کد خبر : ۱۲۱۲۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خوابگاه های دانشجویی

رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی یا سراهای دانشجویی

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه برای نخستین بار در این دانشگاه، سراهای دانشجویی رتبه بندی شدند، گفت: 98 کانون همیار سلامت روان در پردیس های دانشگاه فرهنگیان راه اندازی شده است.

رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی یا سراهای دانشجویی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، معصومه علی نژاد معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در گفت وگو با آموزش و پرورش اظهار کرد: برنامه هایی که در معاونت دانشجویی انجام می شود جهت حفظ صیانت دانشجو معلمان، ترقی افکار بلند دانشجومعلمان و منش معلمی است؛ در واقع دانشگاه فرهنگیان به دنبال این است که در طی چهار سال آموزشی، یک معلم در طراز جمهوری اسلامی برای ۳۰ سال تربیت کند.

وی ادامه داد: آینده در دست معلم است و این آینده را  از آن دانش آموزانی می دانم که هنوز یا پا به عرصه مدرسه نگذاشته اند یا در حال تحصیل هستند و این آینده نگری را یک معلم باید داشته باشد و بداند نونهالانی در دستش خواهند بود و او باید باغبان بسیار خوبی باشد.

* تغییر نام خوابگاه های دانشجویی به سرای دانشجویی

علی نژاد با بیان اینکه نام خوابگاه های دانشجویی را به سرای دانشجویی تغییر داده ایم، تأکید کرد: خوابگاه، دانشجویان را به یاد خواب می اندازد در حالی که برنامه غیر رسمی شان قرار است در سراهای دانشجویی اتفاق بیفتد.

وی در خصوص اهمیت فضای سراهای دانشجویی افزود: سراهای دانشجویی برای بسیاری از دانشجویان، جایگزین محیط خانواده است؛ اگر شرایط مناسبی برای سرای دانشجویی در نظر گرفته شود این محیط های بسته و مراکز جمعی، محیط های مطلوبی برای بهبود فرایند یادگیری محسوب می شوند، از طرفی اگر این مکان ها دارای شرایط نامناسب باشند خود به عنوان عاملی برای ایجاد اختلال در سلامت جسمانی، روانی و وضعیت تحصیلی دانشجویان عمل خواهند کرد.

علی نژاد تصریح کرد: دانشجومعلمان ۳۶ ساعت در هفته سر کلاس هستند و اگر ساعت خواب آنها را کنار بگذاریم، ۱۲۰ ساعت وقت آزاد دارند که باید برای آنها برنامه ریزی کرد زیرا این افراد می خواهند معلم می شوند و باید اوقات آزادشان برای برنامه های فرهنگی و تربیتی استفاده شود.

* استفاده از «کارِ دانشجویی»

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به سامانه نقل و انتقال و مهمانی دانشجومعلمان ادامه داد: برای اولین بار با استفاده از این سامانه، توانستیم تمام فعالیت های نقل و انتقال و مهمانی دانشجومعلمان را انجام دهیم به عبارت دیگر دانشجومعلمان از دولت الکترونیک به جای شکل سنتی استفاده کردند که این اتفاق شهریور ماه سال گذشته آغاز شد و دانشجو معلمان در این زمینه رضایتمندی بسیار زیادی دارند.

وی به جذب ۲۴ هزار دانشجو معلم در سال ۹۷ در دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و افزود: با توجه به کمبود نیرو در آموزش و پرورش تلاش می کنیم جذب حداکثری دانشجو معلم را در دانشگاه فرهنگیان داشته باشیم و از سوی دیگر با توجه به کمبود نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان تلاش کردیم در بخش سراهای دانشجویی و سامانه ها از «کارِ دانشجویی» استفاده کنیم؛ به عنوان مثال در سراهای دانشجویی، از دانشجویان به عنوان «سرپرست یار» استفاده می شود که سرپرست یار در سامانه تغذیه و سایر سامانه دولت الکترونیک نیز به کمک ما می آید؛ البته تمام این فعالیت ها با نظارت کارشناس، کارشناس مسئول و معاونت دانشجویی استان ها انجام می شود.

* ایجاد بازارچه های دانشجویی

علی نژاد در همین راستا به ایجاد بازارچه های دانشجویی اشاره کرد و افزود: این بازارچه همان بوفه های دانشجویی است که به نام بازارچه های دانشجویی تغییر نام دادیم و در پردیس های دختران و پسران وجود دارد و هر آنچه که مورد نیاز دانشجو معلمان است را می توان با قیمت مناسب در اختیار آنها قرار داد.

وی از طرح رستوران مکمل در بازارچه های دانشجویی خبر داد و گفت: این رستوران های مکمل می تواند بعضاً نیاز دانشجومعلمان را مرتفع سازد و کیفیت غذاها را افزایش دهد البته در حد طرح است و تا به صورت پایلوت اجرایی نشود و به نتیجه نرسد به صورت سراسری اجرایی نخواهد شد.

* سراهای دانشجویی رتبه بندی شدند

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به طرح رتبه بندی سراهای دانشجویی دانشگاه فرهنگیان اشاره  و تصریح کرد: برای اولین بار در دانشگاه فرهنگیان سراهای دانشجویی رتبه بندی شده است که البته با توجه به گستردگی پردیس ها و مراکز آموزش عالی استان ها و وجود کارگروه های متعدد برای این کار سعی شد از نمایندگان مناطق وزارت علوم نیز استفاده شود که این طرح نتایج بسیار مطلوبی نیز داشته است.

وی با تاکید بر نگاه فناورانه و به دور از دیدگاه تربیتی تک بعدی، توضیح داد: هدف ما در معاونت دانشجویی اجرای طرح  «هر دانشجو یک مهارت» است و به دنبال این موضوع هستیم که  هر دانشجویی که وارد دانشگاه فرهنگیان می شود علاوه بر رشته ای که تحصیل می کند  یک مهارت در کنار تحصیل  یاد بگیرد که بعد از فارغ التحصیلی از تخصصش استفاده کند و از آن مهارت بهره ببرد.

 وی در همین راستا به انعقاد تفاهم نامه ای با دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرده و افزود:  سعی شد تا از امکانات دانشگاه فنی و حرفه ای استفاده شود و دانشجومعلمان به غیر از درس تخصصی شان در دانشگاه، یک مهارت را آموزش ببینند.

* انجمن دانش آموختگی دانشگاه فرهنگیان تأسیس شد

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان از  تأسیس انجمن دانش آموختگی خبر داد و اظهارکرد: بنده به عنوان رئیس هیأت مؤسس به همراه سه نفر از معاونان دانشگاه، چهار نفر از اعضای هیأت علمی و چهار نفر از نومعلمان پس از برگزاری جلسات متعدد،  موفق به اخذ مجوز تشکیل انجمن شده و  بلافاصله با تشکیل سایت انجمن، شرایط عضویت و شیوه اطلاع رسانی، اولین مجمع عمومی دانش آموختگان در مشهد مقدس برگزار شد.

وی تأکید کرد: انجمن مذکور به عنوان پل ارتباطی بین دانش آموختگان و دانشگاه سعی دارد گامی هرچند کوچک در راه رشد و اعتلای فرهنگی و علمی جامعه بردارد و این مهم میسر نمی شود، مگر با برقراری ارتباط بیشتر با دانش آموختگان و استفاده از تجربیات علمی و اجتماعی این افراد.

علی نژاد افزود: دانش آموختگان این دانشگاه از جمله نیروهای شایسته کشور در زمینه های مختلف بوده و هر یک پس از فراغت از تحصیل در گوشه ای از کشور پهناور ایران مشغول فعالیت و خدمت رسانی هستند؛ از این رو تشکل آنان در قالب انجمن دانش آموختگان می تواند موجب ارتقای سطح علمی، فنی و مهارتی اعضا شده و هم رونق فعالیت های فرهنگی را در پی داشته باشد.

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به دانش افزایی کارکنان این معاونت نیز اشاره کرد و گفت: برای کارکنان این معاونت از جمله سرپرستان سراهای دانشجویی، مشاوران، کارشناسان دانشجویی و تربیت بدنی، رابطین صندوق های وام دانشجویی و رابطین بهداشت، دوره های دانش افزایی را در نظر گرفته ایم که هر ساله ۸ الی ۲۱ ساعت دوره حضوری و غیرحضوری برگزار می شود تا این افراد به سطح بالایی از شایستگی و بالندگی دست یابند و بتوانند فعالیت های خود را بهتر به دانشجو معلمان ارائه دهند.

* اجرای برنامه برای دانش افزایی کارکنان 

وی، یکی دیگر از فعالیت های این معاونت را کمیسیون موارد خاص عنوان کرد و افزود: در شرایطی که دانشجو معلم نمی تواند تحصیلات خود را در بازه زمانی مورد نظر یعنی چهار سال به پایان برساند و این موضوع به دلایل موجه مثل بیماری، تصادف، فوت والدین یا مسائل دیگر برایش پیش آمده است، پرونده به کمیسیون موارد خاص ارسال می شود.

علی نژاد به انتخاب دانشجو معلمان نمونه اشاره کرد و گفت: امسال در جشنواره دانشجوی نمونه در بین 27 دانشجوی نمونه دانشگاه های سراسر کشور، ۳  رتبه ملی شامل اول، چهارم و پنجم به دانشگاه فرهنگیان اختصاص داشت که این بهترین اتفاقی بود که برای دانشگاه فرهنگیان افتاد البته ۱۷ نفر از دانشجویان نمونه برای وزارت علوم و ۱۰ نفر برای وزارت بهداشت بودند.

وی از تدوین شیوه نامه ای برای حمایت از دانشجویان متاهل خبر داد و افزود: برای دانشجویان متأهل خدماتی چون وام را پیش بینی کرده ایم.

* ایجاد اتاق تندرستی و مشاوره برای دانشجو معلمان

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه برای ایمن سازی، تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی برنامه داریم که هنوز ادامه دارد، گفت: تمام پردیس ها و مراکز دانشگاه فرهنگیان به وسایل ایمنی، کپسول های آتش نشانی سنسورهای co2 تجهیز هستند ضمن اینکه وضعیت سراهای دانشجویی و انبارهای وسایل غذایی از نظر بهداشتی رصد می شود.

علی نژاد به جشنواره ایده پردازی دانشجو معلمان اشاره کرد و گفت: دانشجو معلمان اید ها و طرح های خود را درباره رسانه های فرهنگی و ورزشی با موضوع اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی و اشتغال ارسال کردند که نتایج مشخص شد.

وی به برپایی بیست و سومین المپیاد ورزشی دانشجویان معلمان سراسر کشور در مرداد ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: منتخب این تیم های به مناطق وزارت علوم دعوت شدند و منتخبان به المپیاد ورزشی دانشجویان وزارت علوم اعزام شدند.

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به ایجاد اتاق تندرستی و مشاوره برای دانشجو معلمان در پردیس ها اشاره کرد و ادامه داد: دانشجو معلمان می توانند برای سالم سازی جسم و روح و روان خود از این اتاق های تندرستی و مشاوره استفاده کنند ضمن اینکه به ورزش خوابگاهی و ورزش همگانی به همان اندازه که به ورزش قهرمانی اهمیت می دهیم، توجه شده است.

علی نژاد در خصوص دوره بالندگی اعضای هیأت علمی و غیر هیات علمی دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: نشست های تخصصی در این خصوص داشتیم.

وی به جایزه استان های دوست دار ورزش اشاره کرد و گفت: جایزه ۱۰ میلیونی را برای مدیران پردیس هایی که به ورزش اهمیت بدهند، پیش بینی کردیم همچنین طرح پایش ارزیابی و ساختار قامتی ترکیب بدنی دانشجو معلمان را در دستور کار داریم.

* تهیه کارنامه سلامت دانشجومعلمان

علی نژاد به کارنامه سلامت دانشجو معلمان اشاره کرد و افزود:  پزشکان ما در محل مصاحبه های کسانی که در بدو ورود به دانشگاه هستند، حضور دارند و کارنامه سلامت را تکمیل می کنند که این کارنامه در پی فعالیت ها آنها چه در دانشگاه و چه در زمان معلمی مورد توجه قرار می گیرد .

وی الکترونیکی شدن چک لیست ها و ضوابط و مقررات ایمنی و بهداشت در قالب «سامانه نظارت بهداشتی» را از دیگر برنامه های مهمی دانست که پس از این اطلاعات، نقاط قوت و ضعف در زمینه ایمنی و بهداشت تمام اماکن پردیس ها و واحدهای تابعه به صورت لحظه ای در دسترس خواهد بود و تأکید کرد: این مهم برنامه ریزی دقیق تر و سریع تر برای رفع مشکلات و نواقص شناسایی شده را تسهیل خواهد کرد.

* راه اندازی ۹۸ کانون همیار سلامت روان

معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به راه اندازی 98کانون همیار سلامت روان در پردیس های دانشگاه فرهنگیان افزود: همیاران سلامت روان دانشگاه فرهنگیان در سال گذشته در همایش سراسری که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در استان برگزار شد، موفق به کسب عنوان پوستر برتر و نمونه در میان دانشجویان همیار سراسر کشور شده اند.

وی از اجرای طرح صدای مشاور خبر داد و گفت: مشاورین به دانشجو معلمانی که نمی توانند مشاوره حضوری داشته باشند، پاسخ های تلفنی می دهند ضمن اینکه فصلنامه ای داریم که آخرین یافته های مشاوره و روانشناسی را در اختیار آنها قرار می دهد.

* ایجاد اندیشکده روانشناسی و مشاوره برای اولین بار در دانشگاه فرهنگیان

علی نژاد از ایجاد اندیشکده روانشناسی و مشاوره برای اولین بار در دانشگاه فرهنگیان خبر داد و افزود: آموزش رایگان مسائل ایمنی به خصوص موارد مربوط به آمادگی در برابر زلزله به کارشناسان دانشگاه ارائه می شود که مدرسانی تربیت می شوند تا به دانشجو معلمان آموزش داده دهند.

وی از برگزاری کارگاه های سواد رسانه و فضای مجازی خبر داد و بیان کرد: پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت فضای مجازی و آسیب های نوپدید برنامه هایی در دست تدوین است که با شروع سال تحصیلی دوره ها و کارگاه هایی در استان ها توسط مشاوران دانشگاه فرهنگیان  با هدف  دانش افزایی و آگاهی بخشی دانشجومعلمان برگزار می شود.

انتهای پیام/

کلید واژه :

خوابگاه های دانشجویی

،

سراهای دانشجویی

ثبت نظرات
captcha