کد خبر : ۱۴۰۹۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کنترل آلودگی دریا

کنترل آلودگی دریا به میکروپلاستیک ها با هوش مصنوعی

وزارت علوم ژاپن قصد دارد دستگاه جدیدی برای نظارت روی میکروپلاستیک ها در دریا با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و سایر فناوری های پیشرفته طراحی کند.

کنترل آلودگی دریا به میکروپلاستیک ها با هوش مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نگرانی در مورد تاثیر مضر میکروپلاستیک ها در اکوسیستم اقیانوس ها هر روز افزایش می یابد، به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ، ورزش و علوم و فناوری ژاپن قصد دارد دستگاهی تولید کند که به طور خودکار میزان و نوع چنین زباله هایی را تشخیص دهد.

مدت زمان ارائه این برنامه چهار سال است و تا سال 2022 به اتمام می رسد.

میکروپلاستیک ها اشیایی فوق العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر یا بر روی ساحل دریاها و اقیانوس ها وجود دارند. در واقع آنها به عنوان اشیایی پلاستیکی که قطرشان کمتر از ۵ میلیمتر است شناخته می شوند.

میکروپلاستیک ها در بدن حیوانات دریایی در اقیانوس های سراسر جهان یافت می شوند، اما اطلاعات دقیق در مورد این آلودگی به دلیل زمان مورد نیاز برای مشاهده در دسترس نیست. به همین دلیل دولت ژاپن برای درک میزان توزیع میکروپلاستیک ها در دریا و تاثیر آن بر اکوسیستم تلاش می کند.

این دستگاه با استفاده از اطلاعاتی مانند طول موج نور منعکس شده از آب دریا و تصاویر گرفته شده با دوربین با وضوح بالا به طور خودکار اندازه، شکل، نوع مواد و تعداد قطعات میکرو پلاستیک را مشاهده می کند.

از این دستگاه، می توان در یک کشتی تحقیقاتی استفاده کرد و این سیستم قادر به تشخیص زباله های پلاستیکی کوچک تر از 0.1 میلی متر است. فناوری هوش مصنوعی نیز قادر خواهد بود هر ساعت 300 لیتر آب دریا را ارزیابی کند.

انتظار می رود بودجه مورد نیاز  برای توسعه این برنامه حدود 200 میلیون ین باشد.

در گذشته محققان از شبکه های پلانکتون برای جمع آوری میکروپلاستیک ها در آب دریا استفاده و سپس پسماندها را به موسسات منتقل می کردند تا با میکروسکوپ ها و سایر تجهیزات آنها را به صورت یکپارچه تجزیه و تحلیل کنند.

شکاف در شبکه های مشبک پلانکتون به طور کلی برابر 0.3 میلی متر است، بنابراین جمع آوری قطعات کوچکتر از پلاستیک مشکل است. در حال حاضر میکروپلاستیک ها در اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس و قطب جنوب نیز گسترش یافته اند.

میکروپلاستیک ها در ماهی های آب های عمیق، صدف دریایی و همچنین ماهی های کوچک مانند ساردین نفوذ کرده اند. طبق بررسی های انجام شده توسط وزارت محیط زیست ژاپن در سال 2016 در دریای اطراف ژاپن در برخی قسمت ها حدود 70 قطعه از پلاستیک ها در یک متر مکعب آب دریا یافت شده است.
انتهای پیام

کلید واژه :

زباله

،

پلاستیک های تجزیه پذیر

،

آلودگی های پلاستیکی

،

آلودگی پلاستیک

ثبت نظرات
captcha