کد خبر : ۱۲۳۸۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تولید بیو روانکار

تولید بیو روانکار با استفاده از روغن پسماند خوراکی

پژوهشگران گروه مهندسی مکانیک بیوسیستم دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از روغن پسماند خوراکی موفق به تولید بیوروانکار به کمک فناوری پیشرفته راکتور جریان نوسانی شدند.

تولید بیو روانکار با استفاده از روغن پسماند خوراکی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود دهقانی که این پژوهش در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد وی انجام شده در این باره توضیح داد: بیوروانکارها نسل جدیدی از روانکارها هستند که از اصلاح شیمیایی روغن های حاصل از زیست توده به دست می آیند و یکی از حلقه های بسیار مهم و اساسی در زنجیره محصولات تولید شده در بیوپالایشگاه ها و همچنین منبعی پایدار برای آینده صنایع روانکار به شمار می روند.

وی افزود: در این تحقیق راکتور آزمایشگاهی ناپیوسته جریان نوسانی به منظور شدت بخشی فرآیند تولید بیوروانکار طراحی، ساخته و ارزیابی شد.

دهقانی یادآور شد: برای این منظور از واکنش "ترانس استریفیکاسیون" دو مرحله ای برای تولید "تری متیلول پروپان استر" (بیوروانکار) از روغن پسماند آشپزخانه به عنوان ماده اولیه مقرون به صرفه استفاده شد.

این پژوهشگر درباره نحوه انجام این پژوهش تشریح کرد: مرحله اول واکنش تبدیل "تری گلیسیرید" به "متیل استر" بود که مقادیر پارامترهای بهینه برای بیشینه سازی بازده واکنش متیل استر به صورت فرکانس نوسان ۱/۴ هرتز، فاصله بین بفل پنج سانتی متر و دمای واکنش ۶۰ درجه سانتی گراد توسط نرم افزار بهینه سازی گزارش شد. مقدار بازده واکنش متیل استر در شرایط بهینه و زمان واکنش ثابت پنج دقیقه برابر ۹/۸۱ درصد به دست آمد. همچنین مقادیر پارامترهای عملکردی بهینه به منظور بیشینه سازی بازده واکنش بیوروانکار و کمینه سازی انرژی مصرفی سامانه به صورت فرکانس نوسان۶/۳ هرتز، فاصله بین بفل پنج سانتی متر، نسبت مولی TMP به متیل استر چهار و مقدار کاتالیست پتاسیم کربنات یک درصد (از وزن متیل استر) حاصل شد. در شرایط بهینه تعیین شده و زمان واکنش ۳۰ دقیقه، بازده واکنش ۳۳/۸۳ درصد و انرژی مصرفی سامانه KJ/Lit ۵۰۳ به دست آمد.

وی درباره نتیجه این پژوهش گفت: نتایج در پایان نشان داد که مشخصات فیزیکوشیمیایی بیوروانکار تولید شده از روغن پسماند خوراکی مطابقت بسیار خوبی با استاندارد ISO VG10 مربوط به روغن های پایه روانکار دارد و می تواند به عنوان منبع روغن پایه روانکار مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، این پژوهش با راهنمایی دکتر برات قبادیان، عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

تولید بیو روانکار

،

پسماند خوراکی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha