کد خبر : ۱۴۴۸۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازیافت فلزات از ضایعات و مواد آلاینده در کشور

بدون شک بعد از انقلاب صنعتی، انسان در مدت کمتر از 250 سال اکثر منابع موجود در سیاره زمین را از بین برده است و در مقایسه با عمر سیاره زمین، در مدت زمان بسیار کوتاهی مشکلات زیست محیطی و کمبود منابع، گریبان گیر نسل بشر و سایر موجودات کره زمین شده است. با توجه به این مهم، سرمایه گذاری برای بازیافت منابع از ضایعات و مواد آلاینده می تواند نقش مهمی در طولانی شدن بقای عمر سیاره زمین بر عهده داشته باشد.

بازیافت فلزات از ضایعات و مواد آلاینده در کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، استحصال فلزات قدیمی ترین و مهم ترین دستاورد انسان اولیه در راستای پیشرفت بوده است. با گسترش روزافزون علوم مختلف و نیاز به شناخت کامل از مجموعه فرآیندهای پیرامون انسان و طبیعت و همچنین با کاهش چشم گیر منابع اولیه، نیاز به شناخت بهتر و مطالعه بر روی نحوه استخراج یک یا چند فلز از یک معدن یا منبع ثانویه به وضوح احساس می شود و در همین راستا علم تولید و فرآوری مواد فلزی به عنوان یک علم مادر جایگاه ویژه ای نزد علوم و صنایع جهان دارد.

آزمایشگاه تولید و بازیافت فلزات

اشکان محمدبیگیان، کارشناس حوزه مواد و متالوژی در گفت وگو با با بیان اینکه دومین دوره مسابقات ملی تولید و بازیافت فلزات که توسط اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی مهندسی متالوژی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال برگزاری است، چنین هدفی را دنبال می کند، تصریح کرد: مسابقه ملی تولید و بازیافت فلزات و همچنین برپایی دوره های آموزشی و سمینارهای تخصصی همزمان با مسابقه با هدف فراهم آوردن بسترهای مناسب علمی و تزریق روحیه پژوهشگری و کوشش علمی در راه تولید و بازیافت فلزات برگزار شده است.

محمدبیگیان خاطرنشان کرد: چالش های صنعتی مرتبط با استحصال فلزات و نیاز روزافزون جامعه صنعتی به اتخاذ روش هایی که ضمن حفظ و ارتقای کیفیت، ارزش افزوده بیش تری را به همراه داشته باشد، ضرورت توجه به این تخصص ممتاز از مهندسی مواد را بیش از پیش نمایان می کند.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف والای این سلسله مسابقات، ایجاد تحرک، نشاط، پویایی و رقابت سازنده و سالم در بین دانشجویان مستعد و علاقه مند به حوزه مهندسی مواد به خصوص در زمینه متالورژی استخراجی است.

دبیر مالی این مسابقه با بیان اینکه با توجه به کاهش منابع اولیه اکنون استفاده از منابع ثانویه خیلی اهمیت پیدا کرده است، اظهار کرد: یک دسته از مواد که بازیافت آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است، فلزات هستند که با وجود کارها و تلاش هایی که در این حوزه شده آن قدر پیشرفت نکرده ایم.

این کارشناس حوزه مواد و متالوژی با بیان اینکه به طور کلی بازیافت فلزات چند دسته را شامل می شود، عنوان کرد: یک دسته قراضه ها هستند که کارخانه های فولاد برای تولید استفاده می کنند و دسته های دیگر شامل کاتالیست ها، بردهای الکترونیکی و باتری ها هستند.

محمدبیگیان در ادامه اظهار کرد: در زمینه بازیافت کاتالیست ها و بردهای الکترونیکی تحقیقات و کارهای بزرگی انجام شده است، اما در زمینه بازیافت باتری ها تا کنون کاری انجام نشده است و حتی سازمان پسماند شهرداری هم تا کنون پروژه ای را ثبت نکرده است.

وی بیان کرد: باتری ها موادی هستند که فلزات ارزشمندی دارند، ولی متاسفانه فناوری و یا زیرساختی برای فراهم سازی پایه ها برای بازیابی شان وجود ندارد. این در حالی است که این اقدامات کم کم از دانشگاه و پروژه های تحقیقاتی شروع شده تا فرآیند بازیافت باتری ها به نتیجه برسد.

کادر اجرایی این مسابقات با بیان اینکه این مسابقات در سطح ملی برگزار می شود، گفت: از تمامی دانشگاه ها در این مسابقات شرکت کرده اند که این مسابقات تحت نظر "اتحادیه انجمن های علمی مهندسی مواد و متالوژی" برگزار می شود.

محمدبیگیان خاطرنشان کرد: دوره اول این مسابقات در خصوص بازیابی فلزات از کاتالیست ها که فلزات ارزشمندی چون نیکل دارند، بود و در دوره دوم تصمیم گرفته شد که این دوره رویکرد مسابقات به "بازیافت فلزات از باتری ها" متمرکز شود.

عضو کادر اجرایی مسابقه ملی بازیافت فلزات در خصوص نحوه برگزاری این مسابقه، تصریح کرد: مسابقات در دو بخش باتری های نیکل کادمیومی و باتری های لیتیومی که فناوری بازیافت آن ها با هم متفاوت است، برگزار می شود.

وی اضافه کرد: در هر کدام از این بخش ها چهار تیم به رقابت می پردازند که در مجموع هشت تیم در این مسابقات حاضر هستند.

محمدبیگیان با بیان اینکه با توجه به قوانین فقط دانشجویان حق شرکت داشتند، ابراز کرد: دانشجویان مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در این مسابقات حضور دارند که ترجیح بر این بوده هر تیم حداکثر یک دانشجوی دکتری داشته باشد.

این کارشناس حوزه مواد و متالوژی با تاکید بر حمایت مادی و معنوی بیشتر از این رویدادها، تصریح کرد: اگر حمایت های بیشتری انجام می شد، می توانست طرح های برتر به عنوان طرح های صنعتی و نیمه صنعتی شناخته شده و به کارآفرینی منجر شود و به توسعه اقتصادی کمک کند.

دبیر مالی این مسابقات در خصوص حمایت مالی از برندگان، عنوان کرد: تصمیم گرفتیم که از تمامی تیم ها با توجه به تلاش ها و هزینه هایشان حمایت انجام دهیم که در هر بخش از مسابقات به صورت مجزا به تیم اول مبلغ 2.5 میلیون تومان، تیم دوم مبلغ 1.5 میلیون تومان و تیم سوم و چهارم هر کدام 500 هزار تومان اهدا خواهد شد.

وی با اشاره به مسابقه دیگری که در خلال این مسابقات برگزار شد، ابراز کرد: مسابقه  دیگری با عنوان بهترین روش جمع آوری باتری های مستعمل از سطح شهر برگزار شد که در مجموع حدود 70 ایده دریافت شد که در مرحله اول داوری 10 ایده پذیرفته شد و در مرحله دوم داوری سه ایده نهایی انتخاب خواهد شد که به هر کدام مبلغ 500 هزار تومان اهدا خواهد شد.

محمدبیگیان در پایان اظهار امیدواری کرد که این ایده ها که توسط خود سازمان پسماند داوری شده است، پس از بررسی و تایید اجرایی شود و به این ایده ها جامعه عمل بپوشانند.

آزمایشگاه تولید و بازیافت فلزات

به گزارش ، مسابقات ملی تولید وبازیافت فلزات با هدف ترویج این علم در میان صنایع مادر کشور و متقابلاً کمک به ارتقای سطح علمی پژوهشی دانشجویان مهندسی مواد و متالورژی برگزار می شود و هدف از آن ارائه هر ساله روش ها و فرآیندهای برتر مسابقات به واحدهای تولیدی و گره گشایی از مشکلات صنعت است.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha