کد خبر : ۱۳۶۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نیروگاه های بادی ظرفیت تولید 50 درصد برق کشور را دارند

قزوین – پایگاه خبری محیط زیست ایران – وزیر نیرو گفت: نیروگاه های بادی ظرفیت تولید 30 هزار مگاوات برق معادل 50 درصد نیاز کشور را در سالجاری دارند.

نیروگاه های بادی ظرفیت تولید 50 درصد برق کشور را دارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا اردکانیان روز دوشنبه در مراسم افتتاح نیروگاه 61 مگاواتی سیاهپوش در منطقه طارم سفلی قزوین افزود: امروز نیروگاه های تجدیدپذیر و به خصوص بادی در کشور به خوبی جایگاه خود را شناخته و به توسعه مطلوبی نیز دست یافته اند.
وزیر نیرو ادامه داد: 640 مگاوات ظرفیت نیروگاه های تجدید پذیر کشور است که 45 درصد آنها را نیروگاه بادی تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه امسال نیز احداث 450 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در دستور کار قرار دارد افزود: بر اساس وعده های داده شده تا پایان امسال این میزان تولید به یک هزار مگاوات و در سال آینده نیز تا دو برابرافزایش می یابد و تا پایان برنامه پنجم به پنج هزار مگاوات می رسد.
اردکانیان خاطر نشان ساخت: هزینه تولید هرکیلووات ساعت برق در نیروگاه های تجدید پذیر چهار سنت یورو است و حدود 10 میلیون دلار صرفه جویی سالانه در مصرف سوخت به همراه دارد.
وی گفت: امروز ما راه صحیحی را در حوزه تولید انرژی در پیش گرفته ایم و نیروگاه های خورشیدی را در مناطق کم آب و بادی را در مناطق اقلیمی خاص مورد شناسایی و اجرا قرار می دهیم.
اردکانیان یادآور شد: با اتکا به ظرفیت های قانونی مجلس شورای اسلامی از هر کیلو وات برق عرضه شده به مردم در سال گذشته 50 ریال و امسال 60 ریال دریافت و از همین محل آورده مردم برق نیروگاه ها خریداری شد.
وی اضافه کرد: امسال 10 هزار میلیارد ریال از محل فروش برق جمع آوری شده است و امیدواریم سازمان برنامه و بودجه نیز به وظیفه خود که همان تامین منابع مالی وزارت نیرو است به نحو مطلوب انجام وظیفه کند.
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح های قابل افتتاح در هفته دولت افزود: در چهارمین روز از هفته دولت 11 پروژه وزارت نیرو مورد بهره برداری قرار می گیرد که بزرگترین آن نیروگاه سیاه پوش است.
وی ادامه داد: پنج نیروگاه خورشیدی در فارس، 2 نیروگاه خورشیدی در تهران و تعدادی دیگر نیز در استان های قم و یزد به بهره برداری می رسند که در کل 155 مگاوات به مجموعه ظرفیت نیروگاه های تجدید پذیر کشور اضافه می شود.
به گفته اردکانیان این تعداد پروژه ها با چهار هزار و 550 میلیارد ریال به علاوه 18 میلیون یورو به مرحله بهره برداری رسیده اند.
اردکانیان یادآور شد: وزارت نیرو از محدود دستگاه هایی اجرایی است که به عنوان یک دستگاه دولتی خود مولد بخش های خصوصی در زمینه تولید و تامین برق است.
وزیر نیرو در پایان با اشاره به ویژگی های نیروگاه سیاهپوش افزود: یکی از ویژگی های این نیروگاه تولید80 درصد برق خود در ماه های خرداد، تیر ، مرداد و شهریور یعنی زمان اوج مصرف پیک است که از نظر مدیریت انرژی در زمان های مورد نیاز ارزش بسیار زیادی دارد.
نیروگاه بادی منطقه سیاهپوش بخش طارم سفلی به ظرفیت 61.4 مگاوات و 86 میلیون یورو سرمایه گذاری بخش خصوصی در 120 کیلومتری شهر قزوین قرار دارد.
6101*8054

انتهای پیام /*

کلید واژه :

نیروگاه های بادی

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha