خارج شوند، ضمن آنکه مشکلات زیست محیطی را نیز به دنبال دارد.

مجیدپور با بیان اینکه دستگاه تخلیه آب کف مخازن طراحی شده یک سیستم "دی واترینگ" است که به صورت یک سنسور بر روی مخازن فرآورده های نفتی قرار داده می شود، خاطر نشان کرد: سیستم دی واترینگ در مسیر فرآورده نصب شده و به صورت آنلاین درصد آب و فرآورده نفتی موجود در مخازن را نشان می دهد و از این طریق آب موجود تا مرز خاص جدایش آب از لوله تخلیه این سیستم خارج می شود و به محض رسیدن به مرز جدایش آب با فرآورده نفتی، دستور توقف تخلیه صادر خواهد شد تا از تخلیه فرآورده جلوگیری شود.

مجری طرح جلوگیری از هدر رفت مقادیر قابل توجه مواد نفتی را از مزیت های این دستگاه عنوان کرد و گفت: تکنولوژی ساخت این دستگاه در اختیار کشورهای آمریکا، انگلستان و هلند است. در نمونه های خارجی، هزینه به دلیل آنکه برای نصب آن باید کل مخزن تخلیه شود، بسیار بالا است؛ ولی در نمونه داخلی نیازی به تخلیه کامل مخزن نیست.

وی با تاکید بر اینکه "دی واترینگ" تولید شده نیاز به تخلیه کلی مخزن ندارد و در عرض یک روز قابل نصب و راه اندازی است، اظهار کرد: نمونه این دستگاه در پالایشگاه های "تهران" و "تبریز" نصب شده و در حال بهره برداری است.

مجیدپور تخلیه اتوماتیک آب کف مخازن هیدروکربنی، نصب و راه اندازی آسان و سریع، دقت بالا در تشخیص آب و هیدروکربن و کاهش آلودگی های زیست محیطی را از دیگر مزایای دستگاه طراحی شده عنوان کرد.

انتهای پیام

کلید واژه :

بهره برداری دستگاه تخلیه آب

،

کف مخازن هیدروکربنی

ثبت نظرات
captcha