کد خبر : ۱۵۵۲۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آب شرب

آب شرب نباید در ساخت و سازهای شهری استفاده شود

درحالیکه بر صرفه جویی آب آشامیدنی تاکید می شود، اما هر روز ده ها ساخت و ساز در کشور با مجوز انشعاب کارگاهی، از این آب استفاده می کنند.

آب شرب نباید در ساخت و سازهای شهری استفاده شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش به نقل از صداوسیما، ساختمانی را تخریب می کنند برای جلوگیری از گردو خاک اب می پاشند تا گردو خاک بلند نشود .ماسه ،سیمان و اب، مواد مورد نیاز برای شروع عملیات ساخت و ساز است .

البته ناگفته نماند قبل از تخریب، برق و گاز ساختمان قطع می شود. انشعاب اب از خانگی به کارگاهی تغییر می کند این یعنی دریافت هزینه ای چند برابر در قبال استفاده از آب شربی که با هزینه های زیاد تهیه می شود .

همه ما می دانیم که بحران آب سال هاست ایران را تهدید می کند وضعیتی که در نتیجه سوء مدیریت منابع آبی کشور، تشدید شده است.

بی توجهی به استفاده از آب آشامیدنی در ساخت و سازهای شهری موجب می شود روزانه ده ها هزار لیتر آب تصفیه شده کلرزده به خاطر آنکه بهای بیشتری برای نصب انشعاب آن پرداخت شده است به مصرف برسد.

ده ها و صدها طرح ساختمان سازی در شهرهای بزرگ اکنون در حال اجراست و به وضوح شاهد هستیم که برای ساخت این مجتمع ها و طرح های ساختمانی از آب آشامیدنی استفاده می شود.

کامیون ها و تانکرهای حامل بتن آماده هم که به محل پروژه ها می آیند بعد از تخلیه کامل بتن، مخزن و دستگاه ها را با شیلنگ متصل به کنتور آب آشامیدنی می شویند و آب دهی بتن های ریخته شده در محل دیواره ها نیز با همان شیلنگ متصل به کنتور انجام می شود.

وقتی از کارگران پروژه های ساختمانی درباره این موضوع سؤال کردیم تا مطمئن شویم گفتند: این آب از کنتور شهری است و نرخ آب با تعرفه آزاد محاسبه می شود.

۹۰ درصد ساخت و سازها با آب شرب است

به سراغ پیمانکار ساختمان رفتیم و از هزینه انشعاب اب پرسیدیم که در جواب گفت : ما برای ساخت این ملک ۴ طبقه حدود ۲۸ میلیون تومان حق انشعاب اب را پرداخت کردیم و چون اجباری نیست ترجیح می دهیم از این اب شرب استفاده کنیم .

در شهر تهران و کلان شهرها روزانه تعداد زیادی پروانه ساختمانی دریافت می کنند این درحالی است که کمتر از ۱۰ درصد از اب تانکر برای ساخت و ساز استفاده می کنند .

به سراغ پروژه ی دیگری رفتیم که حدود هزار متر زیربنا داشت و کارگر انجا مشغول غرقاب زمین بود وارد گفتگو با وی شدیم به تانکرهای اب اشاره کرد و گفت : ما روزانه ۲ تانکر اب مصرف می کنیم و من یک ساعت پیش سطح را ابپاشی کردم تا مشکلی برای کیفیت ساختمان ایجاد نشود و دوباره باید سطح را پر از اب کنم .

پیمانکار پروژه درباره عدم استفاده از اب شرب برای ساخت و ساز گفت: هیچ منعی برای این کار وجود ندارد اما من به دلیل شخصی ،که در کشور با کمبود اب روبرو هستیم اقدام به استفاده از اب تانکر می کنم .

چرا از آب تانکر استفاده نمی شود؟

چرا انبوه سازان که ده ها هزار لیتر آب برای احداث ساختمان مصرف می کنند از آب تانکر یا آب خاکستری برای احداث واحدهای خود استفاده نمی کنند؟

مدیر کل مقرارات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید: استفاده از اب شرب در ساخت و ساز بدلیل اینکه به کیفیت ساختمان اسیبی نمی زند هیچ منعی ندارد .

وی بیان کرد : در ویرایش های قبلی مقررات ملی ساختمان ،استفاده از اب شرب در بتن مجاز شمرده می شد اما در ویرایش جدید این بند حذف شد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو برای استفاده از اب شرب در ساخت و ساز اقدام به تغییر تعرفه می کند اما هیچ منعی در این زمینه وجود ندارد.

نرخ پایین است، استفاده از آب شرب به صرفه است

مانی فر افزود : به نظر می رسد تعرفه ای که برای استفاده از آب شرب وضع می شود یک پنجم هزینه اب خانگی است و برای سازنده به صرفه است.

وی بیان کرد: تامین اب از تانکر به ازای هر متر مکعب ۱۵ هزار تومان ،هزینه استفاده از اب شرب به ازای هر متر مکعب ۳۵۰۰ تومان و هزینه استفاده از اب شرب خانگی به ازای هر متر مکعب ۳۰۰ تومان است .حالا با یک حساب سر انگشتی دلیل استفاده از اب شرب ازجانب سازندگان مشخص شد .

استفاده از آب شرب منع قانونی ندارد

مانی فر افزود : معمولا در ساخت و سازها از اب تانکر استفاده نمی شود زیرا سازندگان در انتخاب مختار هستند و منع قانونی ندارد.

وی افزود: به طور مثال در رانندگی شخص یا باید براساس قانون عمل کند و یا اینکه جریمه راپرداخت کند تصمیم با خود اوست. باید در زمینه استفاده از اب شرب نیز قانونی برای منع استفاده از اب شرب وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی متولی قانون گذاری در بخش اب شرب نیست .

هدررفت آب در پروژه های ساختمانی بالاست

سلیمی فر کارشناس ارشد مهندسی ساختمان در این باره گفت: هدر رفت آب در طرح های ساختمانی بسیار بالاست و این درحالیست که در پروژه های ساختمانی باید از اب سالم استفاده شود این اب می تواند اب چاه ها ، رودها ، تانکرو یا اب خاکستری باشد.

وی افزود: در شرایط کنونی که با خشکسالی و کم آبی مواجه هستیم چرا باید از آب آشامیدنی در احداث بنا و ساختمان استفاده کنیم برخی از ساخت و سازها از تانکر استفاده می کنند این انبوه سازان بدلیل حس مسئولیت خود،این اقدام را انجام می دهند چون می دانند که تهیه اب شرب چه هزینه ای دارد و ترجیح می دهند با تانکر اقدام به ساخت و ساز کنند.
وی ادامه داد : در ساخت و ساز بعد از بتن ریزی باید به طور مرتب زمین غرقاب شود حالا اگر اب شرب باشد میزان بسیار زیادی اب شرب هدر می رود .

وی افزود: منعی برای احداث ساختمان با استفاده از اب شرب تعریف نشده است وتمام آب مصرفی کارهای ساختمانی از ابتدا تا اتمام فرآیند ساخت وساز از آب لوله کشی تأمین می شود و بخش عمده ای از این آب هنگام تولید بتن یا آب دادن به سقف ها و ستون ها به هدر می رود.

وی اضافه کرد: قیمت آب ارزان است و به راحتی در دسترس مردم قرارمی گیرد، هر چند شرکت های آب و فاضلاب و شهرداری ها تا پایان کار ساختمانی آب بهای مصرفی را با تعرفه های بیشتری محاسبه می کنند تا صاحب کار از مصرف زیاد آب خودداری کند اما این تعرفه ها نیز بازدارنده نیست.

وی بیان کرد: ما کمتر پروژه ای سراغ داریم که از آب آشامیدنی در احداث بنا استفاده نکند.

حال سوال اینجاست اگر منابع دیگری به جز آب نوشیدنی شهری برای احداث ساختمان در دسترس نیست ،آب فضای سبز شهری از کجا تامین می شود؟ مگر نه این است که شهرداری ها شبکه های توزیع آب برای آبیاری گل ها و باغچه ها دارند؟ حداقل می توان از این آب برای احداث ساختمان استفاده کرد.

نکته دوم این است که سازمان آب و فاضلاب چرا هیچ قانونی برای منع استفاده از اب شرب ندارد البته ناگفته نماند که با سازمان اب و فاضلاب تهران برای مصاحبه گفتگو کردیم که هیچ کدام از مدیران تمایلی برای مصاحبه نداشتند این یعنی هدر رفت اب تنها به بخش کشاورزی برنمی گرد باید برای استفاده از اب شرب در سایر بخش ها نیز قانونی وجود داشته باشد .

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

خوزستان

،

طرح جامع

ثبت نظرات
captcha