کد خبر : ۱۲۴۶۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رونق کشت گیاهان کم آبخواه

رونق کشت گیاهان کم آبخواه کشاورزی نوین در بافق

یزد - پایگاه خبری محیط زیست ایران - تداوم حدود 2 دهه پدیده خشکسالی، کاهش شدید بارندگی ها و به تبع آن کاهش سطح آب های زیرزمینی از عوامل موثر و مورد توجه کشاورزان به کشت گیاهان کم آبخواه در شهرستان بافق است که این امر گامی به سوی کشاورزی نوین اقتصادی شمرده می شود.

رونق کشت گیاهان کم آبخواه کشاورزی نوین در بافق

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کشت زعفران و گیاهان دارویی از جمله محصولات اقتصادی است که سال های اخیر بسیار مورد توجه کشاورزان و باغداران قرار گرفته است و آنها ضمن صرفه جویی در آب ، در صدد افزایش تولید در واحد سطح و درآمدهای خود هستند.
با صرفه جویی آب می توان به حفظ این نعمت الهی و طبیعی کمک کردزیرا صرف جویی وحفظ آن برای نسل های آینده اهمیت زیادی دارد.
آب علاوه بر مصارف خانگی در کشاورزی و صنعت هم استفاده می شود، اهمیت آن نه تنها بسیار بالاست بلکه صرفه جویی در مصرف این ماده حیاتی با ارزش اقتصادی بالا نیز بسیار ضروری است.
روش ها و راهکارهای مختلفی برای صرفه جویی در مصرف آب وجود دارد که با استفاده از آنها می توان از هدر رفت بخش زیادی از این ماده جلوگیری کرد تا این منبع طبیعی برای آیندگان حفظ شود.
هم اینک شهرستان بافق با خشکسالی شدید روبروست ، این امر سبب شد تا برخی از کشاورزان اجرای طرح آبیاری نوین را در کشاورزی، اقتصادی بدانند و از روش های آبیاری قطره ای و تحت فشار استفاده کنند.
مدیرجهاد کشاورزی بافق در گفت و گو با اظهار داشت: سالانه از 248 منبع آبی شهرستان که شامل چشمه، قنات، چاه عمیق و نیمه عمیق است، 59 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود که عمدتا در بخش کشاورزی به مصرف می رسد.
حمید عسکری باقر آبادی افزود: 90 درصد استحصالی در بخش کشاورزی مصرف می شود که با توجه به خشکسالی و کمبود آب در کشور به ویژه استان یزد، اجرای طرح آبیاری نوین مهمترین راه برای برون رفت از این پدیده است.
وی با بیان اینکه پیشگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی از 35 درصد به 45 درصد رسید، گفت: با توجه به سیاست های دولت در بحث آبیاری نوین ، سیستم سامانه های نوین آبیاری در بافق آغاز شد.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی بافق از مجموع سطح زیرکشت زراعی و باغی یعنی حدود هفت هزار و 500 هکتار زمین زراعی و باغی، یکهزار و 100 هکتار تحت پوشش سیستم آبیاری تحت فشار است که 100 هکتار به صورت بابلر و تحت فشار و مابقی کم فشار و لوله گذاری است.
این مسوول یادآور شد: در بافق به ازای هر ثانیه 2 هزار و 160 لیتر آب برداشت می شود که با اجرای طرح آبیاری نوین برای یکهزار و 100 هکتار به میزان 36 لیتر بر ثانیه آب صرفه جویی می شود.
وی با اشاره به اینکه قبل از اجرای این طرح، آبیاری مزارع و باغ ها به شیوه سنتی غرقابی انجام می شد، افزود: با توجه به سیاست های وزارت جهاد کشاورزی، طرح جایگزین کشت گیاهان کم آبخواه به محصول پرآبخواه از دیگر اقداماتی است که برای صرفه جویی در آب اجرا شده است.
عسکری یادآور شد: طرح هایی در دهستان سبزدشت برای کشت گیاهان دارویی، زعفران، افزایش سطح زیرکشت گلخانه ها در بحث زراعت کشت « کینوا» و دیگر گیاهان کم آبخواه در نظرگرفته شد.
مدیر جهاد کشاورزی بافق خاطرنشان کرد: در این شهرستان 400 کشاورز از آبیاری نوین استفاده می کنند و پیش بینی می شود در صورت اجرای کامل طرح علاوه بر کیفیت بخشی تولید بیش از 18 میلیون مترمکعب آب در سال صرفه جویی شود.

اختصاص40 میلیارد ریال تسهیلات برای آبیاری نوین
کارشناس طرح آبیاری نوین جهاد کشاورزی بافق هم به گفت: برای اجرای طرح آبیاری نوین 40 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به کشاورزان اختصاص یافت.
شعبان علیزاده هزینه آبیاری نوین کم فشار و تحت فشار را برای هر هکتار معادل 120 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: از این رقم 10 میلیون ریال آن از طریق دولت پرداخت می شود.
وی با اشاره به اجرای این طرح یادآور شد: در هر 100 لیتر 15 لیتر آب بر ثانیه در حوزه کشاورزی صرفه جویی خواهد شد.
رئیس بخش آب و خاک جهاد کشاورزی بافق خاطر نشان کرد: در صورت اجرای طرح های آبیاری نوین بیشتر ، می توان میزان خاموشی برق را در شهرستان کاهش داد.

** کاهش سطح زیرکشت گیاهان پرآبخواه
همچنین رئیس اداره ترویج جهاد کشاورزی بافق با ابراز خرسندی اظهار داشت: کشاورزان موضوع کم آبی و دغدغه بی آبی را درک کرده اند و با کشت محصولات کم آبخواه به دنبال کاهش مصرف آب هستند.
علی فلاح افزود: کشاورزان در حال اجرای تنوع کشت هستند و به سمت کاهش سطح زراعی به باغ ها و گیاهان کم آبخواه سوق داده شدند.
وی عنوان کرد: کشت گیاهان زراعی آب زیادی را نسبت به باغی می طلبد بنابراین کشاورزان در جستجوی کاهش سطح زیرکشت زمین های زراعی هستند و در آینده نه چندان دور بیشتر زمین های زراعی آنها به باغ تبدیل خواهد شد.
رئیس اداره ترویج جهادکشاورزی بافق تعداد حلقه های چاه عمیق و نیمه را 127 حلقه عنوان کرد و توضیح داد: هیچ گونه افزایشی در تعداد حلقه های چاه کشاورزی در دستور کار نیست و با اجرای طرح های آبیاری های کم فشار و تحت فشار که انجام می شود عملکرد محصول در واحد سطح رو به افزایش است.
همچنین یکی از کشاورزان بافق که با علوم و فنون کشاورزی آشنایی خوبی دارد گفت: بر پایه مطالعات انجام شده راندمان آب کشاورزی نزدیک 2 برابر افزایش یافت و بستر های خاکی در اجرای طرح آبیاری نوین به طور کلی حذف می شود.
رضا محمدی به مزایای طرح آبیاری نوین اشاره کرد و افزود: این طرح باعث کنترل علف هرز، صرفه جویی آب و افزایش کود دهی به درخت ، در نتیجه کمیت و کیفیت محصول می شود.
وی با بیان اینکه روش سنتی و غرقابی مضراتی دارد، اظهار داشت: در این طرح درختان به یک میزان آب مصرف نمی کنند و هدر رفتن آب در شیب های خاکی و جو های سیمانی به شدت بالاست و باعث می شود که آب مورد نیاز درخت تامین نشود.
این کشاورز با بیان اینکه هم اکنون با وضعیت شدید کم آبی روبرو هستیم گفت: اگر آب هم به موقع به درخت نرسد تمام زحمات کشاورز به هدر می رود.
کشاورز مزرعه اسلام آباد بافق هم در گفت و گو با با اشاره به اینکه مطالعات طرح آبیاری نوین از 6 سال قبل آغاز شد، عنوان کرد: قبل از اجرای این طرح به این نتیجه رسیدیم که آبیاری سنتی به هیچ عنوان مواد مورد نیاز محصول را تامین نخواهد کرد.
حسین اکبری هزینه برآورد اجرای طرح آبیاری نوین در مزارع 43 هکتاری خود را بیش از هفت میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت ها ، هزینه برآورد شده بیش از 10 میلیارد ریال است ، اما این طرح بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد و کشاورزی را اقتصادی تر می کند.
وی افزود: از مجموع 43 هکتار زمین کشاورزی تاکنون طرح آبیاری نوین در 20 هکتار انجام شد و مابقی هم لوله های اصلی کار گذاشته شد و حدود چهار ماه طول می کشد تا این کار به اتمام برسد.

** لزوم حمایت بیشتر دولتمردان از کشاورزان
رحیمی یکی از کشاورزان مزرعه دشتخوان بافق هم حمایت بیشتر دولت از کشاورزان را خواستار شد و افزود: محدودیت های ایجاد شده از سوی مسئولان دولتی باعث دلسردی بهره برداران می شود مسئولان باید توجه بیشتری به کشاورزان داشته باشند.
وی از مسئولان خواست، نسبت به کشاورزان سخت گیر نباشند با همکاری و مساعدت مسوولان ذیربط است که می توان کار آبیاری قطره ای یا تحت فشار را توسعه داد.
کشاورز منطقه دشتخوان بافق با بیان اینکه هشت هزار و 200 متر لوله گذاری در 100 هکتار زیرکشت این روستا با هزینه ای افزون بر 60 میلیارد ریال انجام شد، افزود: از این مبلغ 40 میلیارد ریال از سوی دولت تامین و مابقی از طریق خودیاری کشاورزان جمع آوری شده است.
رحیمی با اشاره به اینکه طرح لوله کشی برای آبیاری نوین در روستای دشتخوان تا اواخر شهریور ماه بطور کامل اجرا می شود، افزود: لوله کشی روباز نیست تمام آب به داخل زمین هدایت می شود، در نتیجه 100 درصد آب به درخت می رسد و باعث کاهش رویش علف هرز در زمین ها خواهد شد.
این کشاورز بافقی به دیگر مزیت های این طرح اشاره کرد و افزود: مهمترین مزیت این روش، کاهش برداشت آب های زیرزمینی، صرفه جویی در میزان برق و توسعه کشت های محصولات کم آبخواه است.
7543/ 2047/

انتهای پیام /*

کلید واژه :

رونق کشت

،

گیاهان کم آبخواه

ثبت نظرات
captcha