کد خبر : ۱۵۵۲۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت

شهریور، ماه پرحادثه ترافیکی است

رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، گفت: هر سال در شهریورماه به دلیل افزایش مسافرت ها شاهد افزایش تعداد قربانیان حوادث ترافیکی در کشور هستیم. در ۱۰ سال گذشته (۱۳۸۷ تا ۱۳۹۶) بالغ بر ۲۰.۴۶۴ نفر یعنی روزانه ۶۶ نفر در حوادث رانندگی در شهریورماه، جان خود را از دست می دهند.

شهریور، ماه پرحادثه ترافیکی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر علیرضا مغیثی افزود: این حوادث، یک هشدار جدی برای مسافرت های پایانی در تابستان محسوب می شود این درحالیست که تقریبا ۲۰ برابر این تعداد نیز مصدوم می شوند که نه تنها درد و آلام و پشیمانی برای خانواده ها به همراه می آورد بلکه بار مالی سنگینی را هم بر دوش دولت می گذارد. 

وی در ادامه اظهارکرد: در سال گذشته ۱.۷۴۶ نفر در شهریورماه بر اثر سانحه رانندگی فوت کردند. با توجه به رشد ۱.۷ درصدی آمار فوت حوادث ترافیکی در سال ۹۶، چنانچه این رشد در شهریورماه امسال استمرار یابد، میانگین فوت روزانه از ۵۶.۳ نفر در شهریور۹۶ به ۷۰ نفر در شهریور ۹۷ خواهد رسید. این امر ضرورت توجه و تمرکز ویژه بر مسافرت های تابستانی در ماه شهریور را نشان می دهد.

معاون فنی و رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در خصوص علل انسانی حوادث ترافیکی گفت: حدود ۴۰ درصد حوادث ترافیکی در محدوده ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می افتد. بی توجهی راننده به خستگی و خواب آلودگی به صرف نزدیک شدن به مقصد باعث حوادث مرگباری می شود. سرعت غیرمجاز، سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ، عمده تخلف های حادثه ساز رانندگان است. 

مغیثی در ادامه اظهارکرد: استفاده نکردن از کمربند یا کلاه ایمنی برای همه سرنشینان، استفاده نکردن از صندلی مخصوص کودک، حواس پرتی راننده حین رانندگی (به دلیل استفاده از موبایل، گوش دادن به موزیک های مهیج، صحبت کردن با سرنشینان، خوردن)، مصرف داروهای خواب آور و کاهش دهنده هوشیاری قبل از رانندگی سایر عوامل دخیل در تصادفات هستند. 

رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت درخصوص توصیه های کلیدی در پیشگیری از حوادث ترافیکی گفت: گذشت در رانندگی اولین قدم در پیشگیری از حوادث ترافیکی است. هنگام رانندگی از خشمگین شدن از نحوه رانندگی دیگران بپرهیزید و هرگز در صدد انجام رفتارهای تلافی جویانه برنیایید و هیجانات خود را حین رانندگی کنترل کنید.

وی افزود: توجه به علائم راهنمایی و رانندگی و هشدارها و توصیه های پلیس در این زمینه، استفاده از کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو،  استفاده از کلاه ایمنی برای راننده و سرنشین موتورسیکلت، استفاده از صندلی مخصوص کودکان در خودرو و اجتناب از نشاندن آن ها روی صندلی جلو یا در بغل سرنشین جلو، خودداری از مصرف داروها و موادی که هوشیاری شما را کاهش می دهند، قبل از رانندگی یا حین آن و استفاده نکردن از تلفن همراه مهمترین عوامل جلوگیری از سوانح رانندگی است.

مغیثی در ادامه اظهارکرد: این موضوع می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که یکی از آن ها، استفاده از تلفن همراه حین رانندگی است حتی استفاده از تلفن همراه به وسیله بلندگو یا هدفون هیچ تاثیری بر کاهش حادثه نداشته است و می تواند موجب پرت شدن حواس راننده شود.

معاون فنی و رییس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، گفت: هنگام رانندگی «ببینید و دیده شوید.» این یک قاعده مهم در رانندگی است. استفاده از چراغ ها علاوه بر بالاتر بردن دید شما، به دیگر رانندگان هم کمک می کند تا شما را به خوبی ببینند. بهتر است که چراغ های وسیله نقلیه تان را در اوایل صبح یا قبل از غروب خورشید روشن کنید.

به گزارش وبدا، وی در پایان اظهارکرد: سرعت بالا عامل حداقل ۲۰درصد حوادث مرگبار در حوادث ترافیکی است. رانندگی با سرعت مطمئنه، هوشیاری و سرعت عمل شما را تا حد بسیار زیادی بالا می برد و شما را از حوادث احتمالی دور می کند. از میزان ایمنی خودرو خود آگاه باشید. از تجهیزات ایمنی که خودرو شما به آن مجهز شده است و میزان مقاومت آن مطلع باشید. از سالم بودن آن ها قبل از سفر اطمینان حاصل کنید. اگر در دید خود مشکل دارید، حتما باید در مواقع رانندگی از عینک مناسب استفاده کنید. شماره پلاک خودروها معمولا از فاصله ۲۰ متری قابل خواندن است، در صورت عدم تشخیص شماره پلاک خودرو از این فاصله وضعیت دید خود را بررسی کنید.

انتهای پیام

کلید واژه :

ایمنی

،

حادثه ترافیکی

،

حادثه

،

ترافیکی

ثبت نظرات
captcha