کد خبر : ۱۴۲۳۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد

تغییر آب مصرفی کارواش های یاسوج از آب شرب به آب غیر شرب

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: بررسی های میدانی برای تغییر آب مصرفی کارواش های شهر یاسوج از آب شرب به آب غیر شرب صورت می گیرد.

تغییر آب مصرفی کارواش های یاسوج از آب شرب به آب غیر شرب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رسول فرهادی ظهر دوشنبه در نشست هم اندیشی گفت و گوی آب با محوریت پروژه اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آموزش مدیریت منابع آب استان با رسانه ها، افزود: در راستای تغییر آب مصرفی کارواش ها به غیر شرب، جلسات متعددی برگزار شده است و بهره گیری از منابع آب غیرشرب با بکارگیری مخزن در کارواش ها و تعیین منطقه برای برداشت آب در دستور کار قرار خواهد گرفت .

وی با اشاره به خشکسالی های اخیر و کاهش بارندگی ها در استان، اظهار کرد: در شهر سی سخت که چاه تامین آبی وجود ندارد و از پرآب ترین مناطق استان نیز محسوب می شود اما آب برخی از چشمه های آن خشک شده و چشمه میشی نیز کم آب شده است و بر همین محور نمی توان مشکلات آبی را تنها منحصر به مباحث چاه های آب دانست و نقش کم بارشی در این محور محسوس است .

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد بر هدف گذاری اصلاح الگوی مصرف، بهبود راندمان حوزه آب، تغییر نگاه در بکارگیری ظرفیت های آبی و توسعه زیرساختی و فرهنگی در حوزه آب تاکید و خاطرنشان کرد: باید ظرف ۵ تا ۱۰ سال آینده اقدامات اصولی و مناسب در حوزه آبی استان انجام شود تا از بروز بحران جلوگیری شود .

فرهادی به برخی اقدامات انجام شده در حوزه اصلاح الگوی مصرف شهری آب اشاره و تصریح کرد: با وجود اینکه وظیفه آب منطقه ای نبوده است رایزنی ها و مکاتبات با دستگاه متولی برای تفکیک آب شرب و آب آبیاری فضای سبز مناطق مختلف شهر یاسوج انجام شد.

وی ادامه داد: در حوزه کشت های پرمصرف مانند برنج نیز با توجه به اطلاعات دستگاه های کشوری ممنوعیت کشت این محصول با تبیین وضعیت بر اساس اطلاعات احصا شده انجام شد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد همچنین از کاهش ۷۰ درصدی کشت برنج در منطقه چیتاب خبر داد و عنوان کرد: با تعامل و همکاری مناسب در این بخش اقدامات کنترلی محقق شد. امسال با وجود کمبود آب در برخی مناطق استان ازجمله محدوده رودخانه بشار یاسوج افزایش سطح زیرکشت برنج را داشته ایم.

فرهادی توسعه ظرفیت های نگهداری آب در استان را ضروری دانست و بیان کرد: احداث سد تنگ سرخ کمک فراوانی به رفع مشکلات آبی و تامین آب پایدار بخش های مختلفی از استان می کند . کنترل روان آبهای استان نیز نقش موثری در مدیریت منابع آبی دارد .

وی با اشاره به وضعیت احداث سد پراشکفت بویراحمد تاکید کرد: مطالعات این سد انجام شده است و اگر هزینه های آب بندی و مخزن قابل توجیه بود انجام می شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر نقش فرهنگ سازی در حوزه مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف آب در استان، نقش رسانه ها در تحقق این مهم را محسوس دانست.

انتهای پیام

کلید واژه :

فیلم

،

بحران آب

،

کمبود آب

،

خشکسالی

،

تکارواش های یاسوج

،

آب شرب

،

آب غیر شرب

ثبت نظرات
captcha