کد خبر : ۱۳۶۰۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خشکسالی

تنش آبی در ۶۶ درصد جمعیت کشور

به رغم بارندگی های مناسب فصل بهار، وضعیت منابع آبی شهرهای در معرض تنش، بهبود چندانی نیافته است و کماکان ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی هستند و ۲۱ استان کشور بارندگی های منفی را نسبت به سال گذشته تجربه می کنند.

تنش آبی در ۶۶ درصد جمعیت کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از وضعیت منابع آبی کشور، هرمزگان با منفی ۷۵ درصد کم بارش ترین استان کشور در سال آبی جاری بوده است که پس از این منطقه نیز استان های سیستان و بلوچستان با ۷۳ درصد، کرمان با ۶۹ درصد، فارس با ۶۶ درصد و بوشهر با ۶۱ درصد کم بارش ترین مناطق کشور هستند.

البته در این بین بارش های قابل توجه بهار امسال در برخی از مناطق کشور موجب شده تا حوضه های آبریز دریاچه ارومیه و دریای خزر به مراتب شرایط بهتری را نسبت به سال گذشته تجربه کنند؛ به طوری که این دو حوضه آبریز به ترتیب با افزایش ۴۸ و ۱۶ درصدی بارندگی ها نسبت به سال گذشته روبه رو هستند.

در این بین، استان های آذربایجان شرقی با ۵۳ درصد، آذربایجان غربی با ۵۲ درصد، کردستان با ۲۹ درصد، کرمانشاه با ۲۳ درصد و زنجان با ۲۱ درصد افزایش بارندگی نسبت به سال گذشته شرایط به مراتب بهتری را در میان سایر استان های کشور تجربه می کنند.

همچنین در این بازه زمانی پربارش ترین نقطه کشور «رامسر ــ صفارود» در استان مازندران با ثبت ۱۰۹۱ میلی متر بارندگی و کم بارش ترین نقطه کشور نیز «هوشک ــ سراوان» در استان سیستان و بلوچستان با ثبت ۴.۳ میلیمتر بارش بوده است.

علاوه بر این از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی کشور ۹۰ سد بزرگ از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

کاهش بی سابقه بارش ها در پاییز و زمستان سال گذشته و در پی آن افت روان آب ها موجب شده تا به رغم رشد ۱۲ درصدی بارش ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب سدهای موجود در شش حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۲۱.۲۹ میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش ۱۵ درصدی پیدا کرده است.

ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی با کاهش های محسوسی مواجه شده اند به طوری که ورودی به این سازه های آبی ۳۳ درصد و خروجی از آن ها نیز نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افت داشته و هم اکنون به طور میانگین ۴۳ مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برق آبی موجب شده تا این مراکز در تابستان امسال نیز با کاهش تولید انرژی روبه رو شوند به طوری که انرژی تولیدی ۵۳ نیروگاه برق آبی کشور از ابتدای امسال تا دوم شهریورماه به ۵۴۰۳  گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۳.۷ درصد کاهش داشته است.

در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنج گانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۶۹۹ میلیون مترمکعب رسیده و در شرایط فعلی ۶۳ درصد مخازن این سدها خالی است.

بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنج گانه استان با یک میلیارد و ۱۴۲ میلیون مترمکعب افت ۳۳ درصدی را تجربه کنند.

همچنین میزان بارش های کشور از ابتدای سال آبی ۹۷-۹۶ (ابتدای مهرماه) تاکنون به  ۱۶۹ میلی متر رسیده که در مقایسه مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۷ درصد کاهش داشته است. بارشی که سال گذشته در همین بازه زمانی به ۲۳۰ میلی متر رسیده بود.

با وجود اینکه بارش های فصل بهار امسال در مقایسه با سال گذشته رشد ۱۲ درصدی داشته است ولی افت ۴۵ بارندگی ها در فصل زمستان و کاهش ۲۶ درصدی بارش ها در فصل پاییز سال ۹۶ موجب شده تا تابستان امسال را با کاهش ۶۳ میلیمتری نزولات جوی نسبت به سال گذشته سپری کنیم.

از سوی دیگر از میان شش حوضه آبریز اصلی کشور (دریای خزر، خلیج فارس و عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم) حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان که قسمت های وسیعی از غرب، جنوب غربی و جنوب کشور را شامل می شود با افت ۴۱ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته بدترین شرایط را در میان سایر مناطق یاد شده تجربه می کند. ثبت ۲۱۲ میلیمتر بارش این حوضه در سال آبی جاری در حالی است که مقدار بارش های آن در مدت مشابه سال گذشته ۳۶۶ میلی متر بوده است.

با توجه به اینکه حدود ۸۶ درصد ظرفیت در دست بهره برداری نیروگاه های برق آبی در این حوضه آبریز واقع شده است، طبیعتا افت ۴۲ درصدی بارندگی ها در این حوضه آبریز و به تبع آن پایین بودن ارتفاع آب در مخازن سدها موجب شده تا میزان تولید انرژی نیروگاه های برق آبی هم با کاهش قابل توجهی نسبت به سال های گذشته روبه رو شده است به طوری که انرژی تولیدی این نیروگاه ها از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۴۴ درصد کاهش داشته است .همچنین در این بین حوضه های آبریز فلات مرکزی ۳۶ درصد، مرزی شرق ۳۵ درصد و قره قوم نیز ۲۱ درصد کاهش بارش داشته اند.

بحران و چالش آب یکی از موضوعاتی است که بسیاری از کشورها با آن مواجه هستند، این چالش در خاورمیانه جدی تر است چون بسیاری از بخش های خاورمیانه از جمله مناطق جنوب غربی تا جنوب شرقی ایران در کمربند خشکی قرار دارند و با معضلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند. از سوی دیگر پدیده تغییر اقلیم بحران آب را تشدید کرده به طوری که بر اساس گزارش های ثبت شده میزان متوسط بارندگی ایران طی ۵۰ سال گذشته از ۲۵۰ میلی متر به ۲۰۵ میلی متر کاهش یافته، همچنین علاوه بر کاهش میزان بارش، متوسط دما نیز طی ۱۵ سال گذشته ۱.۱ درجه سلسیوس بیشتر شده است.

علاوه بر این طی ۵۰ سال گذشته، میزان آب های تجدیدپذیر ایران از ۱۳۲ میلیارد متر مکعب به ۱۱۶ میلیارد متر مکعب کاهش یافته، حتی در پنج سال اخیر میزان آب تجدیدپذیر به زیر ۱۰۰ میلیاردمترمکعب رسیده که نشان دهنده وضعیت نامساعد آبی کشور است از سوی دیگر میزان بارندگی های زیر ۱۰ و پنج میلی متر که بارش های موثر محسوب نمی شوند، افزایش یافته است. این نوع بارش ها در باران سنج مورد بررسی قرار می گیرند اما اثری روی وضعیت آبی کشور نمی گذارند، چون به سرعت تبخیر می شوند؛ بنابراین کاهش میزان بارندگی، افزایش بارش های غیرموثر و افزایش دما مشکلاتی است که در حوزه آب های سطحی با آن مواجه هستیم.

در زمینه آب های زیرزمینی نیز وضعیت مطلوب نیست و باتوجه به برخی آمار و ارقام در این زمینه در حال حاضر از ۶۰۹ دشت یا آبخوان کشور، حدود ۳۸۱ دشت در مرحله ممنوعه و قرمز قرار دارند و دیگر قابلیت برداشت آب ندارند. نگاهی به وضعیت چاه های غیرمجاز در نقاط مختلف کشور حکایت از این دارد که استان های آذربایجان غربی با بیش از ۳۰ هزار حلقه، استان تهران با ۲۰ هزار حلقه و استان اصفهان با بیش از ۱۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز در صدر استان های دارای چاه غیرمجاز قرار گرفته اند.

استان فارس با ۱۴ هزار حلقه، استان های البرز و آذربایجان شرقی با ۶۰۰۰ حلقه، خراسان رضوی با چهار هزار و ۲۰۰ حلقه، همدان با چهار هزار حلقه و خوزستان نیز با سه هزار و ۵۰۰ حلقه در ادامه لیست استان های دارای تعداد بیشتر چاه های غیرمجاز قرار گرفته اند. در این بین استان های مازندران و گیلان نیز دارای حجم بسیار بالایی چاه غیرمجاز هستند ولی به دلیل اینکه بیشتر چاه های غیرمجاز حفر شده کم عمق هستند و در مقاطع زمانی خاصی از سال که این مناطق با کاهش بارندگی روبه رو هستند مورد استفاده قرار می گیرند، تاثیر چندان زیادی بر وضعیت سفره های زیرزمینی ندارند.

به اعتقاد کارشناسان حوزه آب از جمله مواردی که موجب افزایش تعداد چاه های غیرمجاز شده می توان به مواردی چون عدم مشارکت تمامی ذی نفعان در مدیریت منابع آب زیرزمینی و عدم هماهنگی و تعامل بین سازمان ها و ارگان های مرتبط، رشد کند توسعه در سایر بخش ها مثل صنعت، خدمات و گردشگری و سهم اندک اشتغال در این بخش ها و اعمال قوانین  و سیاست های نامناسب در بخش کشاورزی اشاره کرد.

علاوه بر این، در این بین عدم وجود قوانین بازدارنده و یا مجازات های متناسب با جرم، ارزان بودن بهره برداری از منابع آب ازجمله آب زیرزمینی، تمرکز بر تامین اشتغال در بخش کشاورزی و عدم همراهی یا بی توجهی سایر دستگاه ها برای کنترل و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز و حتی تشویق و ایجاد انگیزه به متخلفین از طرف بخش مصرف کننده و اعمال سیاست های تشویقی نیز از جمله مباحثی است که در افزایش تعداد چاه های غیرمجاز موثر بوده است.

از سوی دیگر، در حال حاضر ۴۴ درصد جمعیت کشور بدون تنش آبی، ۱۷.۱ درصد درمحدوده تنش آبی زرد، ۱۱ درصد در محدوده تنش نارنجی و ۲۷.۹ درصد نیز در وضعیت تنش آبی قرمز قرار دارند. حال اگر بخواهیم این عدد را براساس تعداد شهرها بگوییم باید گفت تعداد شهرهایی که دارای تنش آبی هستند زیاد نیست؛ چراکه ۷۱.۱ درصد از شهرها (به لحاظ تعداد) هیچ تنش آبی ندارند، اما شهرهایی که دچار تنش آبی هستند ۶۶ درصد جمعیت شهرها را تشکیل می دهند.

انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

ثبت نظرات
captcha