کد خبر : ۱۴۰۷۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

200 میلیون دلار به توسعه طرح های آبخیزداری اختصاص یافت

تهران - پایگاه خبری محیط زیست ایران - معاون سازمان جنگل ها در امور آبخیزداری، مراتع و بیابان گفت: امسال 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری، به این بخش اختصاص یافت.

200 میلیون دلار به توسعه طرح های آبخیزداری اختصاص یافت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «ناصر حیدری پوری» روز دوشنبه در نشست خبری درباره آخرین وضعیت اعتبارات طرح های آبخیزداری کشور و خشکسالی های پی در پی در 17 سال گذشته، افزود: 200 میلیون دلار در سال 97 برای اجرای طرح های آبخیزداری و بهبود این روند مصوب شده که در شهریور و تا پایان آذر ماه امسال بخشی از این پروژه ها افتتاح خواهد شد.
وی با بیان این که اجرای طرح های آبخیزداری موجب پایداری سرزمین می شود، اظهارداشت: این طرح موجب افزایش نفوذ آب در زمین به میزان 530 مترمکعب در هکتار، افزایش تولید علوفه به میزان 120 کیلوگرم در هکتار، کاهش فرسایش خاک در حدود 9 تن در هکتار، کنترل هرزآب و سیلاب ها و بهبود شرایط اکولوژیکی و ارتقای وضعیت معیشت آبخیزنشینان می شود.
به گفته وی، براساس اقدامات آبخیزداری می توان در ورود رسوب به سدها به طور متوسط پنج تن کاهش بوجود آورد و امسال با توجه به مقوله آبخیزداری بازنگری در نظام توزیع اعتبار در این بخش در دستور کار قرار گرفته تا اجرای طرح ها تسریع شود.
حیدری پوری اضافه کرد: طبق نقشه های توپوگرافی سالیانه 410 میلیارد مترمکعب آب در کشور وجود دارد که بخشی از این آب ها تبخیر و بخشی به دلیل نبود مدیریت مصرف به هدر می رود که در اختیار ایران نیست و به نظر می رسد برای مقابله با شرایط خشکسالی ها و تغییرات اقلیمی به حفظ نزولات جوی بیش از پیش باید توجه شود.
این مقام مسئول در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امروز در سطح حوزه های آبخیزداری بالغ بر 370 دشت ممنوعه و 387 دشت بحرانی وجود دارد که باید برای تعریف سفره های زیر زمینی، برنامه عملیاتی داشته باشیم و به دنبال این هستیم با کارکردهای عملیاتی و موثر، بخشی از کشاورزی را بتوانیم امتیاز بخشیم.
به گزارش ، مهمترین و محوری ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی با توجه به کمبود منابع آب در کشور، افزایش بهره وری آب در کشاورزی است و این وزارتخانه در تلاش است تا در برنامه ای پنج ساله سبزی و صیفی جات مورد نیاز کشور را در گلخانه ها با روش های نوین آبیاری تولید کند تا در آب کشاورزی صرفه جویی مناسبی صورت بگیرد، همچنین اقدامات دیگر وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقای بهره وری آب شامل گسترش کشت های پاییزه، توسعه کشت گلخانه ای، توسعه سامانه های نوین آبیاری و گسترش کشت های نشایی است. راندمان آبیاری در سال گذشته از 37 درصد به 44 درصد افزایش یافته است.
اقتصام**9186 **1559

انتهای پیام /*

کلید واژه :

آبخیزداری

ثبت نظرات
captcha