کد خبر : ۱۴۱۰۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها

کاهش فرسایش خاک در هر هکتار به میزان ۹ تن

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها از کاهش ۹ تنی فرسایش خاک در هر هکتار خبر داد.

کاهش فرسایش خاک در هر هکتار به میزان ۹ تن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ناصر حیدری پوری امروز (دوشنبه) در نشتی خبری با اشاره به اهمیت آبخیزداری و باتوجه به حدود ۱۷ سال خشکسالی در کشور گفت: در سال جاری ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق ذخیره ملی به آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص پیدا کرده که در ۶۲۷ هزار حوزه آبخیز پروژه تعریف شده است و بالغ بر ۲۰۰ هزار خانواده و ۳۲۰ شهرستان را دربرمی گیرد.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با اشاره به اینکه از ۱۶۴ میلیون هکتار اراضی در کشور ۴۴ میلیون هکتار در فاز توجیهی و مطالعه و ۲۶ میلیون هکتار از آن در فاز تفصیلی و اجرایی هستند که ۱۱ میلیون هکتار به مرحله اجرا رسیده است، افزود: با توجه به اینکه برای اجرای عملیات در هر هکتار یک میلیون تومان هزینه نیاز است و در حال حاضر در ۱۲۵ میلیون هکتار کاری انجام نشده است، منابع مالی که برای تحت پوشش قرار دادن کل کشور لازم است خیلی بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار اختصاص یافته، به این بخش تعلق گیرد.

حیدری پوری کل پهنه ۶۲۷ هزار حوزه آبخیز را هشت میلیون هکتار اعلام کرد که ۸۰۰ هزار هکتار از آن سطح موثر است.

وی کنترل فرسایش خاک، کاهش نرخ رسوب در سدها، تقویت پوشش گیاهی و سفره های آب های زیرزمینی و پایداری در تولید محصولات کشاورزی را از جمله کارکردهای آبخیزداری برشمرد و اظهار کرد: زمان بندی پروژه ها از ابتدای شهریور تا آخر آذر است و در پایان آذر ماه می توانیم پروژه هایی را که در سال جاری درحال افتتاح داشتیم، اجرایی کنیم.

به گفته معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، تاکنون با عملیات آبخیزداری و آبخوان داری ۹ تن در هکتار کاهش در فرسایش خاک و پنج تن در هکتار کاهش در رسوب سدها داشته ایم.

وی در ادامه با تاکید براینکه ملاحظات حق آبه های زیست محیطی باید در پایین دست در نظر گرفته شود، مشکلاتی که در حوزه خوزستان، اهواز و ماهشهر اتفاق افتاده است را ناشی از بی توجهی به همین ملاحظات دانست.

حیدری پوری همچنین با اشاره به ثبت رکورد هزار سیل در پنج سال گذشته در کشور، کاهش انرژی جنبشی روان آب و در نتیجه پیشگیری از سیل را یکی دیگر از کارکردهای مهم آبخیزداری دانست.

به گفته حیدری پوری، رژیم بارندگی، یعنی مدت و زمان بارش بارش در کشور تغییر کرده است. این تغییر باعث شده که ۱۴ میلیون هکتار از ۲۴ میلیون هکتار سطح برف گیر حذف شود.

وی افزود: با توجه به تغییر رژیم بارنگی باید برای پیشگیری از سیل نقشه راه جدی داشته باشیم.

ابوااقاسم حسین پور - مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها - در ادامه این نشست با بیان اینکه ایران یکی از سیل خیزترین کشورهای جهان است، گفت: نزولات در ایران بیشتر به شکل رگباری است که باعث بروز سیل می شود که در پی آن هدر رفت آب و آسیب به اکوسیستم را به دنبال دارد.

حسین پور همچنین اعلام کرد که ۲۸۵ حوزه آبخیز در سطح کشور در قالب برنامه طرح ملی آبخیزداری و آبخوران داری تحت برنامه کنترل سیلاب قرار گرفته اند.

همچنین در ادامه این نشست ترحم بهزادی - مدیر کل امور مراتع سازمان جنگل ها - با تاکید بر اینکه کارکرد مراتع فقط تامین علوفه نیست و کارکردهای زیست محیطی نیز مانند حفظ حاصلخیزی خاک برای آن مطرح است، درباره مساحت مراتع کشور گفت: سطح مراتع کشور ۸۴.۷ میلیون هکتار است که ۷.۲ میلیون هکتار آن متراکم و با پوشش گیاهی بالای ۵۰ درصد است.

وی افزود: ۲۲.۵ میلیون هکتار از مراتع نیمه متراکم است که پوشش گیاهی ۲۵ تا ۵۰ درصد دارد و ۵۶.۲ میلیون هکتار نیز کم تراکم و با پوشش گیاهی کمتر از ۲۵ درصد است.

انتهای پیام

کلید واژه :

فرسایش خاک

ثبت نظرات
captcha