کد خبر : ۱۳۶۶۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تشدید نظارت بر دفن زباله ها

تشدید نظارت بر دفن زباله ها در حلقه دره با مسافربری شدن فرودگاه پیام

کرج - سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با اشاره به مسافربری شدن فرودگاه پیام از اتخاذ تمهیدات نظارتی و کنترلی بر دفن زباله ها و پوشاندن سطح آن در حلقه دره خبر داد.

تشدید نظارت بر دفن زباله ها در حلقه دره با مسافربری شدن فرودگاه پیام

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی اصغر نصیری در گفتگو با در خصوص مدیریت پسماندهای عفونی مراکز درمانی سطح شهر کرج، گفت: بی خطر سازی یا تعیین تکلیف این قبیل زباله ها با تولیدکننده آن است و مسئولیت نظارت بر نحوه این اقدامات در مراکز بخش دولتی با دانشگاه علوم پزشکی البرز است.

وی بیان کرد: لزوم کار در خصوص زباله های عفونی این است که ابتدا در مراکز درمانی بی خطر شده و سپس تحویل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج شود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج بابیان اینکه مراکز درمانی برای بی خطر سازی زباله ها، دستگاه زباله سوز دارند، افزود: حدود ۳۲۰ مرکز درمانی و پزشکی سطح کرج مشتمل بر پلی کلینیک ها، درمانگاه ها و دیگر موارد این چنینی طرف قرارداد سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج هستند که زباله های عفونی را بعد از بی خطرسازی تحویل عوامل شهرداری می دهند.

مسئولیت حمل و دفن زباله های عفونی با شهرداری کرج است

نصیری با توضیح اینکه زباله های عفونی بی خطر شده پس از تحویل با شرایط خاص به محل دفن حلقه دره منتقل می شود، گفت: این زباله ها در مکان ویژه ای از حلقه دره که برای دفن آن آماده سازی شده با استفاده از آهک و سایر موادی که در تجزیه این زباله ها مفید است دفن و معدوم می شود.

وی بیان کرد: مطابق ماده ۱۳ قانون مدیریت پسماند مخلوط کردن زباله های عفونی و خانگی جرم محسوب می شود و مراقبت های لازم بهداشتی و محیط زیستی از سوی متولیان این امر در شهر صورت می گیرد و شهرداری کرج تنها به عنوان پیمانکار پروژه مسئولیت حمل و دفن زباله های عفونی را دارد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه به هیچ عنوان از اراضی اطراف حلقه دره به عنوان مکان چرای دام استفاده نمی شود، بیان کرد: در یکسری زمین هایی که از این محل فاصله ای زیاد قرار دارند گاهی دام ها را برای چرا می آورند اما در محدوده اطراف حلقه دره به هیچ عنوان چنین اقدامی صورت نمی گیرد و کنترل های نظارتی بر این امر وجود دارد.

مدیریت پناهگاه سگ های بلاصاحب را به سمن ها می سپاریم

نصیری در ادامه توضیح داد: با توجه به بحث مسافربری شدن فرودگاه پیام و افزایش ترددها در آن محدوده، تمهیدات نظارتی و کنترلی بر دفن زباله ها و پوشاندن سطح آن در حلقه دره بیشتر از قبل خواهد شد.

وی به شرایط نگهداری سگ های بدون صاحب یا خیابانی سطح شهر کرج نیز اشاره کرد و گفت: سمن هایی که حامی حیوانات هستند به خوبی در این حوزه ورود کرده اند و با کمک آن اقدامات مؤثری انجام شده و قرار است اقداماتی انجام دهیم تا در صورت امکان در آینده مدیریت پناهگاه این حیوانات را به سمن ها بسپاریم.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج عنوان کرد: یکسری دستورالعمل ها در مورد غربالگری، شرایط قرنطینه و نگهداری، عقیم سازی و در پایان رهاسازی سگ های بدون صاحب برای شهرداری وجود داشت که نمی دانستیم بر اساس آن تا چه بازه زمانی می توانیم این کار را دنبال کنیم؛ درنتیجه درخواستی مطرح کردیم که شیوه نامه جدیدی در این رابطه تنظیم شود که بعد از عملی شدن این خواسته، راه ما در این مسیر کمی هموارتر شده است.

جمع آوری روزانه ۲۰ تا ۲۵ قلاده سگ در کرج

نصیری در رابطه با نگهداری سگ هایی که دارای بیماری خاص هستند، گفت :با حضور دامپزشک ها پذیرش این سگ ها در پناهگاه انجام می شود و در کل قرار است یک منطقه حفاظتی جدیدی بر اساس پرامترهای محیط زیستی تعریف و مشخص کنیم که اقداماتی ازجمله معاینات و واکسیناسیون سگ ها در آن محل به خوبی انجام شود و حامیان حیوانات هم می توانند در بحث تأمین غذای این سگ ها مشارکت کنند.

وی بیان کرد: نمی توانیم سگ ها را به طور کامل از زندگی خود حذف کنیم اما درزمینهٔ بهداشت، ایمنی و محیط زیست بایستی تمامی مراقبت های لازم در این خصوص اعمال شود و اگر قرار باشد سگ ها در محل هایی خاص رها شوند بهترین روش برای کنترل این حیوانات عقیم سازی است که در چند ماه گذشته حدود ۱۹۰ قلاده سگ عقیم سازی شده اند.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج توضیح داد: اکیپ هایی در سطح مناطق شهر کرج و بر اساس تماس های مردمی و یا پیگیری های رسانه ای اقدام به جمع آوری سگ های بدون صاحب می کنند که در این راستا روزانه حدود ۲۰ تا ۲۵ قلاده سگ جمع آوری می شود اما به مردم هم باید آموزش و فرهنگ سازی شود که کمی ترس خود از سگ ها را کم کنند.

کلید واژه :

زباله

،

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

پسماند

،

زباله خانگی

،

طلای کثیف

،

دفن زباله ها

،

حلقه دره

ثبت نظرات
captcha