کد خبر : ۱۴۲۶۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پسماندهای الکترونیکی

فرهنگسازی برای جداسازی پسماندهای الکترونیکی سایر پسماندها

تهران - پایگاه خبری محیط زیست ایران - استادیار دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیر کبیر می گوید: جداسازی پسماندهای الکترونیکی از سایر پسماندها به فرهنگ سازی نیاز دارد.

فرهنگسازی برای جداسازی پسماندهای الکترونیکی سایر پسماندها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمید امیدوارعصر دوشنبه در نخستین نشست تخصصی بازیافت و ساماندهی پسماندهای الکترونیکی در سالن جلسات فارابی دانشگاه صنعتی امیر کبیر اظهار داشت: جدا سازی پسماندهای الکترونیکی دراصفهان انجام شده اما لازم است سازمان پسماند در این ارتباط کار کند.
امیدوار با بیان این که 43 تا 49 درصد مصارف صنایع مختلف را باطری های نوع کادمیوم به خود اختصاص می دهند، افزود: همین بازیافت این صنایع بسیار مهم است زیرا 46 تا 75درصد انرژی استخراجی از منابع اولیه آنها قابل تامین است.
باتری های نیکل کادمیوم نوعی از باتری های قابل شارژ هستند که در آن از نیکل (III) اکسید و کادمیم به صورت فلز به عنوان الکترود استفاده شده است.
این نوع از باتری ها نخستین بار توسط مهندس سوئدی والدمار جانگنر در سال ۱۸۹۹ میلادی اختراع گردید. مصرف عمده این نوع از باتری ها در لوازم الکترونیکی چون گوشی های تلفن قابل حمل است.
استادیار دانشکده مهندسی معدن و متالوژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآورشد: مصرف باطری های لیتیومی رشد چشمگیری در وسایل الکترونیکی جدید دارد.
به گفته امیدوار، دستیابی به لیتیوم با توجه به وجود معادن آن در افغانستان امکان پذیر است لذا سرمایه گذاری در بازیافت لیتیوم اهمیت بیشتری خواهد یافت.
وی معتقد است که مهمترین مانع موجود در بازیافت این نوع پسماندها نبود سیاست گذاری واحد در حوزه پژوهش و جمع آوری این نوع پسماندها است.
این استاد دانشگاه با تاکید بر این که می بایست همگرایی لازم بین سازمان ها و مراجع مربوط ایجاد و سیاست صنعتی واحدی تدوین شود از هم اندیشی برای تدوین بسته سیاستی و اجرایی در بازیافت پسماند فلزات برای ارایه به مراجع ذیربط در کشور خبر داد.
وی در باره وضعیت پسماندها در آسیا نیز گفت : با توجه به فعالیت شرکت های ژاپنی و کره ای، حجم پسماندهای الکترونیکی در قاره آسیا به نسبت دیگر قاره ها بیشتر است.
امیدوار تصریح کرد : طبق آمار، از سال 2011 تا 2015 میلادی بیشترین رشد پسماندها مربوط به باطری های لیتیومی در چین است.
وی حجم پیش بینی تولید سالیانه پسماندهای الکترونیکی در آمریکا و چین را با حجم دو میلیارد تن به ارزش 25میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در بیشتر کشورها این رشد پیش بینی شده است.
**6984**1200

انتهای پیام /*

کلید واژه :

پسماند

،

پسماندهای الکترونیکی

ثبت نظرات
captcha