کد خبر : ۱۳۸۱۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تولید روزانه ۳۰ تن زباله در چالوس چهارمین جاده زیبای جهان

جاذبه های گردشگری چهارمین جاده زیبای جهان زیر تیغ زباله هاست، متولیان می گویند، روزانه بیش از ۳۰ تن زباله در این جاده تولید می شود که حجم بیشترش مربوط به مسافران است.

تولید روزانه ۳۰ تن زباله در چالوس چهارمین جاده زیبای جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، - جاده چالوس که از آن با عنوان چهارمین جاده زیبای جهان یاد می شود، یکی از مهم ترین محورهای ارتباطی کشور است که از کرج آغاز و به شهرستان چالوس در استان مازندران متصل می شود، قدیمی ترها آن را به واسطه گردنه های سخت و خطرناکش «هزار چم» می نامند، این جاده نه یک مسیر برای رسیدن به مقصد، بلکه جاذبه گردشگری برای همه کسانی است که از آن عبور می کنند.

وجود سد کرج و آن منظره سبزرنگ که گاه گاهی پشتِ پیچ وخم های جاده پنهان می شود و دل هر رهگذری را می رباید، روستای «واریان» که به ونیز معروف است و اهالی اش برای رفت وآمد از قایق به جای تاکسی و اتوبوس استفاده می کنند، روستاهایی با قدمت هزارساله، پیست اسکی دیزین، کدوتنبل های قد و نیم قد که از دیواره های جاده آویزان است، باغ لاله های گچسر و روستای «ولایت رود» که قدمت ویلاهایش قجری است، درختان کهن سال و بناهای تاریخی، رستوران ها و مراکز اقامتی بخش هایی از جاذبه های گردشگری چهارمین جاده زیبای جهان هستند که می توان نام برد.

سهم بالای مسافران عبوری در تولید زباله

اما زیبایی و سرزندگی محور کرج - چالوس بدون شک به وجود رودخانه کرج بستگی دارد؛ از قدیم هم گفته اند هر جا آب باشد آبادانی به وجود می آید. اما این جاده همیشه به زیبایی توصیفاتی نیست که در چند سطر بالا خواندید، کافی است صبح یک روز جمعه دل به جاده بزنید؛ آن وقت با حجم بالایی از زباله ها مواجه می شوید که در چشم برهم زدنی همه آن زیبایی ها را می بلعد و تصویری زشت تقدیمتان می کند. حتی رودخانه کرج این شریان حیاتی نیز از گزند زباله ها در امان نمانده است.

در گفتگو با شهردار شهر آسارا واقع در جاده چالوس آخرین وضعیت مدیریت پسماند این جاده توریستی را بررسی کردیم، وی با اشاره به اینکه بخش آسارا مشتمل بر ۵۲ روستا و یک شهر است، اظهار کرد: در بحث تولید روزانه زباله علاوه بر ساکنان روستاها و شهروندان آسارا، مسافران عبوری از جاده چالوس و مراکز خدماتی - رفاهی موجود در این مسیر هم سهیم هستند.

محمدباقر آسرایی با اشاره به اینکه تولید زباله در جاده چالوس و محدوده بخش آسارا در هفت ماه ابتدایی سال به مراتب بیشتر است، گفت: بیش از ۸۰ درصد از حجم زباله تولیدی مربوط به مسافرانی است که در پایان هفته در محور کرج - چالوس تردد می کنند و یا از این محور برای عبور و سفر به شمال کشور استفاده می کنند.

بیشترین حجم زباله تولیدی محور کرج - چالوس از پل کُندر تا دهانه جنوبی تونل کندوان استآسرایی توضیح داد: بیشترین حجم زباله تولیدی محور کرج - چالوس از پل کُندر تا دهانه جنوبی تونل کندوان حدود ۷۴ کیلومتر است که در این میان نیروهای بخشداری، جمع آوری زباله های خارج از حریم شهر آسارا را انجام می دهند که شامل رسیدگی به ۷۰ درصد از حجم کار است.

وی بیان کرد: در یک روز عادی بیش از ۳۰ تن زباله در بخشی از جاده کرج - چالوس که در محدوده استان البرز جمع آوری شده و در سکوی خلج آباد به نیروهای سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج تحویل داده می شود.

شهردار آسارا با اشاره به اینکه برای مثال یازدهم شهریورماه حجم زباله پایین سد به ۱۲ تن رسید، گفت: ۶ تن مربوط به بخش آسارا و شش تن دیگر مربوط به روستاها است که به صورت پراکنده جمع آوری می شود، ۱۲ تن دیگر نیز توسط ماشین بزرگ جمع آوری می شود.

آسرایی بابیان اینکه شهرداری و بخشداری آسارا هم شش دستگاه ماشین حمل زباله دارد، گفت: طرح های حمایتی در قالب گسترش، نوسازی و بهسازی ماشین آلات این حوزه را به مسئولان استان ارائه داده ایم.

عمده زباله های تولیدی در محور کرج - چالوس مربوط به مواد تجدیدناپذیراز جمله پلاستیک استوی با توضیح اینکه باید برای مردم فرهنگ سازی شود تا در کم کردن حجم زباله های تولیدی با ما همکاری داشته باشند، بیان کرد: عمده زباله های تولیدی در محور کرج - چالوس مربوط به مواد تجدیدناپذیر از جمله پلاستیک است که در طبیعت می ماند و لطمه زیادی به محیط زیست منطقه وارد می کند.

شهردار آسارا گفت: دولت باید به نحوی سیاست گذاری کند که به سمت حذف مواد پلاستیکی پیش رویم و در کنار این موضوع اولویت بندی سنجش های کیفی در ساماندهی محور کرج - چالوس و پرداختن به بحث گردشگری هم اهمیت زیادی دارد.

دولت برای مدیریت پسماند در جاده چالوس اعتبار دائم تخصیص دهد

آسرایی در مورد پیشنهادهایی که از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در خصوص جمع آوری زباله های تولیدی توسط رستوران های موجود در این محدوده از محور کرج - چالوس مطرح شده است، افزود: در قبال انجام این اقدامات باید هزینه کرد و تخصیص بودجه داشته باشیم که در حال حاضر با توجه به نبود اعتبار لازم نمی توانیم این اقدامات را اجرایی کنیم.

وی تأکید کرد: اگر دولت اعتباری دائم و مستمر برای شهرداری آسارا منظور کند، مدیریت پسماند این شهرداری را ایجاد خواهیم کرد.

اما اصغر نصیری سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج نیز ضمن اشاره به اینکه مرکز حلقه دره کرج تنها مرکز رسمی تخلیه زباله در استان البرز است که از سال ۹۳ به رسمیت شناخته شده و تمام شهرداری ها و دهیاری های استان مکلف شده اند که زباله های جمع آوری شده را به آنجا انتقال دهند، گفت: انجام هرگونه عملیات مربوط به پسماندها در شهرهای اقماری استان البرز توسط کادر مدیریتی همان شهرها اداره می شود اما بر اساس تصمیمات اخذشده در کارگروه مدیریت پسماند البرز طی سال های ۹۴-۹۳ مقرر شد؛ تمامی پسماندهای خانگی و عفونی از تمامی شهرستان های استان پس از جمع آوری به مرکز دفن حلقه در کرج منتقل شود تا دفن بهداشتی در این خصوص انجام شود.

وی به گفت: به جز کرج تنها نقطه ای از استان که پس از جمع آوری پسماندها در آنجا حمل آن از سکوی خلج آباد به محل دفن حلقه دره و توسط عوامل اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج انجام می شود، بخش آسارا در محور کرج - چالوس است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج میزان زباله دریافتی از جاده چالوس را روزانه بیش از ۱۲ هزار کیلو اعلام کرد و گفت: این میزان در روزهای جمعه، تعطیلات و ایام تابستان به مراتب خیلی بیشتر می شود.

وی عنوان کرد: درواقع جمع آوری زباله ها و پسماندها در نقاط مختلف جاده چالوس توسط نیروهای شهرداری آسارا انجام می شود اما در آخرین جلسه کارگروه مدیریت پسماند که کمی قبل برگزار شد، اعلام آمادگی کرده ایم که جمع آوری، حمل و دفن پسماندهای موجود در این جاده توریستی حدفاصل بیلقان تا کندوان را انجام دهیم تا به لحاظ مسائل زیست محیطی و آلودگی آب شرب آن منطقه که شرایط محیطی آن جاده زیبا را تحت تأثیر قرار می دهد، بتوانیم اقدامات حفاظتی را لحاظ کنیم.

کلید واژه :

زباله

،

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

پسماند

،

زباله خانگی

،

چالوس

ثبت نظرات
captcha