کد خبر : ۱۴۹۶۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مهندس محسن فرهادی

فقدان سیستم جمع آوری پسماند پزشکی شهرداری

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن تشریح چرایی مشکل دفع پسماند بیمارستانی در برخی شهرها، در عین حال تاکید کرد: انجام اقدامات مربوط به زباله های بیمارستانی، مشروط به ایجاد سیستمی توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری برای جمع آوری پسماندهای بیمارستانی است.

فقدان سیستم جمع آوری پسماند پزشکی شهرداری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس محسن فرهادی در این باره گفت: مراکز درمانی باید زباله های خود را به صورت تفکیک شده جمع آوری و بی خطر کرده،  به پسماند عادی تبدیل کنند و در نهایت به سیستم دفع پسماند شهری تحویل دهند. بر اساس تفاهم نامه وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت به عنوان ناظر و سازمان محیط زیست به عنوان ناظرعالی در این موضوع انتخاب شده اند.

سازمان مدیریت پسماند، سیستم جمع آوری پسماند پزشکی ندارد

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در برخی استان ها به ویژه تهران، این است که سازمان مدیریت پسماند، سیستمی برای جمع آوری پسماند پزشکی ندارد؛ به این ترتیب یک کامیون پسماند تفکیک شده را مخلوط می کند و در نتیجه بیمارستانی که زباله ها را تفکیک و بی خطر می کند، انگیزه لازم را برای انجام این کار از دست می دهد. علاوه بر این، هم بیمارستان هایی که پسماندهای خود را بی خطر می کنند و هم آن هایی که این کار را انجام نمی دهند، باید نرخی را برای دفع آن بپردازند؛ با توجه به این موضوع ممکن است به محض اینکه نظارت ها انجام نشود، بیمارستان نیز دستگاه اتوکلاو را خاموش کند و زباله را تفکیک نکند.

هزینه تفکیک یا عدم تفکیک زباله بیمارستانی یکسان است 

وی در ادامه اضافه کرد: یک بیمارستان که پسماند عفونی خود را از اتاق عمل خارج  و بی خطر می کند، از نیروی انسانی، دستگاه برق و بخار استفاده می کند، اما باید همان نرخی را به شهرداری بپردازد که بیمارستان های دیگر که زباله خود را بی خطر نمی کنند، می پردازند؛ در این شرایط کار عقلانی این است که دستگاه اتو کلاو را خاموش کرد. چون انگیزه کار برای بیمارستان از بین می رود. تنها موضوعی که باعث می شود بیمارستان ها به کار خود در این زمینه ادامه دهند، فشار وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی است که به عنوان ناظر به آنها فشار می آورند، تهدید می کنند و به دادگاه می فرستند. همچنین در اعتباربخشی بیمارستانی نیز به آنها نمره نمی دهند و بیمارستان ها مجبور می شوند این کار را انجام دهند. در مجموع با توجه به این روال، نظارت بر اقدام بیمارستان ها مشکل تر می شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه افزود: وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست هر دو معتقدند که این پسماندها باید در دستگاه های اتوکلاو بی خطر شوند و تفکیک آن نیز ضروری است. همچنین سازمان مدیریت پسماند باید به صورت مجزا نسبت به حمل این زباله اقدام کند. اخیرا بخشنامه ای به معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ و اعلام شد که با توجه به تفاهم انجام شده با سازمان محیط زیست، بار نظارت دانشگاه ها در زمینه نظارت بر بیمارستان ها در این زمینه سنگین تر است؛ به همین دلیل دانشگاه ها باید به نظارت بیشتر بر بیمارستان ها و سایر مراکز تحت پوشش خود اقدام کنند.

سیستم جمع آوری پسماند پزشکی از مراکز خرد نداریم 

فرهادی با اشاره به در نظر نگرفتن سیستمی برای جمع آوری پسماندهای پزشکی خُرد، ادامه داد: یکی از مشکلات ما در برخی شهرها که در تهران نیز به چشم می خورد، نبود سیستمی برای مراکز خرد تولید کننده پسماند ویژه پزشکی یعنی درمانگاه ها، آزمایشگاه ها و مطب هاست؛ این درحالیست که مراکزی که زباله تولید می کنند باید در چرخه مدیریت پسماند شهرداری تهران حضور داشته باشند.

وی درباره سطوح نظارت بر دفع زباله های بیمارستانی نیز توضیح داد و گفت: اولین سطح این نظارت ها در خود بیمارستان انجام می شود؛ یعنی بیمارستان موظف است که نظارت لازم را از طریق کارشناس بهداشت محیط مقیم بیمارستان انجام دهد و آن را به مرکز بهداشت شهرستان مربوطه اظهار کند. نیروهای مراکز بهداشت شهرستان و استان نیز موظف هستند برای کنترل این موضوع به صورت تصادفی از مراکز درمانی بازدید کنند. ما نیز در سطح وزارت بهداشت با همین شیوه نواقص و مشکلات را بررسی می کنیم.

فرهادی سطح سوم نظارت بر دفع پسماندهای بیمارستانی را کاهش یا افزایش رتبه بیمارستان ها اعلام کرد و گفت: یکی از محورهای مهم اعتباربخشی بیمارستان ها،  نمره دهی به بیمارستان است؛ اگر درجه بیمارستانی – خصوصی یا دولتی- سقوط کند، تمام درآمدهای بیمه ای و فرانشیزی که دریافت می کند نیز کاهش می یابد؛  در این صورت انگیزه کافی برای تفکیک پسماندها را دارد، اما همه این اقدامات مشروط به ایجاد سیستمی توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری برای جمع آوری پسماندهای بیمارستانی است؛ این سازمان می تواند یا خود این کار را انجام دهد یا به دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران اجازه دهد پیمانکار خاص خود را در این زمینه انتخاب کنند.  

۹۳.۸ درصد بیمارستان های کشور اتوکلاو دارند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر ۹۳.۸ درصد بیمارستان ها در کشور اتوکلاو دارند و بررسی فعالیت آنها به صورت ۱۰۰ درصدی جزو برنامه های این وزارتخانه قرار گرفته است.

وی افزود: ما با همکاری سازمان محیط زیست در حال تدوین شیوه نامه هایی هستیم که این نظارت ها و نقش سازمان مدیریت پسماند به صورت کامل در آن دیده شده است. در شهر تهران با توجه به وسعت شهر، خدمات درمانی و بیمارستان هایی که اغلب بیماران سایر استان ها را نیز پذیرش می کنند، هنوز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

تهران نیازمند سیستمی قاطع برای جمع آوری زباله های بیمارستانی است

فرهادی با بیان اینکه حدود ۱۵ تا ۳۵ درصد پسماندهای تولید شده در یک بیمارستان، عفونی و ویژه محسوب می شود، افزود: اتوکلاو در ۱۰۰ درصد بیمارستان های تهران انجام می شود، اما زمانی که این تفکیک به خوبی صورت نگیرد یا به شکل تفکیک شده حمل نشود، آن بیمارستان ۱۰۰ درصد زباله ویژه پزشکی خواهد داشت و تفکیک سازی بی اثر می شود.  به همین دلیل آنچه سازمان محیط زیست درباره آمار ۳۰ درصدی بیمارستان هایی که در تهران زباله های خود را اتوکلاو می کنند، درست نیست. شهری مانند تهران نیازمند سیستمی قاطع، محکم و وسیع برای جمع آوری این زباله هاست.

انتهای پیام

کلید واژه :

پسماندهای عادی و عفونی بیمارستانی

،

پسماندهای عفونی بیمارستانی

،

پسماند عفونی بیمارستانی

،

پسماند عفونی

،

پسماند بیمارستانی

،

تهران

ثبت نظرات
captcha